300 rekonstruktorów odegra w sobotę bitwę o Poznań z 1945 r. W ramach obchodów 68. rocznicy wyzwolenia miasta, udostępniony dla zwiedzających zostanie także schron sanitarny na Cytadeli.
Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 11.00. Wtedy, spod pomnika Bohaterów, wyruszy pierwszy spacer po umocnieniach dawnego Fortu Winiary.
- Będzie można poznać dzieje Cytadeli od początku budowy, aż do współczesności. Największą atrakcję stanowią jednak, wyjątkowo udostępnione w tym dniu, wnętrza schronu tzw. sanitarnego. Ciekawostką będzie natomiast podstawa działa pierścieniowego 15 cm, na obrotowym łożu typu nadbrzeżnego - mówi dr Przemysław Maćkowiak z Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia i stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań.
Tak wyzwolono Poznań
Po spacerze, o godz. 13, na polanie przy Muzeum Uzbrojenia, rozpocznie się inscenizacja "Bitwa o Poznań" przygotowana przez Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta". Blisko 300 rekonstruktorów z Polski i zagranicy ma przedstawić ostatnie godziny Festung Posen. Ma to być największa w Poznaniu tego typu rekonstrukcja odwołująca się do zdarzeń z 1945 roku.
23 lutego 1945 r. padł ostatni punkt oporu niemieckiego okupanta w Poznaniu - Fort Winiary. Po II wojnie światowej umocnienia Cytadeli rozbierano a materiały używano przy odbudowie Poznania. Obecnie Cytadela stanowi największy w Poznaniu park.
- Dziewiętnastowieczne fortyfikacje stolicy Wielkopolski były jednym z najciekawszych założeń militarnych ówczesnej Europy. Najważniejszą i największą budowlą poznańskiej twierdzy poligonalnej był właśnie Fort Winiary - wyjaśnia dr Maćkowiak.
Walki z 1945 r w 3D
Ciekawą propozycję przygotowało także Muzeum Uzbrojenia (czynne od wtorku do niedzieli od 10 do 16). W sobotę otwarta zostanie wystawa "1945. Opowiedziane spojrzeniem". Zaprezentowane na niej zostanie blisko 100 unikatowych zdjęć z 1945 roku, w tym część fotografii trójwymiarowych.
Otwarty schron z PRL
W sobotę od godz. 10 do 15 otwarty dla zwiedzających będzie schron prezydencki z okresu "zimnej wojny". Obiekt znajduje się w Krzyżownikach, przy ul. Słupskiej 62 (naprzeciwko pętli autobusowej). Bilety wstępu: 6 zł normalne, 3 zł ulgowe.
Autor: FC/mz / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta