"Tradycyjne warmińsko-mazurskie sushi". Młodzi kucharze ugościli Tuska

Pomorze

tvn24"Tradycyjne warmińsko-mazurskie sushi" dla premiera

Premier Donald Tusk był w poniedziałek na inauguracji roku szkolnego w nowym budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku. W szkolnej kuchni czekał na niego poczęstunek - sushi, a konkretnie futomaki. Młodzi kucharze nie zdradzili, czy do przyrządzenia potrawy użyto mazurskiej ryby.

Premier żartował, że to tradycyjne warmińsko – mazurskie sushi, a zapytany o wrażenia smakowe powiedział, że było dobre.

"Najważniejsze, by mieć w ręku uczciwy fach"

Tusk podczas uroczystości mówił, że dziś w Polsce potrzeba ludzi mających dobre wykształcenie zawodowe.

- Kiedy byłem w waszym wieku, starsi ludzie mówili, i chyba do dziś to przekonanie żywią, że najważniejsza rzecz w życiu to, by mieć w ręku uczciwy fach, czyli dobry zawód potrzebny dziś na rynku, ale tak naprawdę potrzebny ludziom. Bo jeśli znajdziecie dzięki dobremu zawodowi pracę, to znaczy, że jesteście potrzebni, że ludzie potrzebują waszych usług, waszej fachowości - podkreślił szef rządu. - Nie ma żadnej przyczyny, aby te tradycyjne, a czasami nowoczesne, zawody, których będziecie się uczyć w tej szkole, były traktowane gorzej niż inne zawody wynikające np. z wykształcenia uniwersyteckiego - powiedział Tusk.

Uczą ponad 30 zawodów

Nowo otwarty Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku oferuje uczniom naukę w ponad 30 zawodach, m.in. gastronomicznych czy informatycznych. W tym roku rozpocznie tam naukę, na poziomie zawodowym i średnim, ok. 400 uczniów. W przyszłości do nowego budynku zostaną przeniesione pozostałe szkoły zawodowe z terenu powiatu, w tym szkoła rolnicza.

Budowa i wyposażanie nowej siedziby Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku trwały od prawie trzech lat i kosztowały ok. 9,7 mln zł, z czego ponad 6,2 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dwupiętrowy budynek o powierzchni ponad 3,5 tys. m kw. może pomieścić 800 uczniów. Poza salami lekcyjnymi jest tu biblioteka, sala multimedialna i pracownia ćwiczeń gospodarstwa domowego.

Autor: ws/mz / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Tomasz Waszczuk