Ciekawostki

Ciekawostki

Jesienią niebo jest bardziej niebieskie. Dlaczego?

Już w czwartek rozpocznie się jesień. Kolor liści nie jest jedyną rzeczą, jaka zmienia się w przyrodzie, gdy dni stają się coraz krótsze. Barwa nieba po lecie jest intensywnie niebieska. I to nie jest wytwór naszej wyobraźni - to prawa natury.

Zagubiony, przemoknięty koala ratuje się przed powodzią

Intensywne opady na południu Australii, które występują od czwartku, spowodowały powodzie w stanach Wiktoria i Australia Południowa. W trakcie takich zdarzeń cierpią jednak nie tylko ludzie, ale często także zwierzęta. Na szczęście, dzięki pomocy ludzi, jedno z zagrożonych stworzeń zostało uratowane.

Wiemy jak tlen znalazł się w atmosferze ziemskiej

Naukowcy odkryli, w jaki sposób Ziemia zyskała swoją tlenową atmosferę. Według nich poziom tlenu wzrósł w wyniku tektoniki płyt, formowania się kontynentów oraz dzięki pojawieniu się na naszej planecie życia.

Co widzą psy oglądając telewizję?

Właściciele psów często obserwują jak ich pupile wpatrują się w telewizor. Zwierzęta odbierają obraz inaczej niż ludzie. Naukowcy wyjaśnili co dokładnie dzieje się wtedy w ich głowie.

Pszczoły pracują nawet, gdy są ciężko chore

Pszczoły miodne, podobnie jak ludzie, mogą chorować i gorzej się przy tym czuć. Jednak infekcje czy wirusy nie są pszczołom straszne. Bez względu na stan zdrowia stale szukają przestrzeni umożliwiającej im dalszą prace dla dobra swojego ula.

Ale dynia! To prawdziwy gigant

Zaczęła rosnąć i "tyć" w kwietniu. Niemalże z każdym dniem przybywało jej kilogramów. Teraz stała się prawdziwym grubasem. Dynia z hodowli Dominika waży ponad pół tony. Ta już więcej nie utyje. Za to swoją "talię" z każdym dniem poszerza druga.

Czy można podnieść i zjeść, bo nie leżało pięć sekund

Jedzenie z podłogi nie jest bezpieczne. Bakterie mogą się przenosić do tosta, cukierka, czy innej żywności, która upadła na podłogę bez względu na to, jak szybko ją podnieśliśmy. Badacze z Uniwersytetu Rutgers (New Jersey, Stany Zjednoczone) obalają rozpowszechniony pogląd o zjadaniu tego, co upadło nam na ziemię.

Już wiemy, jak śnią ludzie niewidomi

Sny to dla naukowców temat bez dna. Jednym z najczęściej powracających pytań w tej dziedzinie jest kwestia snów ludzi niewidomych. Jakie obrazy pojawiają się w ich snach, co je kreuje i jak to możliwe, jeżeli w rzeczywistości nigdy wcześniej ich nie widzieli?

166 lat zmian klimatu na jednym zdjęciu

Z roku na rok na Ziemi jest coraz cieplej. Dowodzą tego pomiary meteorologiczne. Aby udowodnić to, naukowcy pokazali dane dotyczące temperatury powietrza w postaci zbiorczych mapek.