Czarnogóra

Czarnogóra

Rząd oskarżany o oszustwa. Wybory pod specjalnym nadzorem

Prezydent Czarnogóry Filip Vujanović poinformował w poniedziałek, że wybory parlamentarne w tym kraju odbędą się 16 października. Głosowanie zostanie zorganizowane w kontekście głębokich podziałów opinii publicznej w sprawie przystąpienia Czarnogóry do NATO i krytyki pod adresem rządu premiera Milo Djukanovicia.

"Zmusza nas do stosownej reakcji". Rosja o NATO i Czarnogórze

Dążenia NATO, by zmienić krajobraz polityczny w Europie, naruszają interesy Rosji i zmuszają ją do stosownej reakcji - oświadczyła w czwartek rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych w związku z decyzją o przyjęciu do NATO Czarnogóry.

Podpisy złożone, Czarnogóra do NATO. To na razie koniec?

Szefowie dyplomacji państw NATO podpisali w Brukseli protokół o przystąpieniu do Sojuszu Czarnogóry. Ten bałkański kraj najpewniej na długo pozostanie najnowszym i ostatnim państwem przyjętym do NATO. Przyłączenie nowego członka to wyraźny przejaw znaczenia Sojuszu w chwili odrodzenia napięć w Europie - komentuje BBC.

Rosja radzi: w sprawie NATO Czarnogórcy powinni głosować w referendum

- Mniej niż połowa obywateli Czarnogóry popiera przyłączenie się do NATO - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Wobec tego, zdaniem Rosji, w tym małym państwie powinno zostać przeprowadzone referendum. Rosjanie sprzeciwiają się zachodniemu kursowi władz Czarnogóry, bowiem od lat był on odwrotny a ten mały kraj był uznawany za "rosyjski przyczółek" nad Adriatykiem.

Chiny przeciwne wejściu Czarnogóry do NATO

MSZ Chin krytycznie odniosło się do ogłoszonej przez NATO decyzji o zaproszeniu Czarnogóry do Sojuszu - podały w piątek chińskie media. Rzeczniczka resortu dyplomacji nazwała NATO produktem "zimnowojennej mentalności".

Kreml: będzie odwet, jeśli NATO rozszerzy się na wschód

Dalsze rozszerzanie NATO na wschód spotka się z odwetowymi działaniami Rosji - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. To reakcja na informację, że NATO jednogłośnie zaprosiło Czarnogórę, by została 29. członkiem Sojuszu. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Kolejny kraj szykuje się do NATO. Decyzja w środę

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podejmą w środę decyzję w sprawie zaproszenia Czarnogóry do rozmów o przystąpieniu do Sojuszu - poinformował w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Premier Czarnogóry: demonstracje nie zagrażają stabilności kraju

Premier Czarnogóry Milo Djukanović zapewnił w poniedziałek, że stabilność jego kraju nie jest zagrożona przez antyrządowe demonstracje i towarzyszące im starcia z policją, które określił jako "próby destabilizacji". Wyraził też przekonanie, że za demonstracjami stoi Rosja, która nie chce dopuścić do przyjęcia jego kraju do NATO.

"Demonizowanie Rosji". Kreml odpowiada na zarzuty premiera Czarnogóry

- To demonizowanie Rosji - w taki sposób rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na zarzuty premiera Czarnogóry Milo Djukanovica, który stwierdził, że "Rosja odgrywa aktywną rolę w organizowaniu antyrządowych protestów w jego kraju". Opozycja w kraju kiedyś będącym jedną z republik Jugosławii wychodzi na ulice od września, domagając się dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Czarnogóra "na rozdrożu". Starcia policji z demonstrantami

Policja w stolicy Czarnogóry - Podgoricy użyła w sobotę wieczorem gazu łzawiącego aby rozproszyć kolejną antyrządową demonstrację, której uczestnicy domagali się ustąpienia premiera Milo Djukanovicia i zorganizowania przedterminowych wyborów.

Antyrządowa demonstracja w Czarnogórze. Opozycja stawia ultimatum

Kilka tysięcy demonstrantów domagających się ustąpienia premiera Milo Djukanovicia i powołania rządu tymczasowego przeszło w niedzielę wieczorem ulicami stolicy Czarnogóry - Podgoricy. Opozycja oskarża władze o autorytarne rządy i domaga się przyspieszonych wyborów.

"Rosyjski kurort" ucieka Kremlowi. Do NATO wejdzie warszawskimi drzwiami?

Ten adriatycki kraj to ewenement. Od wieków związany historycznie z Serbią i prawosławną wspólnotą narodów słowiańskich, stał się miejscem walki o wpływy Rosji i Stanów Zjednoczonych. Czarnogóra – ostatni rosyjski przyczółek na wybrzeżu Morza Śródziemnego – jest coraz bliżej NATO. Kraj z łatką skorumpowanego i zdaniem zachodnich służb pełen rosyjskich szpiegów, od miesięcy reformuje swój wywiad i armię. Dla Paktu Północnoatlantyckiego ma strategiczne znaczenie. W środę szefowie MSZ państw NATO zaprosili Czarnogórę do wejścia w struktury sojuszu.