Polska

Wymiana dowodów do końca marca 2008?

Polska

 
TVN24Będzie więcej czasu na wynianę dowodów?

Minister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak zapowiedział, że wystąpi o nowelizację ustawy i przesunięcie terminu wymiany dowodów osobistych. Nowy termin to do koniec pierwszego kwartału 2008.

Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 r. dowody osobiste mają zostać wymienione do 31 grudnia 2007 r. Od 1 stycznia 2008 r. stare, "zielone książeczki" stracą ważność - nie będzie się można nimi posługiwać w urzędach, bankach czy na poczcie.

Z informacji zamieszczonych na stronach MSWiA wynika, że dowodów według nowego wzoru dotąd nie ma około 8 milionów Polaków.

Stasiak już w ubiegłym tygodniu podkreślał, że "ruszyła lawina osób, które chcą wymienić dowody osobiste" i w związku z tym w urzędach "pojawiają się zatory - realne i problematyczne". Zaznaczył też, że sytuacja może być jeszcze trudniejsza, jeśli wybory miałyby się odbyć na jesieni. Oznaczałoby to bowiem dodatkowe obciążenie dla urzędników.

Aby rozwiązać tę sytuację, minister wezwał z urlopu wiceministra nadzorującego wymianę dowodów - Piotra Piętaka. Zwrócił się także o dodatkowe środki - 50 mln do wicepremier Zyty Gilowskiej. Teraz zaś zapowiada wystąpienie z wnioskiem o zmianę ustawy i wydłużenie terminu ważności starych dowodów.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości