''Santo subito!'' (''Święty natychmiast'') - krzyczeli wierni na placu św. Piotra po śmierci Jana Pawła II. To życzenie zaczęło się spełniać. 1 maja, po najkrótszym w historii procesie beatyfikacyjnym, Benedykt XVI ogłosił papieża-Polaka błogosławionym.
Zgodnie z tradycją, proces beatyfikacyjny nie może rozpocząć się szybciej niż przed upływem pięciu lat od śmierci kandydata do wyniesienia na ołtarze. W przypadku Jana Pawła II, papież Benedykt XVI odszedł od tego wymogu, ulegając głosowi kardynałów i wiernych, by obwołać polskiego papieża błogosławionym jak najszybciej.
Postępowanie rozpoczęło się kilka tygodni po śmierci papieża i trwało sześć lat, najkrócej w historii współczesnego Kościoła.
Największa msza beatyfikacyjna w dziejach
Msza beatyfikacyjna 1 maja w Watykanie celebrowana była przez Benedykta XVI. Wysłuchało jej około 90 delegacji zagranicznych z całego świata, w tym wiele koronowanych głów i szefów państw. W całym Rzymie uczestniczyło w niej 1,5 mln wiernych.
O godzinie 10.37 papież Benedykt XVI ogłosił: Po wysłuchaniu zdania kongregacji spraw kanonizacyjnych ustanawiamy, aby czcigodny sługa boży Jan Paweł II był odtąd nazywany błogosławionym. Następnie odsłonięto portret papieża. Z tą chwilą mógł już odbierać cześć jako błogosławiony.
Święto 22 października
Beatyfikacja Jana Pawła II oznacza, że jego kult dozwolony jest lokalnie – w Polsce i w diecezji rzymskiej. Nowy błogosławiony został wpisany do kalendarza liturgicznego w tych krajach. Jego dzień przypada 22 października, w rocznicę inauguracji pontyfikatu.
W Watykanie już myśli się o procesie kanonizacyjnym polskiego papieża. Według ekspertów, może nastąpić to w ciągu kilku lat. Aby Jan Paweł II został uznany świętym, niezbędny jest dokonany za jego wstawiennictwem cud.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: M.Baj/tvn24.pl, Reporter (Reuters, APTN)