Egipt

Egipt

Problem z liczeniem głosów

Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych w Egipcie zostaną ogłoszone w czwartek, dzień później niż planowano - poinformowała egipska telewizja państwowa. Komisja wyborcza nie jest w stanie podać końcowych rezultatów, ponieważ głosy są wciąż liczone w kilku okręgach, w tym w Kairze - poinformował agencję Reutera przedstawiciel komisji, zastrzegając sobie anonimowość.

Głosują, liczą i ciągle walczą na placu Tahrir

W kolejnym dniu egipskiego maratonu wyborczego znów niespokojnie było na kairskim placu Tahrir. Ok. 80 osób zostało rannych po starciach, gdy młodzi ludzie obrzucali koktajlami Mołotowa i kamieniami demonstrantów, którzy od 11 dni protestują przeciwko wojskowym władzom.

Pierwsze wybory nie bez oszustw

Kilka partii politycznych twierdzi, że w pierwszym dniu wyborów parlamentarnych w Egipcie dochodzi do przypadków kupowania głosów - donosi agencja EFE. Są to pierwsze wybory od obalenia w lutym prezydenta Hosniego Mubaraka.

Gazociąg do Izraela w ogniu. Po raz 8

Nieznani sprawcy po raz kolejny wysadzili w powietrze gazociąg biegnący z Egiptu do Izraela i Jordanii. To już ósmy taki sabotaż od czasu obalenia reżimu Hosniego Mubaraka w lutym. Nowe władze Egiptu do tej pory nie są w stanie, lub nie chcą, ująć winnych tych ataków.

Ruszył wyborczy maraton. Pierwszy po Mubaraku

W Egipcie rozpoczęły się wybory parlamentarne - niemal 10 miesięcy po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka. Po Tunezji i Maroku, Egipt jest trzecim krajem organizującym wybory w regionie, przez który przetoczyła się fala rewolucji. Kraj czeka kilkumiesięczny maraton wyborczy, trwający do 10 stycznia 2012 r.

Tahrir znów się burzy. ElBaradei uzdrowi Egipt?

Jedna z najbardziej aktywnych postaci na egipskiej scenie politycznej, Mohamed ElBaradei, oświadczył, że jest gotowy zrezygnować z ubiegania się o urząd prezydenta na rzecz kierowania rządem jedności narodowej. Na kairskim placu Tahrir doszło natomiast w sobotę do kolejnych starć demonstrantów z policją. Użyto gazu łzawiącego, a podczas protestu pod kołami pojazdu wojskowego śmierć poniosła jedna osoba.

"Zerwali bieliznę i atakowali". W Kairze napadają na dziennikarki

Francuska dziennikarka telewizyjna poinformowała w piątek, że gdy dzień wcześniej relacjonowała protesty na placu Tahrir w Kairze, pobito ją pięściami, a potem padła ofiarą napaści seksualnej. Był to drugi w ciągu jednego dnia taki atak na zagraniczną dziennikarkę.

Porywają ludzi, wycinają organy. Ciała porzucają na pustyni

Na egipskim półwyspie Synaj grasują bandy beduinów, które porywają ludzi, wycinają im nerki czy wątroby, a potem porzucają ciała. Dla nich liczą się tylko pieniądze. Albo z okupu albo ze sprzedaży ludzkich organów. W "Polsce i Świecie" dramatyczne zdjęcia i relacje świadków.

Nowy wróg Izraela? Gotują się na czarny scenariusz

Od porozumienia pokojowego w Camp David w 1978 roku południowa granica Izraela należała do najspokojniejszych. Niedługo może się to zmienić - ostrzegają izraelscy politycy i wojskowi. Z rosnącym niepokojem obserwują rozwój sytuacji w Egipcie. Polityczna ofensywa islamistów i tradycyjny antysyjonizm egipskiej ulicy mogą zmusić armię - dotychczas strażnika bardzo dobrych relacji z Izraelem - do zmiany stanowiska o 180 stopni.

