Niemcy

Niemcy

Turcja deportuje byłych dżihadystów. Pierwszego odesłano do USA

W poniedziałek Ankara rozpoczęła zapowiedziany kilka dni temu proces deportacji byłych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego do krajów, z których pochodzą. Turcja odesłała już obywatela Stanów Zjednoczonych, a wkrótce ma to czekać także siedmiu Niemców - podała agencja Reutera, cytując rzecznika tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Prezydent Andrzej Duda: czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny

Prezydent Andrzej Duda w sobotę wziął udział w stolicy Niemiec w obchodach 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. - Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny, która w sposób symboliczny upadła poprzez zburzenie Muru Berlińskiego - mówił podczas uroczystości. Duda odwiedził również były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Niemieccy górnicy uwięzieni pod ziemią uratowani

W wyniku eksplozji w kopalni we wschodnioniemieckim Teutschenthal 35 osób zostało na kilka godzin uwięzionych pod ziemią. Wszystkie zostały uratowane, a dwie z nich są ranne - podała miejscowa policja.

"Stańmy wspólnie w jedności"

- To do nas należy obrona wolności i przyszłości. Stańmy wspólnie w jedności - jako sojusznicy, jako przyjaciele - mówił w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, w przeddzień 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.

Strajk w Lufthansie. Około 1300 lotów odwołanych, także z Polski

Nawet 180 tysięcy pasażerów mają dotknąć utrudnienia w związku z 48-godzinnym strajkiem personelu pokładowego w Lufthansie, który rozpoczął się o północy ze środy na czwartek. Niemieckie linie lotnicze odwołały 1300 lotów, na liście znajdują się także połączenia z i do polskich portów.

Setki dżihadystów w tureckich więzieniach. Berlin gotowy przyjąć Niemców

W tureckich więzieniach przebywa ponad tysiąc dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Inni przetrzymywani są w ośrodkach deportacyjnych - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu. Zaznaczył, że wszyscy bojownicy IS zostaną wydaleni do krajów macierzystych "niezależnie od tego, czy odebrano im obywatelstwo, czy też nie".

Zarabiali tysiące euro przy Checkpoint Charlie. W 30-lecie upadku muru dostali zakaz

4 listopada 1989 roku na placu Aleksandra w centrum Berlina setki tysięcy mieszkańców ówczesnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej demonstrowały na rzecz wolności i demokracji. W tym samym miejscu w poniedziałek 4 listopada 2019 roku Niemcy zainaugurowali obchody 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. Władze miasta zakazały w tym roku działalności aktorom, którzy w amerykańskich mundurach "pełnili służbę" przy Checkpoint Charlie.

Niemcy chcą zmiany przywództwa w partii Merkel

Z sondażu opublikowanego w niedzielę przez gazetę "Bild am Sonntag" wynika, że więcej Niemców chciałoby widzieć na stanowisku szefa partii CDU Friedricha Merza niż jej obecną liderkę Annegret Kramp-Karrenbauer.

Berlin zapowiada zaostrzenie walki z prawicowym ekstremizmem

Ograniczenie dostępu do broni oraz umożliwienie skuteczniejszego ścigania za groźby w internecie znalazły się w dziewięciopunktowym projekcie planu, dotyczącego walki z przestępstwami motywowanymi ideologią skrajnie prawicową i nienawiścią. Dokument został przyjęty przez rząd federalny Niemiec.

"CDU stałaby się zbędna". Chadecy wykluczają koalicję z Lewicą i AfD

Chadecy w Turyngii, którzy ponieśli dotkliwą porażkę w niedzielnych wyborach landowych, wykluczyli jednoznacznie utworzenie koalicji ze zwycięską partią Lewica. Jeszcze przed wyborami - podobnie jak inne partie - deklarowali także, że nie będą współpracować z Alternatywą dla Niemiec (AfD), która w niedzielnym głosowaniu zajęła drugie miejsce. "Gdyby CDU zawarła koalicję z Lewicą w Turyngii, pogrążyłaby się w sondażowej otchłani również na poziomie federalnym" - komentuje we wtorkowym wydaniu najpoczytniejszy niemiecki dziennik "Bild".

"Żydowskie dziedzictwo jest częścią niemieckiej tożsamości"

Należy występować przeciwko antysemityzmowi, niezależnie od tego, czy jest umotywowany prawicowym ekstremizmem, czy islamizmem - mówiła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu odebrała w Monachium nagrodę Theodora Herzla przyznawaną przez Światowy Kongres Żydów (WJC).

Chadecy przegrywają i szukają winnych. "Nigdy SPD i CDU nie były tak słabe"

Po niedzielnych wyborach landowych w Turyngii, w których CDU poniosło porażkę, w partii Angeli Merkel rozpoczęły się rozliczenia. Szefowa rządzących w Niemczech chadeków Annegret Kramp-Karrenbauer uważa, że rozczarowujący wynik to efekt konfliktów personalnych we frakcji. CDU w Turyngii osiągnęła trzeci wynik, ustępując Lewicy i Alternatywie dla Niemiec (AfD).