Dym z pożarów może być najbardziej niebezpiecznym zanieczyszczeniem powietrza

[object Object]
"Las nie obroni się sam" (archiwum)tvn24
wideo 2/20

Kalifornijscy naukowcy potwierdzili, że dym z pożarów może być bardziej szkodliwy dla organizmu ludzkiego niż zanieczyszczenia powietrza z innych źródeł. Ich analiza danych wykazała, że nawet nieznaczny wzrost stężenia pyłu PM2,5 może przyczynić się do zwiększenia liczby chorych na schorzenia układu oddechowego.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali zapisy z pierwszych wywiadów lekarskich z okresu 14 lat z kilku lokalnych szpitali. Dzięki nim stwierdzili, że drobne cząstki, pochodzące z dymu pożarowego mogą być kilkakrotnie razy bardziej szkodliwe dla układu oddechowego człowieka niż cząstki stałe pochodzące z innych źródeł, takich jak spaliny samochodowe. Chociaż to rozróżnienie zostało wcześniej zidentyfikowane w eksperymentach laboratoryjnych, nowe badanie potwierdza to na poziomie populacji.

Szkodliwy pył PM2,5

Nowa praca badawcza, skoncentrowana na danych z południowej Kalifornii, ujawniła ryzyko związane z drobnymi cząstkami pyłu PM2,5. Cząsteczki te mają średnicę do 2,5 mikrona, a więc około jednej dwudziestej średnicy ludzkiego włosa. Są zawarte w dymie pożarowym i mogą przenikać do dróg oddechowych i krwiobiegu człowieka, powodując poważne uszkodzenia narządów.

Badanie, które ukazało się 5 marca w czasopiśmie naukowym "Nature Communications", zostało przygotowane przez dwie osobne jednostki Uniwersytetu Kalifornijskiego - Instytut Oceanografii Scrippsów i Szkołę Zdrowia Publicznego i Nauk o Długości Życia Człowieka imienia Herberta Wertheima.

Aby oddzielić pyły PM2,5 wytwarzane z powodu pożarów od innych źródeł zanieczyszczeń, badacze skupili się na skutkach wiatru Santa Ana - suchego, silnego wiatru, który od października do marca wieje w południowej części stanu Kalifornia. Drugą miarą były dane dotyczące dymu pochodzenia pożarowego z Systemu Mapowania Zagrożeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

Oszacowano, że wzrost natężenia pyłu PM2,5 o 10 mikrogramów na metr sześcienny, który pochodzi ze źródeł innych niż pożary, spowodował, że liczba chorych na schorzenia układu oddechowego, zwiększyła się o 1 procent. Taki sam wzrost natężenia pyłu, ale już pochodzenia pożarowego sprawił, że do szpitali trafiło od 1,3 do 10 procent pacjentów z chorobami układu oddechowego więcej.

Zachwiane normy

Jedna z autorów badania, Rosana Aguilera stwierdziła, że ​​analizy sugerują, że założenie, że wszystkie cząstki o określonej wielkości są tak samo toksyczne, może być niedokładne. Z kolei skutki pożarów - nawet z dużej perspektywy czasowej - stanowią problem dla zdrowia ludzkiego.

- Istnieją progi dotyczące dziennych norm ilości PM2,5 w powietrzu - powiedział Aguilera. - Problem polega na tym, że nie uwzględniają różnych źródeł emisji pyłu - dodała.

W chwili obecnej nie jest jasne, dlaczego pył PM2,5 powstały w wyniku pożaru jest bardziej szkodliwy dla ludzi od tego z innych źródeł. Naukowcy są jednak zdania, że w świetle tych doniesień, próg norm jakości powietrza, powinien być ustalany zgodnie z liczbą potencjalnych źródeł emisji szkodliwych pyłów, szczególnie w regionach narażonych na częste pożary.

Mogą być coraz bardziej niebezpieczne

Silne porywy wiatru Santa Ana niejednokrotnie przyczyniają się do rozprzestrzeniania pożarów w południowej Kalifornii. Wiatr ma także tendencję do przechwytywania dymu i kierowania go w zaludnione regiony przybrzeżne. Z powodu zmian klimatycznych deszczowa pora w regionie zaczyna się później, co wydłuża sezon dla Santa Ana. Dodatkowo, wraz ze wzrostem populacji w dzikich obszarach miejskich, wzrasta ryzyko wybuchów pożarów.

Współautor badania Tom Corringham wskazał na konsekwencje dla zmian klimatycznych.

- Ponieważ warunki w południowej Kalifornii stają się cieplejsze i bardziej suche, spodziewamy się wzrostu aktywności pożarów. Badanie to pokazuje, że szkody spowodowane przez dym z pożarów mogą być większe niż wcześniej sądzono, co przemawia za działaniami mającymi na celu prewencję i załagodzenie zmian klimatu - stwierdził.

Droga dymu z kalifornijskich pożarów na zdjęciach satelitarnych, 14-16 września 2020 r. (earthobservatory.nasa.gov)earthobservatory.nasa.gov

Autor: kw/dd / Źródło: sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory

Pozostałe wiadomości

Pogoda na wybory prezydenckie 2025. Niedziela, 1 czerwca, przyniesie bardzo ciepłą, ale też dynamiczną aurę. Prognozy pokazują, że nad dużą częścią kraju mogą pojawić się linie nawałnic, niosących silny wiatr oraz obfite opady. O szczegółach mówi synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na niedzielę wyborczą

Pogoda na niedzielę wyborczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - piątek, 30.05. Nadchodząca noc na ogół będzie pogodna, ale na zachodzie kraju mogą pojawić się niewielkie opady. W ciągu dnia dominować będzie pochmurna i deszczowa aura. Niewykluczone jest także pojawienie się burz.