Armia nie chce "zdradzić zaufania" ludzi

Wybory parlamentarne w Egipcie odbędą się zgodnie z planem, mimo brutalnych starć, jakie towarzyszyły w tym tygodniu protestom przeciwko władzy wojskowych - zapewnił w czwartek przedstawiciel rządzącej krajem, Najwyższej Rady Wojskowej, gen. Mamduh Szahin.

Władze przepraszają za śmierć

Sprawująca tymczasową władzę w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa przeprosiła za śmierć demonstrantów, którzy zginęli w starciach ze służbą bezpieczeństwa na kairskim placu Tahrir. Nad ranem telewizja Al-Dżazira podała natomiast, że minister spraw wewnętrznych Egiptu zaproponował odłożenie pierwszej tury wyborów na późniejszy termin.

Wojsko zamiast znienawidzonej policji. To uspokoi ulice Kairu?

Egipskie wojsko zastąpiło oddziały interwencyjne policji przed budynkiem MSW w Kairze. Jak podkreśla Reuters, ma to ukrócić przemoc w stolicy, bo znienawidzeni za brutalność funkcjonariusze policji wywołują u demonstrujących agresję. W sumie, w trwających od ubiegłego tygodnia zamieszkach, zginęło już 38 osób.

"Ultrasi" w barwach rewolucji. "Dzisiaj jesteśmy wściekli!"

Nie tylko w Polsce zatwardziali, zorganizowani i agresywni kibice są zmorą policji. W Egipcie "ultrasi" jednego z kairskich klubów przyłączyli się do wielkich demonstracji na placu Tahrir. - Dzięki naszemu doświadczeniu możemy dłużej z nimi walczyć - mówi jeden z bojówkarzy w rozmowie z France24.

Egipskie wojsko ustąpiło. Szybciej odda władzę

Egipskie wojsko zgodziło się wyznaczyć przyśpieszoną datę wyborów prezydenckich i określiło nieodległą datę przekazania władzy cywilom. Wcześniejsze nieoficjalne doniesienia potwierdził w telewizyjnym wystąpieniu przewodniczący rządzącej Egiptem Najwyższej Rady Wojskowej, marszałek Mohamed Hussein Tantawi. Oznacza to, że wojsko częściowo ugięło się przed postulatami mas demonstrujących na egipskich ulicach.

"Najwyższa Rada Wojskowa zdusiła aspiracje i cele rewolucji"

Tymczasowe wojskowe władze Egiptu postępują brutalnie i łamią prawa człowieka, w większym niekiedy stopniu niż za czasów obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka - oskarżyła obecne władze w Kairze organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI)

Plac Tahrir obalił następny rząd?

Egipski rząd złożył dymisję. - Sprawująca tymczasową władzę w Egipcie Najwyższa Rada Wojskowa rozważa, czy przyjąć rezygnację - podała agencja Reutera. Wojskowi mają wstrzymywać się z decyzją do momentu znalezienia następcy obecnego premiera. Przyczyną dymisji gabinetu mają być krwawe zamieszki na ulicach Kairu.

Granicę pomiędzy państwami widać z kosmosu

Linię demarkacyjną, która przebiega pomiędzy Egiptem a Izraelem, dokładnie widać z kosmosu. Odpowiada za to nieznacznie wyższe położenie egipskich ziem, na których beduini wypasają swoje zwierzęta.

Najpierw Mubarak, teraz armia. Egiptowi grozi druga rewolucja

Na tym placu w lutym rozpoczęła się rewolucja, która położyła kres rządom Hosniego Mubaraka. Dziś znów demonstrują tu tysiące Egipcjan. Także teraz żądają demokratyzacji państwa, ale wrogiem są rządzący krajem generałowie. Na tydzień przed pierwszymi od dekad wolnymi wyborami Egipt znów staje na progu rewolucji.

Wzrasta liczba zabitych. Egipcjanie nie odpuszczają

Do 35 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Kairze, gdzie od piątku policja ściera się z tłumem protestującym przeciwko rządom generałów - poinformował przedstawiciel egipskich służb medycznych. Zaledwie kilka godzin wcześniej resort zdrowia mówił o 20 zabitych i 1700 rannych.