Poznań

Nie będzie referendum ws. odwołania Grobelnego. "PO uratowała prezydentowi posadę"

Poznań

 
TVN 24Nie będzie referendum w sprawie odwołania Ryszarda Grobelnego

Rada Miasta Poznania nie zgodziła się we wtorek na przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Ryszarda Grobelnego. Taki wniosek złożyli na początku miesiąca radni SLD i PiS.

Zdaniem wnioskodawców, każdy dzień prezydentury Grobelnego pogłębia istniejące problemy w mieście. Nie wykluczają przeprowadzenia akcji zbierania podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum wśród mieszkańców Poznania.

"Nie ma ludzi nieomylnych"

We wtorek przeciwko referendum zagłosowali radni popierającego Grobelnego klubu Poznański Ruch Obywatelski (PRO).

- Nie ma ludzi nieomylnych, są obszary, w których można się z prezydentem nie zgadzać, jednak organizacja referendum na niespełna rok przed wyborami jest nieodpowiedzialnością - powiedział radny PRO Maciej Przybylak.

"Ta prezydentura jest zła"

Radni Platformy Obywatelskiej, największego klubu w radzie, nie wzięli udziału w głosowaniu.

- Swoją biernością PO uratowała prezydentowi posadę – komentował Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu PiS w poznańskiej radzie miasta.

Decyzję radnych poprzedziła kilkugodzinna debata. Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział we wtorek, że do końca marca powinna zapaść decyzja o przeprowadzeniu zbiórki podpisów wśród mieszkańców Poznania. Zbiórka miałaby ruszyć na przełomie kwietnia i maja.

- Naszym zdaniem ta prezydentura jest zła, szkodzi miastu. Przytoczyliśmy szereg rzeczowych argumentów, z którymi, mieliśmy wrażenie, ani prezydent ani radni nie mieli ochoty polemizować. Będziemy teraz prowadzić konsultacje z różnymi środowiskami ws. zbudowania szerokiego frontu wokół akcji zbierania podpisów, by takie referendum zorganizować - powiedział Szynkowski.

Aby doszło do referendum mimo odrzucenia wniosku, jego inicjatorzy musieliby zebrać ok. 43 tys. podpisów wśród mieszkańców miasta.

Dziura budżetowa

Autorzy wniosku napisali w uzasadnieniu, że ich motywacją jest szereg rażących błędów i zaniechań prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego w zarządzaniu miastem w niemal wszystkich dziedzinach. Ich zdaniem, w budżecie na 2013 rok może powstać dziura na poziomie od 230 do 250 mln zł. Przy maksymalnie ograniczonych wydatkach na usługi komunalne może to oznaczać kompletną katastrofę finansową. Każdy kolejny dzień prezydentury Ryszarda Grobelnego pogłębia istniejące problemy oraz zmniejsza szanse na wydobycie naszej wspólnoty samorządowej z kryzysu finansowego - napisali we wniosku radni.

Autor: kk//par / Źródło: TVN24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości