Pomorze

IPN miał wątpliwości, sąd je rozwiał: oświadczenie lustracyjne wiceadmirała zgodne z prawdą

Pomorze

Aktualizacja:

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku miał wątpliwości co do oświadczenia lustracyjnego złożonego przez wiceadmirała Macieja Węglewskiego. To były zastępca szefa sztabu Marynarki Wojennej i były dowódca Garnizonu Gdynia. Trzy lata po rozpoczęciu postępowania Sąd Okręgowy orzekł, że złożone oświadczenie było zgodne z prawdą.

We wrześniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że Maciej Węglewski złożył oświadczenie lustracyjne zgodne z prawdą.

- 22 marca 2017 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego w Gdańsku - mówi Joanna Organiak, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Maciej Węglewski to jeden z najwyższych rangą polskich wojskowych podejrzewanych przez IPN o kłamstwo lustracyjne. Wiceadmirał to odpowiednik generała dywizji w Wojskach Lądowych.

"Poważny materiał dowodowy"

Informacja o wszczęciu postępowania pojawiła się w 2013 roku na stronie IPN.

- Mamy wątpliwości co do oświadczenia lustracyjnego generała – mówił w lutym 2013 roku prokurator Andrzej Golec, naczelnik Okręgowego Biura Lustracyjnego IPN w Gdańsku. – Zgromadziliśmy poważny materiał dowodowy i nie są to tylko zapisy ewidencyjne – dodawał.

Chodzi o podejrzenie współpracy z wojskowymi organami bezpieczeństwa PRL. – Ze względu na dobro sprawy, nie mogę podać szczegółów – tłumaczył wtedy prokurator Golec.

Od dowódcy okrętu do sztabu floty

Maciej Węglewski skończył studia na Wydziale Dowódczym w Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Uzyskał promocję oficerską i tytuł inżyniera nawigatora statku morskiego. Wiceadmirał jest również absolwentem kursu dowódczo-sztabowego Wydziału Dowódczego Akademii Marynarki Wojennej ZSRR w Leningradzie. W 2005 roku objął stanowisko szefa Szkolenia Marynarki Wojennej i dowódcy Garnizonu Gdynia. Od 2010 roku przebywa na emeryturze.

Autor: aja/par/k/i / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości