- Powstaje pytanie, dlaczego od lat obchodzimy tę rocznicę tak uroczyście. Po pierwsze jest to hołd dla tych, którzy wykazali niezwykłe bohaterstwo, którzy nie żyją, choć wielu z nich jeszcze dzisiaj mogło być wśród nas - mówił prezydent Lech Kaczyński, podczas apelu poległych, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania. - Chwała bohaterom, powstańcy warszawscy zapłacili najwyższą daninę za wolność Polaków - dodał premier Donald Tusk. Politycy wezwali do uczczenia minutą ciszy poległych powstańców w "Godzinę W".
Piątkowe uroczystości obchodów rocznicy.
W południe na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Lecha Kaczyńskiego. O godz. 17. na Powązkach w uroczystościach pod pomnikiem Gloria Victis wzięli udział prezydenci Polski i Estonii. Później obchody wróciły na Plac Piłsudskiego, gdzie o godz. 20. odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Piątkowe uroczystości zakończyły spektakl multimedialny "Hamlet'44" w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pamięć przetrwała
Żeby przekonać się, jak w świadomości warszawiaków zapisało się Powstanie, wystarczyło... wyjść na stołeczne ulice. Na każdym kroku można było spotkać świeżo namalowane symbole "Polski Walczącej". Ich obecność świadczyła o tym, że pamięć o bohaterach 1944 roku przetrwała i to również w najmłodszym pokoleniu, autorach powstańczych znaków.
Świadectwem przeszłości są także m.in. listy powstańców, których niezwykle cenną kolekcję nabyło niedawno Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie literackie...
I właśnie przede wszystkim do młodego pokolenia skierowanych jest wiele imprez organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy kina plenerowego. W tym roku kierownictwo muzeum postanowiło odczytać Powstanie w nowy sposób - zreinterpretować polski zryw w bardziej uniwersalny sposób. Tak powstał projekt „Odczytać Powstanie”.
Powstanie Warszawskie przedstawiane jest zazwyczaj w kontekście typowo polskiego wydarzenia, rozumianego albo jako nieznośna polska martyrologia, albo jako doświadczenie uświęcające Polskę w sposób nieporównywalny z żadnym innym narodem Autorzy "Odczytać Powstanie"
Biegiem po Warszawie
Tegoroczne obchody dają również okazję aktywnego "wejścia w historię". 2 sierpnia w Warszawie Piknik rodzinny i Masa na Powstanie, czyli rajd rowerowy ulicami Warszawy śladem powstańców. Odbędzie się także powstańczy spływ kajakowy. Będzie można wziąć także udział (9 sierpnia) w grze miejskiej „Twoja klisza z Powstania”, a na ul. Puławskiej będzie można podziwiać inscenizację walk powstańczych „Mokotów ‘44”.
Przesyłajcie zdjęcia na kontakt
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego będziemy relacjonować dla Was na bieżąco w portalu tvn24.pl. Chcemy jednak pokazać to szczególne wydarzenie z Waszej perspektywy.
Dlatego też, jeśli wybieracie się na któryś ze spektakli, dołączycie do Masy na Powstanie albo będziecie obserwować inscenizację walk - przyślijcie na kontakt@tvn24.pl swoje relacje i zdjęcia. Z góry dziękujemy! Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Od 1 sierpnia do 3 października zginęło ponad 200 tys. osób - głównie cywilów, a kilkanaście tys. trafiło do niewoli. Po upadku Powstania, Niemcy wypędzili ze stolicy wszystkich mieszkańców i zrównali ją z ziemią.