Gdańscy radni PO chcą aby o wyglądzie kościoła abp Głódzia w gdańskiej dzielnicy Łostowice zadecydowali mieszkańcy miasta. Szykują już uchwałę, by poddać projekt świątyni pod konsultacje społeczne.
- Naszym celem jest danie możliwości mieszkańcom żeby mogli wyrazić swoja opinię czy chcą niewielkiego kościoła, jakim stoi tam teraz, czy może bazyliki jakiej zażyczył sobie abp Głódź – mówi jeden z gdańskich radnych szef klubu PO, Maciej Krupa.
PO chce się naradzić
Uchwała o konsultacjach społecznych ma być gotowa na lutową sesję rady miasta. - Prezydent zajmie się sprawą kościoła na kolejnej sesji, czyli w 18 lutego – dodaje Krupa.
Szef klubu PO wyjaśnia, że zależy im na dotarciu szczególnie do osób, które mieszkają niedaleko planowanej świątyni. – Zależy nam, żeby nie było to tylko jedno spotkanie. Chcemy żeby mieszkańcy mogli zadecydować w zasadniczej kwestii, czy wieża kościoła ma mieć 40 metrów jak zakłada projekt abp. Głódzia czy 14 metrów jak dzisiaj – mówi Maciej Krupa.
Głódź spokojny o swoje plany
Koncepcja kościoła została zaprezentowana w Biurze Rozwoju Gdańska już ponad 3 miesiące temu. Projekt zakłada, że jego wieża będzie znacznie wyższa, niż przewiduje to plan zagospodarowania przestrzennego. Prezydent miasta koncepcję jednak zaakceptował i wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie zmiany planu zagospodarowania.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest spokojny o swoje plany. - Liczymy na zdrowy rozsądek radnych, a nie sekciarskie podejście – podkreślał wcześniej w rozmowie z lokalną gazetą Głódź.
Kontrowersje wokół kościoła
Budowa kościoła na Łostowicach od początku budziła sporo emocji. Najpierw protestowali mieszkańcy ulicy Ofiar Grudnia 70, gdzie kościół ma powstać. Według nich, plany zakładały budowę obiektu zbyt blisko bloków.
Z kolei radnym nie podobała się decyzja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który przekazał archidiecezji grunt pod świątynię z 99 proc. bonifikatą.
Potem przyszła kolej na spór o projekt architektoniczny świątyni. Pierwszy, który zwyciężył w konkursie, został odrzucony przez głównego inwestora, czyli Archidiecezję Gdańską. Według arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za mało w nim było "sacrum". W efekcie Archidiecezja zamówiła nowy projekt. - Miał być tradycyjny, ale wykonany za pomocą nowoczesnych materiałów – tłumaczył Wiesław Kupść z Architektonicznej Pracowni Autorskiej PRO ARTE.
Na razie w miejscu, gdzie stanąć ma kościół Jana Pawła II, mieści się kaplica.
Autor: ws//kv/k / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Architektoniczna Pracownia Autorska PRO ARTE