Niemcy

Niemcy

Niemcy mają kandydata na nowego szefa kontrwywiadu

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer zaproponuje objęcie stanowiska szefa kontrwywiadu (BfV) dotychczasowemu wiceprezesowi tej instytucji, Thomasowi Haldenwangowi - wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu resortu.

Seehofer potwierdza: po 10 latach ustąpi z szefowania partii

Horst Seehofer w poniedziałek zapowiedział swoją rezygnację z piastowanego od 10 lat stanowiska szefa Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Podkreślił jednak, że wbrew doniesieniom mediów, zamierza pozostać ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Niemiec.

Merkel ostrzega przed antysemityzmem w Niemczech

Niemcy mają moralny obowiązek walki z rosnącym antysemityzmem - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w berlińskiej synagodze, podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą "nocy kryształowej".

Rekordowe tempo negocjacji i koalicja kompromisów

Władze centroprawicowych partii CSU i Wolni Wyborcy (FW) zatwierdziły w niedzielę wynegocjowaną w rekordowo szybkim tempie umowę koalicyjnego rządu obu partii w Bawarii. Wśród priorytetów nowego gabinetu będą między innymi polityka rodzinna i ochrona środowiska.

Morawiecki: jest prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią paktu w sprawie migracji

- Nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dlatego - stwierdził szef polskiego rządu - "jest bardzo prawdopodobne", że nasz kraj "nie będzie częścią" oenzetowskiego paktu w sprawie migracji.

Troje chętnych, by zastąpić Angelę Merkel

Były przewodniczący chadeckiej frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedrich Merz we wtorek ogłosił, że na zjeździe CDU zamierza kandydować na stanowisko przewodniczącego tej partii. Dzień wcześniej zamiar ten zasygnalizowały dwie inne osoby. Z ponownego ubiegania się o tę funkcję zrezygnowała obecna szefowa partii Angela Merkel.

"Mówiąc wprost: szkoda". Seehofer o decyzji Merkel

Przewodniczący bawarskich chadeków z CSU i jednocześnie szef MSW Niemiec Horst Seehofer wyraził w poniedziałek ubolewanie z powodu ogłoszonej przez kanclerz Angelę Merkel decyzji, by nie ubiegać się ponownie o stanowisko szefowej chadeckiej CDU.

Prezydent dla "Bild am Sonntag": kwestia reperacji nie jest rozstrzygnięta

Ustalenia parlamentarnej grupy ekspertów potwierdzają, że poniesione przez Polskę straty "nie zostały zrekompensowane". Jest to kwestia "prawdy i odpowiedzialności" - powiedział prezydenta Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". Jego zdaniem, kwestia reperacji nie jest rozstrzygnięta. "W polskim parlamencie tematem tym zajmuje się grupa ekspertów. Posłowie będą nad tym debatować i podejmą decyzję co do dalszych działań" - dodał.

Rezygnacja z szefowania CDU, ostatnia kadencja jako kanclerza. Merkel potwierdza swe plany

Po znacznej utracie głosów przez CDU w niedzielnych wyborach do landtagu Hesji kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała rezygnację z ponownego ubiegania się o stanowisko szefowej tej partii. W rozmowie z dziennikarzami potwierdziła decyzję, o której wcześniej nieoficjalnie informowały agencje. Zdradziła też inne szczegóły swych politycznych planów.

"Urocze". Prezydent o symbolicznym zdjęciu przywódców

"Urocze..." - tak prezydent Andrzej Duda skomentował wspólną fotografię trzymających się za ręce przywódców Rosji, Niemiec, Turcji i Francji - Władimira Putina, Angeli Merkel, Recepa Tayyipa Erdogana i Emmanuela Macrona. Zdjęcie wykonano na szczycie czterech państw zorganizowanym w Stambule i poświęconym rozwiązaniu kryzysu syryjskiego.

Gorzkie zwycięstwo chadeków w Hesji. Partia Merkel traci poparcie

Kierowana przez Angelę Merkel chadecka CDU wygrała wybory landowe w Hesji, uzyskując 28 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Kolejne miejsca zajęły Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) - 20 procent, Zieloni - 19,5 procent oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD) - 12 procent.

Symboliczne zdjęcie czworga przywódców. Wspólnie za rozwiązaniem problemu Syrii

Turcja, Rosja, Francja i Niemcy opowiadają się za trwałym zawieszeniem broni w Syrii, powołaniem komisji konstytucyjnej dla tego kraju oraz stworzeniem warunków do bezpiecznego, dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców - oświadczyli w sobotę przywódcy tych czterech państw. Rozmowy podsumowano wspólną fotografią, na której Władimir Putin, Angela Merkel, Recep Erdogan i Emmanuel Macron trzymają się za dłonie.