Ciekawostki

Ciekawostki

Taaakie grzyby. Poznaj najciekawsze odmiany

Nadleśnictwo Stare Jabłonki (RDLP w Olsztynie) przedstawia cykl o najciekawszych grzybach, które rosną w tamtejszych lasach. Poznaj niezwykłe okazy, którymi poszczyciłby się każdy grzybiarz.

Wiemy, jak węże straciły nogi

Około 150 mln lat temu w wyniku ewolucji łuskowate gady straciły nogi, a ich ciało się wydłużyło, przez co mogły łatwiej się poruszać. Naukowcy jednak zastanawiali się, co się takiego stało, że węże "pozbyły się" kończyn.

Żubr jest spokrewniony z bydłem domowym

Najnowsze wyniki badań DNA żubra potwierdzają jego pokrewieństwo z bydłem domowym. Naukowcy zajmujący się biologią tych zwierząt nie widzą w tym jednak niczego sensacyjnego.

Zaskakujące właściwości diabelskiego mleka

Diabły tasmańskie słyną ze swojego okrucieństwa. Teraz ich wizerunek może się nieco zmienić na lepsze. Najnowsze badania wykazały, że mleko tych ssaków ma właściwości przeciwbakteryjne.

Zbliża się zmiana czasu. Skąd się wzięła?

W ostatnią niedzielę października cofniemy wskazówki zegarków o godzinę i razem z nami zrobi to mniej niż połowa krajów na świecie. Ze zmiany czasu, tylko w tym roku, zrezygnowały Turcja, Urugwaj, Azerbejdżan i Haiti.

Zjedzenie jednej z najostrzejszych papryczek świata skończyło się dziurą w przełyku

Ludzie coraz chętniej sięgają po ostre papryczki i nagrywają swoje reakcje po ich zjedzeniu. Wielu bez namysłu bierze udział w tym wyzwaniu, nie licząc się z konsekwencjami. Ostatni raport Journal of Emergency Medicine sprawia jednak, że niektórzy być może dwa razy się zastanowią, zanim zjedzą jedną z najostrzejszych papryczek na świecie, tylko po to, by się sprawdzić.

Zobacz, jak linieje ptasznik

Pająki to stworzenia, które wzbudzają mieszane uczucia. Jedno trzeba im przyznać - są fascynujące. Wiedzieliście, że linieją?

Kosmiczna pomyłka astronomów

Astronomowie przyznali się do błędu. Po ponad 26 latach badań okazało się, że źle oszacowali liczbę galaktyk we Wszechświecie. - Kto wie, jakie ciekawe informacje w sobie kryją - komentują naukowcy.

Żarłacz biały wpadł do klatki z nurkiem

Oko w oko z rekinem? W takiej sytuacji znalazł się nurek, gdy do jego klatki wpadł żarłacz biały. Zobacz niesamowite nagranie i dowiedz się jak skończyła się ta historia.

Klon i obraz 3D. Jaką przyszłość ma dąb Bartek?

Dąb Bartek stał się symbolem polskiej przyrody. Jaka przyszłość czeka to najsłynniejsze drzewo w Polsce? Naukowcy wspólnie z leśnikami próbują nie tylko jak najdłużej zachować go przy życiu, ale także wyhodować jego klony.

Niezwykłe chmury nad Wielką Brytanią

Dziś rano mieszkańcy południowej części Wielkiej Brytanii mogli zobaczyć fenomen meteorologiczny. Przesuwające się "dziurawe" chmury nagrał mieszkaniec Bournemouth Steve Beck.

Boisz się latać? Obalamy lotnicze mity

Pasażerowie często obawiają się zagrożeń, na które samolot jest całkowicie przygotowany. W czasie lotu boimy się turbulencji i burz, ale także wtedy gdy samolot zmienia kierunek lub wysokość.

Czy chudszym jest zimniej niż grubszym?

Wbrew często powtarzanym mitom osobom tęższym wcale nie jest cieplej niż szczupłym. Naukowcy twierdzą, że to jak odczuwamy temperaturę nie musi zależeć od wagi ciała.

Przepędziła krokodyle klapkiem

W Australii kobieta nieświadoma zagrożenia odstraszyła groźne gady klapkiem. Miała wielkie szczęście, bo ryzyko ataku krokodyli było ogromne.

Czerwone duszki rozświetliły jonosferę

Nazywa się je duszkami i dlatego, że trwają zaledwie kilka milisekund, trudno je sfotografować. To zjawisko pojawiło się ostatnio nad potężnym huraganem na Karaibach.