Psychiatria

Psychiatria

Problemy szpitala psychiatrycznego w Olsztynie

W poniedziałek na dwie godziny pielęgniarki i pielęgniarze ze szpitala psychiatrycznego w Olsztynie odeszli od łóżek pacjentów. Są pod systemową ścianą - pokazują braki systemu. Za mało ludzi pracuje na oddziałach, pensje powinny być wyższe, nieciekawa jest też sytuacja finansowa całej placówki. Anna Wilczyńska.

"Nienawidzę mojej matki, jest mi wstyd". Czemu przeraża ją dywanik w łazience i poduszka z kotkiem?

Na świecie co trzy sekundy ktoś zapada na demencję. Jeszcze nie wie, że z czasem choroba wymaże z jego mózgu wspomnienia i twarze bliskich, że z "magazynu jego pamięci" zniknie "mapa" miejsc, które teraz codziennie odwiedza. Że któregoś dnia narysowanie tarczy zegara okaże się jednym z najtrudniejszych zadań. O to, jak pomóc się odnaleźć seniorowi w nowej rzeczywistości i samemu w niej się nie pogubić, zapytaliśmy ekspertów.

Rośnie liczba dzieci zmagających się z depresją

Liczba dzieci i młodzieży leczonych z powodu depresji w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się - to dane od lekarzy. Ale są jeszcze od policji - o próbach samobójczych, podejmowanych przez młodych ludzi w Polsce coraz częściej. Anna Wilczyńska.

"Każdy oddech boli. Dla was to tylko choroba, dla mnie męczarnia". Chcą odejść, już. Jak ich zatrzymać?

Może się tak zdarzyć, że w krótkim czasie stracimy bardzo wiele, doświadczeni zostaniemy szeregiem trudnych sytuacji. W końcu zasób energii do radzenia sobie z kryzysami i narzędzia, które mają nam w tym pomóc, okażą się niewystarczające. Mówiąc wprost: możemy nie mieć już siły - przyznaje doktor Halszka Witowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej "Życie warte jest rozmowy". Wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę, by nie przegapić sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez osoby planujące odebrać sobie życie. I jak zapewnić im pierwszą emocjonalną pomoc.