Macedonia Północna

Macedonia Północna

Polscy dziennikarze wyrzuceni z Macedonii. Za "nielegalne przekroczenie granicy"

Po interwencji ambasadora RP w Skopje policja oddała paszporty i zwolniła dwóch polskich dziennikarzy, których sąd w Macedonii uznał wcześniej za winnych nielegalnego przekroczenia granicy grecko-macedońskiej - poinformował wieczorem Press Club Polska. Dwaj polscy dziennikarze: Jan Hunin i fotoreporter Maksymilian Rigamonti zostali rano zatrzymani przez macedońską policję.

Chorwacji i Serbii też grozi dżihad. Państwo Islamskie zapowiada "wyzwolenie"

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili w ostatnich dniach, że ich celem są całe zachodnie Bałkany. Chorwacki dziennik "Jutarnji list" opisuje w środę przekaz video umieszczony w jednym z serwisów społecznościowych. Islamiści zapowiadają w nim "wyzwolenie" i nadejście "szariatu", w pierwszej kolejności w Serbii, następnie w Chorwacji.

W końcu zgoda. Porozumienie może uratować bałkański kraj

Dzięki mediacji UE w Macedonii wypracowano w nocy z wtorku na środę porozumienie między władzą a opozycją umożliwiające wyjście kraju z głębokiego kryzysu. Główna partia opozycji wróci do parlamentu, na 100 dni przed wyborami ustąpi premier Nikoła Gruewski.

Orban broni płotu na granicy z Serbią

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w środę, że ogrodzenie, jakie jego kraj chce wybudować na granicy z Serbią, jest konieczne, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Zaprzeczył również, jakoby ta decyzja była wymierzona przeciwko południowym sąsiadom.

Historyczny spór o cara. Wojna na pomniki

W stolicy Bułgarii wzniesiono ponad 6-metrowy pomnik cara Samuela Komitopula. Stoi obok cerkwi Mądrości Bożej (Św. Zofii), która dała imię miastu, i skromniejszego pomnika nieznanego żołnierza. Pomnik sofijski Samuela jest wyższy od analogicznego w Skopje.

"Żegnaj Nikoła!". Drugi dzień protestu w Skopje, rząd zagra kartą etniczną?

Drugi dzień trwa wielki protest w stolicy Macedonii Skopje, gdzie ludzie zgromadzili się pod siedzibą rządu domagając jego dymisji. Stojąca na czele protestów lewicowa opozycja oskarża premiera Nikołę Grujewskiego, rządzącego w Macedonii od 2006 r., o sfałszowanie przedterminowych wyborów w 2014 r. i akceptowanie wszechobecnej korupcji.

Mundury, które wywoływały strach, wróciły. Europa znów drży o Bałkany

Wydawało się, że odeszła w zapomnienie, ale wiele wskazuje na to, że albo się odradza, albo na jej gruzach powstaje coś nowego. Armia Wyzwolenia Kosowa i jej "żołnierze" znani przed laty z przeprowadzania zamachów terrorystycznych i walki z serbską armią w czasie wojny lat 1998-99, dwa razy w ciągu dwóch tygodni pojawili się w Macedonii. Za pierwszym razem uwięzili pograniczników, za drugim stoczyli regularną bitwę o Kumanowo. NATO i Unia Europejska zareagowały nad wyraz szybko, apelując o spokój w regionie, a Bułgaria na granicę z Macedonią wysłała wojsko. Konflikt albańsko-macedoński to być może tylko kwestia czasu.

Bułgaria wysłała wojska na granicę z Macedonią

Sytuacja w Macedonii może się pogorszyć, dlatego musimy być gotowi, również po to, by przyjąć uchodźców - powiedział w czwartek premier Bułgarii Bojko Borysow i zarządził wysłanie dużych oddziałów armii na granicę z Macedonią. To pokłosie trwającej dwa dni (9-10 maja) bitwy o miasto Kumanowo, w której macedońska policja starła się z albańskimi ekstremistami. W walce zginęło 18 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Dymisje w rządzie po akcji policji w Kumanowie

Szefowa MSW Gordana Jankułowska i minister transportu Mile Janakijeski podali się do dymisji - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik macedońskiego rządu. Rezygnację złożył także wpływowy szef wywiadu, Sasza Mijałkow.

Koniec regularnej bitwy o macedońskie miasto. 44 terrorystów "zneutralizowanych"

Macedońskie władze ostatecznie ogłosiły koniec walk w mieście Kumanowo, gdzie od soboty policja toczyła regularną bitwę z dużą grupą albańskich bojówkarzy. Użyto w nich nawet wozów opancerzonych. Zginęło ośmiu policjantów i 14 "terrorystów". Cały 44 osobowy oddział napastników miał zostać "zneutralizowany".

Więcej ich u sąsiadów, niż we własnym kraju. Albańczycy: problem Bałkanów?

Ich zamachy na serbskich polityków doprowadziły w 1998 r. do wybuchu konfliktu w Kosowie. Trzy lata później obecność mniejszości albańskiej w Macedonii stała się zarzewiem konfliktu, który ten kraj i sąsiadującą Albanię doprowadził na skraj wojny. Stanowią większość na południu Serbii, w niektórych rejonach Czarnogóry, a także w Grecji. Jak wyglądają "albańskie Bałkany" i czym jest Wielka Albania?