Wybory szefa Rady Europejskiej 2017

Wybory szefa Rady Europejskiej 2017

Sukces Polski? Prezydencki minister: sukces Donalda Tuska, niebezpieczny precedens

Ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej bez poparcia polskiego rządu to niebezpieczny precedens - powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda brał udział w namawianiu do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego, odparł: "Kiedy miałby wziąć udział? Od soboty?". W sobotę polski rząd zgłosił swego kandydata.

"Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie"

To zła decyzja dla Europy - tak ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Czas pokaże, czym będzie skutkował precedens polegający na dokonaniu wyboru wbrew stanowisku rządu kraju, z którego pochodzi kandydat - zaznaczyła.

"Pani premier może spektakularnie wyjść, to nic nie przyniesie"

Czy Prawo i Sprawiedliwość chce coś w polityce europejskiej osiągnąć, a jeżeli tak, to co? Z pewnym trudem poszukuję odpowiedzi na to pytanie - stwierdził w TVN24 dr Jacek Sokołowski (Uniwersytet Jagieloński). Z kolei prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego zauważył, że nawet opuszczenie sali przez premier Beatę Szydło nic nie zmieni, "bo musi być kworum, a ono jest z panią premier i bez".

Szydło: nic bez nas, bez naszej zgody

Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami. Nie ma zgody na to, by szefem Rady Europejskiej została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - powiedziała premier Beata Szydło w czwartek przed rozpoczęciem szczytu UE.

"Rząd może nie podpisywać konkluzji i nic z tego nie wynika"

- Wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi dojdzie do głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej - wskazywał Ludwik Dorn, komentator TVN24 BiS. - Zobaczymy, jak zareaguje polski rząd: czy ograniczy się do słownych protestów, czy zdecyduje się na nieskuteczne niepodpisanie konkluzji - podkreślił. - Rząd może sobie nie podpisywać konkluzji i nic z tego nie wynika - mówił były marszałek Sejmu.

"To, co robi pan Waszczykowski, zasługuje na miano zdrady stanu"

- Dziś bardzo jasno politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią tak: nie jest ważna polska racja stanu. Ważne jest, aby utrącić Donalda Tuska - stwierdził Marcin Kierwiński (PO) we "Wstajesz i wiesz". - Prawo i Sprawiedliwość bawi się klockami unijnymi na polskim podwórku - oceniał Piotr Apel z Kukiz'15.

"Saryusz-Wolski zgłoszony, by zasiać ferment". Ważny polityk PO mówi o dwóch scenariuszach

- Dla celów polityki wewnętrznej PiS jest w stanie poświęcić naszą pozycję w Unii Europejskiej - mówi w TVN24 BiS Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, Jacek Saryusz-Wolski został zgłoszony na kandydata na szefa Rady Europejskiej, "by zasiać ferment w Europie". - Jeżeli ktoś zachowuje się w ten sposób kilkanaście dni przed szczytem w Rzymie, na którym będzie omawiana przyszłość Unii Europejskiej to tak naprawdę albo jest to szaleństwo w głowie posła Kaczyńskiego albo zaplanowana akcja by wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej - ocenia Borys Budka.

Wybór Tuska zagrożony? "Jest ryzyko. To będzie zdrada stanu"

Istnieje ryzyko, że w czwartek nie zostanie wybrany szef Rady Europejskiej przez wewnętrzny spór Polski. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość do tego doprowadzi, to przyśpieszy proces Europy "dwóch prędkości". Będzie to zdrada stanu - mówił w TVN24 BiS Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska.

Bielan: Tusk w zemście doprowadził do usunięcia Saryusz-Wolskiego

Szef Europejskiej Partii Ludowej został zmuszony do odebrania funkcji wiceprzewodniczącego tej frakcji Jackowi Saryusz-Wolskiemu - ocenił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). Jego zdaniem do usunięcia Saryusz-Wolskiego doprowadzili w zemście Donald Tusk i Grzegorz Schetyna.

Szef MSZ: kandydatura Tuska nie powinna być brana pod uwagę

Kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę. Mamy jasne stanowisko Węgier, że dla nich wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa członkowskiego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw Unii Europejskiej.

Rzecznik rządu: Tusk angażował się w spór polityczny. Stawał po jednej ze stron

Pierwotnie Donald Tusk był popierany przez polityków PiS, którzy wierzyli, że będzie chciał w sposób neutralny zajmować się sprawami, do których został powołany. Niestety temu nie sprostał - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek, pytany o powody braku poparcia rządu dla byłego premiera na kolejną kadencję szefa Radu Europejskiej.

Europoseł PiS: Tusk powinien przyjąć niemieckie obywatelstwo

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski na Twitterze ocenił, że Donald Tusk - wobec pojawienia się kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego - powinien wycofać własną albo przyznać, że jest kandydatem innego państwa i "przyjąć obywatelstwo niemieckie". - Internet jest pełen tego typu złośliwości - skomentował w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.