Pogoda na jutro - piątek, 30.05. W nocy tylko w części kraju może popadać

Pogoda na jutro - piątek, 30.05. W nocy tylko w części kraju może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiński parolotniarz niemal otarł się o śmierć podczas rutynowego lotu. W jego trakcie prąd wstępujący wyniósł go na wysokość ponad 8500 metrów, gdzie temperatura powietrza wynosiła -35 stopni Celsjusza. Kilka dni po zdarzeniu mężczyzna udostępnił zapierające dech w piersiach nagranie.

Nagle znalazł się osiem kilometrów nad ziemią. Paralotniarz udostępnił nagranie

Nagle znalazł się osiem kilometrów nad ziemią. Paralotniarz udostępnił nagranie

Źródło:
Reuters, The Guardian

Szwajcarskie służby przerwały poszukiwania 64-letniego mężczyzny, który został przysypany przez lawinę w miejscowości Blatten. Do katastrofy doszło po oderwaniu się fragmentu lodowca. Skalę zniszczeń oddają zdjęcia satelitarne.

Maleńka wioska pod masą gruzu i skał. Zdjęcia pokazujące skalę katastrofy

Maleńka wioska pod masą gruzu i skał. Zdjęcia pokazujące skalę katastrofy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AP News

Na horyzoncie widać odpoczynek od chłodu. Piątek, za sprawą wyżu kierującego nad Europę afrykańskie gorąco, przyniesie nam napływ ciepła. W niedzielę na termometrach możemy zobaczyć nawet 30 stopni Celsjusza, ale wysokie temperatury będą szły w parze z typowymi dla lata pogodowymi zagrożeniami.

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

30 stopni i nawałnice. Pogoda będzie "typowa dla lata"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwa leje kondensacyjne zaobserwowano w środę po południu w gminie Trzcianka w Wielkopolsce. Groźnie wyglądające zalążki trąby powietrznej zostały uchwycone na zdjęciach. W regionie uszkodzone zostały dwa dachy.

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Burzowe Czarnkowsko-Trzcianeckie

Kleszcze zagrażają północnoamerykańskim łosiom. Naukowcy alarmują, że populacja pajęczaków z gatunku Dermacentor albipictus niebezpiecznie powiększyła się wskutek ciepłych, łagodnych zim. Ich celem często stają się młode osobniki - kleszcze potrafią wypić tak dużo ich krwi, że zwierzęta umierają.

Łosie "stają się prawie jak zombie i umierają"

Łosie "stają się prawie jak zombie i umierają"

Źródło:
New Hampshire Bulletin, USGS

Moment zejścia lawiny, która pogrzebała w środę wioskę Blatten w Szwajcarii, został uchwycony na nagraniu. W czwartek w rejonie katastrofy nadal trwają prace poszukiwawcze, a mieszkańcy opowiadają o gigantycznych zniszczeniach.

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

Źródło:
Reuters, 20 Minuten, tvnmeteo.pl

Środowe zejście lawiny w szwajcarskich Alpach mogło być powiązane z osłabieniem warstwy wieloletniej zmarzliny, która "trzyma w ryzach" lodowce. Jak wyjaśnił ekspert, Bartłomiej Luks z Polskiej Akademii Nauk, degradacja tej warstwy skorupy ziemskiej obserwowana jest nie tylko w Alpach, lecz także na całym świecie.

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w historii w całości zaprojektowana i zbudowana w Polsce technologia znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. LeopardISS to kompaktowy komputer przetwarzający dane, który ma szansę zostać na ISS na stałe.

"To historyczny moment". Polskie urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

"To historyczny moment". Polskie urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Hiszpania i Portugalia przygotowują się na falę ekstremalnych upałów. W centralnej części Półwyspu Iberyjskiego temperatura w czwartek może sięgnąć 39 stopni Celsjusza, a to dopiero początek - w weekend termometry mogą pokazać nawet 42 stopnie.

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Takiej końcówki maja nie było od ponad pół wieku

Źródło:
PAP, El Confidencial, tvnmeteo.pl

Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom. 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Źródło:
Otrivin

Pogoda na dziś. Czwartek 29.05 przyniesie wielu regionom kraju deszczową aurę. Lokalnie mogą pojawić się też burze. Termometry pokażą maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie opadów deszczu. Najbardziej intensywnych spodziewamy się w niedzielę, kiedy to pojawią się pierwsze letnie burze. Z każdym dniem będzie coraz cieplej.

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska Agencja Meteorologiczna (CMA) wydała ostrzeżenia przed ulewami i powodziami dla południowych regionów kraju. Według ekspertów w te rejony nadciąga najsilniejsza jak dotąd burza w tym roku.

Szykują się na największą burzę w tym roku

Szykują się na największą burzę w tym roku

Źródło:
Reuters

Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Źródło:
Reuters, WMO, UN News, Insight EU Monitoring

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

Źródło:
tvnmeteo

Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Źródło:
AstroLife, Reuters, PAP

Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Źródło:
La Nacion, Reuters, Cadena3

Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Źródło:
CNN, katu.com, 1011now.com

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl