Poznań

Wyborcze powtórki w Wielkopolsce. "To będą wybory w skali mikro"

Poznań

tvn24W Wielkopolsce już w lutym wyborcy zagłosują na radnych gmin

W lutym i marcu 2015 roku, w ponad 20 wielkopolskich gminach i miastach, odbędą się wybory uzupełniające do rad gmin i miast. Głosowanie będzie dotyczyć okręgów jednomandatowych, gdzie wójtem lub burmistrzem została osoba, która zdobyła również mandat radnego. - Przed nami jeszcze raz cała procedura wyborów - przyznaje Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu.

Wielkopolanie ponownie pójdą do urn. W kilku okręgach jeszcze w lutym, a w większości już w marcu, zagłosują na kandydatów do rad gmin i miast. Wybory uzupełniające dotyczą tylko okręgów jednomandatowych. W podobnej sytuacji, w miastach na prawach powiatu, do rady wchodzi następny kandydat z listy.

- W sytuacji, kiedy kandydat na wójta, czy burmistrza obejmuje urząd i jednocześnie uzyskuje mandat radnego gminy, miasta, czy też sejmiku województwa, jest to równoznaczne z wygaśnięciem tegoż mandatu. Wtedy potrzebne są wybory uzupełniające, w których mieszkańcy tychże gmin i miast wybiorą nowych radnych - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu.

Powtórka z rozrywki

Ponowne wybory odbędą się w ponad 20 gminach i miastach Wielkopolski, takich jak Wągrowiec, Mosina, Ostrów Wielkopolski, Swarzędz, czy Czerwonak. W niektórych okręgach, wyborcy mają zagłosować jeszcze pod koniec lutego. W większości ma to być już w marcu. Wybory uzupełniające muszą zostać rozpisane w ciągu trzech miesięcy od formalnego stwierdzenia przez komisarza wyborczego faktu o wygaśnięciu mandatu radnego. Ostatecznie termin musi zostać jeszcze zatwierdzony przez wojewodę.

- Przed nami jeszcze raz cała procedura wyborów. Odbywać się będą dokładnie na tej samej zasadzie, co te z 16 listopada. To będą takie wybory w skali mikro, odnoszące się do pojedynczego okręgu w danej gminie. My w tej chwili przystępujemy już do przygotowań - informuje Maria Trela. - Do końca tego roku powinno być już wiadomo dokładnie, ile mandatów będzie do uzyskania - dodaje.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości