WOŚP 2018

WOŚP 2018

O 8:30 ruszył oficjalnie 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W głównym sztabie w Warszawie otwarcia Finału dokonał jak co roku Jerzy Owsiak. Na koncie orkiestry było już wtedy ponad siedem i pół miliona złotych. - To jest niesamowite. To jest jedna dziesiąta tego, co zbieraliśmy kiedyś przez cały dzień - mówił w TVN24.

Nie trafili tu bez powodu. Mają za sobą najróżniejsze przestępstwa, także te najcięższe - zabójstwa. - Z równymi sobie postępowaliśmy różnie. Ale niewinnym dzieciaczkom zawsze trzeba pomóc. Jak tego nie robisz, to nie warto ci podać ręki - deklarują.

Mogli poczuć "efekt Orkiestry". A może jakiś inny zew? Mają 70 i 80 lat. Niektórym trudno nawet samodzielnie się poruszać. Ale wyruszają dziś na ulicę. Będą kwestować. - Jeśli ktoś mówi: "A, dla Owsiaka. To nie daję". To odpowiadam: "Nie dla Owsiaka. Dla ludzi, dla dzieci" - mówi nam pani Halina.

Chcesz mieć własnego Roberta Lewandowskiego? Teraz to możliwe. Piłkarz Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski przekazał na licytację swoją figurę zbudowaną z klocków LEGO. Cały dochód trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Lewego" zresztą pełno na charytatywnych aukcjach.

Po raz pierwszy zagrała w 1993 roku. Od tamtej pory dzięki środkom zebranym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt medyczny setki szpitali w całej Polsce. Dziś gra po raz 26. i nie zamierza przestać. W tym roku - "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". W zbieraniu pieniędzy uczestniczy ponad 1700 sztabów w całej Polsce i 73 sztaby na świecie. Na ulice z puszkami miało wyjść 120 tysięcy wolontariuszy.

Wrzucić pieniądze do puszki, wziąć udział w jednej z tysięcy orkiestrowych aukcji, zrobić przelew, wysłać SMS-a. Możliwości, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jest wiele. Jak możesz przyłączyć się do zbiórki? Sprawdź w naszym poradniku. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.

Kiedy 26 lat temu powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mówiliśmy, że w Polsce są świetnie wykształceni lekarze, ale brakuje sprzętu, dzisiaj sytuacja jest odwrotna - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bogdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, członek zarządu Fundacji WOŚP. Przypomniał, że w tym roku Orkiestra "zbiera dla najmłodszych i najsłabszych".

Przytulanie pand na etat? Praca marzeń, ale liczba miejsc ograniczona. Jest jednak alternatywa i to w Poznaniu. Ogród zoologiczny wystawił na licytację... karmienie pand dla czterech osób. - To unikatowa okazja, żeby spotkać się z naszymi hultajami - mówi Małgorzata Chodyła z poznańskiego zoo.

Gdańska rodzina lwów liczy 10 osobników: pięć samców i pięć samic. Najmłodsze cztery nie maja jeszcze imion. Jedno z nich - dla lwicy - wybierze zwycięzca licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prawie 115 tysięcy - tę zawrotną liczbę aukcji internetowych przeprowadzono w 2017 roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cyfrowe licytacje Jurka Owsiaka wystartowały 18 lat temu - w atmosferze strachu przed wybuchem tzw. milenijnej bomby, która miała zagrozić systemom wciąż wówczas młodego internetu. Nie zagroziła, a aukcje WOŚP stały się koniem pociągowym całej cyfrowej machiny WOŚP.

73 sztaby poza Polską, na całym świecie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach, a nawet w Indonezji. W Europie najwięcej sztabów zarejestrowano tam, gdzie mieszka najliczniejsza Polonia - w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i Niemczech. Z Orkiestrą zagrają też między innymi Hiszpania, Francja, Portugalia oraz Gibraltar.

Informacje w językach angielskim i chińskim, nagrania opowiadające o tym, komu pomaga Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, koncerty i licytacje. Tak członkowie zespołu Roan przekonują Chińczyków do idei WOŚP. Zorganizowali tam sztab, koncertują i już od kilku dni zbierają pieniądze, które zasilą konto Fundacji. - Zebraliśmy już kilkadziesiąt tysięcy juanów. Licytacje nadal trwają - mówią muzycy, którzy tydzień temu w Pekinie, razem z Jerzym Owsiakiem oficjalnie rozpoczęli 26. Finał WOŚP. Z Andrzejem Manem i Zbigniewem Manem rozmawiał dziennikarz "Dzień na świecie" TVN24 BiS.

Kapelusz od Marcina Prokopa, piłka od Oliviera Janiaka, suknia ślubna od Anny Starmach, polonez od Filipa Chajzera, obraz Edwarda Dwurnika od Moniki Olejnik, udział w "Szkle kontaktowym". To niektóre atrakcje oferowane przez gwiazdy TVN na aukcjach, z których dochód przekazany zostanie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.