Pomorze

Dwór Artusa zniknął za rusztowaniem. Odsolą, odgrzybią, odnowią

Pomorze

Rusztowania przed Dworem Artusa
tvn24Rusztowania przed Dworem Artusa

Fasadę jednego z najcenniejszych zabytków Gdańska, Dworu Artusa, zasłoniło wielkie rusztowanie. Odnawiane są kamienne elementy zdobiące elewację i wieńcząca obiekt attyka, w tym posągi Siły, Sprawiedliwości i Fortuny, a także portal wejściowy.

Kamienne elementy z frontowej elewacji zabytku wykonane zostały z piaskowca gotlandzkiego. - To materiał przyjazny rzeźbiarzom, bo łatwy w obróbce, ale, niestety, nietrwały: podatny na zniszczenia wywołane m.in. warunkami atmosferycznymi – powiedział Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które jest gospodarzem Dworu Artusa.

Kamienie odpadają dużymi fragmentami

Jak wyjaśnił Szczepkowski, większość kamiennych elementów z fasady Dworu Artusa jest w kiepskim stanie: kamień łuszczy się i kruszy, a miejscami odpada większymi fragmentami.

- Zagraża to już nie tylko samemu zabytkowi, ale też turystom przechodzącym w jego pobliżu – poinformował Szczepkowski. - Tam, gdzie ubytki są niewielkie, konserwatorzy uzupełniają je specjalnym kitem mineralnym i zaprawą, a w przypadku większych ubytków, wstawiane są odpowiednio wyprofilowane kamienne elementy - dodał.

Odsolą i odgrzybią

W ramach prac kamień zostanie też odsolony i zabezpieczony substancjami zwalczającymi grzyby. Odnowione zostaną także metalowe elementy występujące na elewacji.

Prace potrwają do października. Na czas ich trwania, czyli przez cały tegoroczny sezon letni, front Dworu Artusa zasłaniać będą rusztowania. Jest to konieczne, bo tego typu prac nie da się przeprowadzić w miesiącach zimowych.

Odrestaurują trzy figury

Prace, które prowadzą Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków, obejmują portal wejściowy, niemal całą attykę (górny element budynku z balustradą – red.) oraz rzeźby zdobiące front i dach obiektu, w tym alegoryczne figury Siły, Sprawiedliwości i Fortuny oraz umieszczone na konsolach między oknami rzeźby przedstawiające czterech starożytnych bohaterów.

Prace przy kamiennych elementach elewacji to kolejny etap renowacji, jakiej od kilku lat sukcesywnie poddawany jest Dwór Artusa. W ostatnim czasie udało się m.in. wymienić wszystkie frontowe okna obiektu oraz odrestaurować figurę Hermesa zdobiącą przedproże Dworu.

Dwór był siedzibą rycerzy

Znajdujący się w historycznym centrum Gdańska, obok Ratusza Głównomiejskiego i Fontanny Neptuna, gdański Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350. Początkowo służył za siedzibę bractwa skupiającego rycerzy pochodzących z bogatych niemieckich rodzin. Z czasem stał się miejscem spotkań gdańskich bractw kupieckich. Pełnił też rolę głównego salonu towarzyskiego miasta, w którym goszczono polskich królów, książąt, namiestników królewskich, przybyszów z całej Europy. Obok zabaw, biesiad, koncertów, przedstawień teatralnych w budynku odbywały się również posiedzenia sądowe.

Frontowa fasada jednego z najcenniejszych zabytków Gdańska – Dworu Artusa przechodzi prace konserwatorskietvn24

W 1742 r. Dwór Artusa przekształcony został w giełdę zbożową. W XIX w. służył jako miejsce wielkich uroczystości, przyjmował monarchów, cesarzy, towarzystwa naukowe, członków Zgromadzenia Hanzeatyckiego.

Przed II wojną światową został ostatecznie przekształcony w muzeum. W 1945 r. zabytek został poważnie zniszczony, w dużej części ocalała jednak ściana frontowa obiektu: mniej więcej połowa kamiennych elementów, zdobiących tę elewację, jest oryginalna. Dzięki przeprowadzonej w 1943 roku ewakuacji zachowało się też część oryginalnego wyposażenia Dworu.

Atrakcja turystyczna

Dwór Artusa jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska. W jego muzealnym wnętrzu podejmuje się też najwyższych przedstawicieli państw oraz wybitnych ludzi świata nauki i kultury. Odbywają się też w nim konferencje, koncerty i wystawy okolicznościowe.

Tu znajduje się Dwór Artusa:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ws/b / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości