Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Pamięci dla uczczenia 66. rocznicy likwidacji żydowskiego getta w Krakowie. Przeszli oni czterokilometrową drogę na terenie krakowskiej dzielnicy Podgórze. - Doskonale pamiętam ten marsz z moją mamą za rękę. Bolały mnie nogi, chciałem siadać, a wtedy mama brała mnie na ręce - wspominał przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, który jako pięcioletnie dziecko był świadkiem likwidacji krakowskiego getta.
W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy i przedstawiciele władz Krakowa, młodzież oraz przyjezdni z Izraela.
Marsz tradycyjnie wyruszył w południe spod "Apteki pod Orłem", prowadzonej podczas okupacji przez Tadeusza Pankiewicza - jedynego Polaka mieszkającego w getcie od początku do końca jego istnienia. Dostarczał on Żydom żywność, leki oraz pomagał im w ucieczce poza mury. Przed wymarszem odbyła się krótka ceremonia na Placu Bohaterów Getta, w której wziął udział izraelski chór Hadrey-Ron.
"Tą drogą byli gnani nasi ojcowie"
Uczestnicy marszu zatrzymali się przy zachowanym fragmencie murów getta przy ul. Lwowskiej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Potem dotarli na teren byłego obozu w Płaszowie. Tam, pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Żydów odmówiono kadysz. - Tak jak każdego roku idziemy drogą, którą byli gnani nasi ojcowie, matki, rodzeństwo. Niech ten marsz będzie okazją, żebyśmy co roku o tym pamiętali, a nie tylko w okrągłe rocznice - powiedział przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, który jako pięcioletnie dziecko był świadkiem likwidacji krakowskiego getta.
- Doskonale pamiętam ten marsz z moją mamą za rękę. Bolały mnie nogi, chciałem siadać, a wtedy mama brała mnie na ręce - dodał Jakubowicz. Opowiadał, że po ucieczce z obozu w Płaszowie ukrywał się z grupą Żydów w lesie. Przetrwali do końca wojny dzięki pomocy okolicznych mieszkańców.
Koncert na Kazimierzu
Obchodom 66. rocznicy likwidacji krakowskiego getta towarzyszą koncerty, wystawy i spotkania organizowane na terenie dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz m.in. wieczorem w Synagodze Tempel odbędzie się koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu izraelskiego chóru Hadrey-Ron pod dyrekcją Aviego Faintocha.
Niemcy utworzyli krakowskie getto w 1941 roku. Mieszkało tam około 17 tys. osób. Podczas likwidacji getta w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku na ulicach zginęło około tysiąca osób, a wszyscy mieszkańcy zdolni do pracy zostali przeniesieni do obozu zagłady w Płaszowie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fot. PAP/Jacek Bednarczyk