Wojna o Falklandy

Wojna o Falklandy

Wielka Brytania szpiegowała argentyński rząd przez kilka lat, bo obawiała się roszczeń Buenos Aires ws. Falklandów - podaje "Telegraph", powołując się na dokumenty opublikowane przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena.

Brytyjski rząd obawia się, że Falklandy - terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii na Atlantyku - są zagrożone przez Argentynę - powiedział w radiu BBC brytyjski minister obrony Michael Fallon.

Rozmów na temat suwerenności Falklandów zażądał od Wielkiej Brytanii minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman. Strona brytyjska powiedziała jednak "nie", uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydent Argentyny Cristinę Fernandez de Kirchner. Między obojgiem panowały do tej pory raczej napięte stosunki. Polityk ujawniła, że poprosiła duchownego między innymi o pomoc w konflikcie z Wielką Brytanią o Falklandy.

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman odrzucił w czwartek propozycję szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a w sprawie rozmów trójstronnych dotyczących Falklandów. Miały by rozmawiać władze tych wysp, Londyn oraz Buenos Aires.

Okręt, który przewodził zespołowi atakującemu Falklandy w 1982 roku, skończył w bardzo niechlubny sposób. Argentyński niszczyciel ARA Santisima Trinidad zatonął w porcie z powodu zaniedbań w konserwacji. Minister obrony przyznał, że jest tym "zawstydzony".

- Wielka Brytania będzie walczyć o Falklandy - zapowiedział premier David Cameron w odpowiedzi na ostatnie ostre wypowiedzi prezydent Argentyny dotyczące wysp.

Determinacja Londynu w sprawie utrzymania Falklandów jest nieugięta - oświadczył brytyjski premier David Cameron w czwartek, w 30. rocznicę wygranej wojny z Argentyną o archipelag u wybrzeży Patagonii. Z kolei prezydent Argentyny Cristina Fernandez powiedziała, że fakt, iż Falklandy pozostają pod władzą Londynu "jest afrontem dla świata, o którym wszyscy marzymy".

Zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.

Uliczna bitwa pod murami brytyjskiej ambasady w Buenos Aires w 30. rocznicę wybuchu wojny o Falklandy. Tłum argentyńskich radykałów obrzucił budynek kamieniami, kijami i koktajlami Mołotowa. Interweniowała policja, starcia trwały kilka godzin.

W Wielkiej Brytanii i Argentynie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 30 rocznicę wybuchu wojny o Falklandy. "Drugiego kwietnia 1982 roku mieszkańcy Falklandów stali się ofiarami aktu agresji, który miał im odebrać ich wolność i styl życia" - ma powiedzieć dziś w przemówieniu premier David Cameron. Fragmenty jego wystąpienia przeciekły do prasy.

Argentyński rząd zagroził brytyjskim i amerykańskim bankom podjęciem kroków prawnych w związku z sytuacją na Falklandach. Chodzi o próbę powstrzymania ich przed finansowaniem, doradztwem, a nawet pisaniem raportów na temat rodzącego się tam przemysłu naftowego.

Książę William zakończył służbę na Falklandach i wrócił do Londynu. Wnuk królowej Elżbiety II od lutego służył na archipelagu jako pilot śmigłowca ratunkowego. Jego obecność na Falklandach wzbudzała protesty Argentyny, która rości sobie prawa do wysp.

Brytyjski MSZ popiera prawo mieszkańców Falklandów do eksploracji rezerw ropy naftowej wokół swoich wysp. Londyn zareagował w ten sposób na oświadczenie Argentyny, która zagroziła postępowaniem sądowym działającym w tym regionie firmom naftowym.