Omenaa Mensah

Omenaa Mensah

Wczoraj mgły, dzisiaj mgły - tak to już bywa w listopadzie. Świat jakiś taki niewyraźny, ale za to po ustąpieniu porannego mleka, na niebie podniesie się leniwie słońce...

Większość z nas tradycyjnie planuje wakacje miedzy czerwcem a sierpniem i podczas typowej zimowej pogody, czyli gdzieś od stycznia do końca lutego. Takie są statystyki częstotliwości wyjazdów. A co z najbardziej parszywymi pogodowo miesiącami?

Koniec wakacji, koniec z bikini... A historia tego kawałka materiału, jaki wkładają na siebie kobiety w sezonie plażowym, jest moim zdaniem bardzo ciekawa.

Okazuje się, że silne wyładowania towarzyszące burzom, pioruny, porywisty wiatr, opady deszczu niekiedy opady gradu, trąby powietrzne, intensywne opady deszczu, wysoka temperatura nawet powyżej 30 stopni w miesiącach letnich to norma.

Trąby powietrze wydawało się, że dotyczą tylko USA, gdzie jest ich najwięcej na świecie. A tu już nie pierwszy raz przypominamy sobie, że to zjawisko, które też potrafi występować w Polsce.

Czy wypoczywanie w pełnym ścisku na polskiej plaży to faktyczny wypoczynek? Kiedyś pamiętam byłam w Rewalu i w piękny słoneczny dzień niestety nie można było wcisnąć przysłowiowej szpilki.

Wakacje w Polsce czy za granicą? Jakie są potrzeby wakacyjne i co na wakacjach jest najważniejsze? Atmosfera, pogoda, miejsce, otoczenie, a może po prostu to z kim spędzamy te wakacje?

Po bardzo gorącej i raczej pogodnej sobocie przyszła niedziela, która nas zupełnie inaczej potraktowała. Pokropiła deszczem, podlała ogródki, hałasowała, błyskała i pozalewała.

Malediwy to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie: malownicze, turkusowe, ciepłe i bardzo inne od Polski. To egzotyczny magiczny kawałek świata leżący na Oceanie Indyjskim, dokładnie 500 km od wybrzeży Indii.

Jezioro Maltańskie przy zachodzącym słońcu... Niebo w kolorach różu bladego, różu mocno nasyconego i uniwersalnego, w odcieniach szarego i łososiowego, do tego kolor uciekającego po ciężkim dniu błękitu i w tych pięknych okolicznościach przyrody w tafli jeziora odbity koniec dnia i początek niesamowitego wydarzenia artystycznego – koncert Manu Chao La Ventura.

Czy mulaci się opalają? Pewnie większość społeczeństwa zastanawia się, jak ktoś z tak ciemną karnacją może się opalać.

Peter Michael Falk i jego niepoprawny, a na końcu uzasadniony, optymizm w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. On zawsze doprowadzał sprawy do końca, był absolutnie niepozorny w swej mądrości. Słynny porucznik Columbo nie żyje.

Ile lat potrzeba, żeby polubić jakieś miejsce, miasto, region? I co musi się stać, żeby tak pozytywnie myśleć o miejscach, które tak do niedawna były nam obce?

Hmm... Zakończenie roku szkolnego. Kiedy to było? Ile lat temu i czy wtedy myślałam o tym, jaka powinna być pogoda w dniu zakończenia roku szkolnego?