Al-Kaida

Al-Kaida

13 lat po zamachu WTC się odradza. Nie bez problemów

Trzynastej rocznicy zamachów na WTC towarzyszą nie tylko uroczystości upamiętniające tragedię. Na miejscu trwają też zaawansowane prace nad budową nowego kompleksu, obejmującego szereg nowych szklanych wież. Władze Nowego Jorku i odpowiedzialni za budowę mówią o postępach z entuzjazmem. Jednak media i niektórzy mieszkańcy nie kryją rezerwy.

12 tys. zagranicznych dżihadystów, najwięcej od inwazji ZSRR na Afganistan

- To na pewno najbardziej znacząca mobilizacja zagranicznych bojowników od wojny w Afganistanie w latach 80. XX wieku - tak Peter Neumann z Centre for the Study of Radicalisation and Political Violence w londyńskim King's College ocenia napływ dżihadystów do Syrii i Iraku. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone złożyły projekt rezolucji, która domaga się od wszystkich państw "zapobiegania i tłumienia" rekrutacji i podróży radykalnych islamistów.

Krew, egzekucje i bilet w jedną stronę. Oto kontrpropaganda USA

W odpowiedzi na internetową propagandę Państwa Islamskiego, której celem jest rekrutacja nowych bojowników, także z Zachodu, Departament Stanu USA rozpowszechnia w mediach społecznościowych własne filmy wideo, by zniechęcić młodych do wyjazdu do Iraku i Syrii.

Porwali żołnierzy ONZ. Żądają skreślenia z listy organizacji terrorystycznych

Islamscy bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, którzy w ubiegłym tygodniu porwali na syryjskich Wzgórzach Golan ponad 40 żołnierzy wojskowej misji obserwacyjnej ONZ z Fidżi, ogłosili, że zwolnią przetrzymywanych, jeśli ich ugrupowanie zostanie skreślone z listy organizacji terrorystycznych. Bojownicy domagają się też wypłacenia odszkodowań rodzinom zabitych bojowników.

Media: wywiad ustalił, że to raper jest podejrzany o zamordowanie dziennikarza

"Eksperci brytyjskiego wywiadu MI5 i MI6 ustalili, że głównym podejrzanym o zamordowanie amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya jest Abdel-Majed Abdel Bary" - poinformowała w niedzielę brytyjska gazeta "The Sunday Times", powołując się na źródło rządowe. To pochodzący z zamożnej rodziny 24-letni raper, który do niedawna mieszkał w Londynie w luksusowej kamienicy.

Państwo Islamskie w dwa tygodnie zabiło w Syrii 700 osób

Dżihadyści z Państwa Islamskiego dokonali w ciągu dwóch tygodni w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur egzekucji 700 osób, w większości cywili - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Syryjska koalicja opozycyjna kieruje do świata dramatyczny apel o pomoc.

Obama: jestem dumny z tego, że możemy uniemożliwić Państwu Islamskiemu masakrowanie ludzi

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę, że amerykańskie bombardowania zniszczyły broń i sprzęt, które dżihadyści z Państwa Islamskiego mogli wykorzystać do ataku na Irbil, stolicę irackiego Kurdystanu. Odmówił sprecyzowania, jak długo amerykańskie lotnictwo pozostanie zaangażowane w operacje w Iraku. Ocenił jednak, że problemów w tym kraju nie da się "rozwiązać w kilka tygodni".

Torturowany w Polsce więzień Guantanamo zaatakował tak, jak uczyli Amerykanie 70 lat temu?

Stany Zjednoczone powinny zrezygnować ze stawiania zarzutów popełnienia zbrodni wojennej Saudyjczykowi Abd al-Rahimiemu al-Nashiriemu, bo ten dokonał zamachu na okręt marynarki USA USS Cole w 2000 r. posługując się techniką, do jakiej sama US Navy namawiała w czasie II wojny światowej - stwierdzili obrońcy terrorysty w czasie przesłuchania wstępnego w Guantanamo na Kubie. Tam więziony przed laty w Polsce i torturowany al-Nashiri od ponad 8 lat czeka na proces.

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo "jego miejsce zastąpi coś gorszego"

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo jeżeli to zrobi, jego struktury w Strefie Gazy zastąpią wkrótce islamiści z o wiele bardziej radykalnych ugrupowań podobnych do Państwa Islamskiego, które kontroluje dużą część Iraku - stwierdził jeden z najważniejszych ludzi w Pentagonie, gen. Michael Flynn, szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) w Pentagonie.

"Prawa ręka Osamy". Radykał oczyszczony z zarzutu terroryzmu

Jordański sąd oczyścił w czwartek islamskiego duchownego Abu Katadę z zarzutu działalności terrorystycznej, która doprowadziła w 1998 roku do próby zamachu na amerykańską szkołę w Ammanie. Radykał pozostanie w więzieniu w związku z oskarżeniem w innej sprawie.