Ceny za gaz podskoczyły 14 razy, jedyny basen w powiecie do zamknięcia

Autor:
Źródło:
tvn24.pl
Mieszkańcy żegnają się z basenem na kilka miesięcy
Mieszkańcy żegnają się z basenem na kilka miesięcyTVN24
wideo 2/7
TVN24Mieszkańcy żegnają się z basenem na kilka miesięcy

Basen w Szamotułach (woj. wielkopolskie) może zostać zamknięty na dziewięć miesięcy. Jak mówi przewodniczący miejskiej Komisji Zdrowia i Sportu, wszystko dlatego, że pływalnia będzie musiała zapłacić 14 razy więcej za gaz, niż w tym roku. Wypowiedzenia dostało już 17 osób.

To jedyna pływalnia w powiecie, co tydzień odwiedza ją około trzech tysięcy osób. Na zajęcia przyjeżdżają między dzieci, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Od stycznia ma to być już niemożliwe. Bartosz Węglewski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Sportu w Szamotułach i jednocześnie menadżer miejskiej spółki zarządzającej obiektem mówi przed kamerą TVN24, że miasta po prostu nie stać na jego utrzymanie:

- Wszystko przez gigantyczną, czternastokrotną podwyżkę za gaz w stosunku do roku obecnego - przyznaje Węglewski.

Dodaje, że spółka zarządzająca basenem musiałaby za działanie obiektu zapłacić od czterech do sześciu milionów złotych więcej, niż w 2022 roku. Zaznacza, że szczegółowe obliczenia wciąż trwają.

- Mówimy o samych kwestiach energetycznych. Rada miasta i gminy próbuje wdrożyć plan naprawczy, ale na to też potrzebne są miliony. Na zrobienie tego trzeba też czasu - podkreśla.

Dlatego też - jak mówi - szans na uratowanie pływalni "w zasadzie nie ma".

- Oczywiście walczymy o to każdego dnia - mówi reporterce TVN24.

Pływalnia w SzamotułachTVN24

Plany i szukanie rozwiązań

Basen - jeśli sytuacja się nie zmieni - ma być zamknięty od stycznia i stać pusty przez kolejne dziewięć miesięcy.

- Będziemy się starali, żeby ten okres był krótszy. Wszystko zależy od postępu inwestycji, które spółka realizuje przy wsparciu miasta. Chodzi między innymi o pompy ciepła, rekuperację czy fotowoltaikę, która ma odciążyć energetycznie te podwyżki - zaznacza rozmówca TVN24.

Czytaj też Magazyn TVN24 o inflacji i drożyźnie w Polsce >>>

Podwyżki, oprócz pływalni dotkliwie dotknęły też Centrum Sportu w Szamotułach.

Część pracowników została zwolniona
Część pracowników została zwolnionaTVN24

- Wprowadzamy bardzo mocne oszczędności. Zakład gospodarki komunalnej musiał wypowiedzieć umowy swoim pracownikom, to około 17 osób - przekazuje radny.

Rok 2021 - koszty energii elektrycznej: 1.766.978,47 zł netto, koszty gazu: 294.223,28 zł netto Rok 2022 - koszty energii elektrycznej: 1.876.704,31 zł netto (styczeń do sierpień), koszty gazu: 186.343,46 zł netto Rok 2023 - szacowany koszty energii elektrycznej: 10.611.700,00 zł netto (wyliczenia na podstawie stawki, która już teraz nie obowiązuje), szacowany koszty gazu: 3.554.147,16 zł netto

Przewodniczący Komisji Zdrowia i Sportu w Szamotułach podkreśla, że pomysł zamknięcia pływalni nie spodobał się mieszkańcom, którzy bardzo licznie wysyłają do miasta listy, w których domagają się, żeby basen ciągle działał.

- To na pewno szok dla wielu mieszkańców. Mówimy o obiekcie, który obsługuje cały powiat, około 90 tysięcy osób. Niestety, dopóki nie otrzymamy rządowej pomocy, nie będziemy w stanie go utrzymać - mówi mężczyzna.

Basen ma zostać zamknięty
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości