Polska

Wojciech Kaczmarczyk dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności

Polska

tvn24Wiele organizacji pozarządowych nie wierzy w dobre intencje rządu [Materiał programu "Polska i Świat, 26.09.17]

Wojciech Kaczmarczyk został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Kaczmarczyk do tej pory był dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

- Chciałem wręczyć ten akt nominacji na dyrektora Narodowego Instytutu Wolności dla pana Wojciecha Kaczmarczyka - powiedział Gliński.

- Bardzo dziękuję panie premierze za zaufanie, dziękuję za tą nominację, dziękuję także za te dwa lata współpracy przy tworzeniu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, przy wypracowywaniu projektów programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które wspólnie z zespołem w Kancelarii, pod kierownictwem pana premiera, mieliśmy i mamy przyjemność tworzyć - powiedział Kaczmarczyk.

Powołanie instytutu zapowiedziała Szydło

Powołanie instytutu w ubiegłym roku zapowiedziała premier Beata Szydło, bo - jak twierdziła - trzeba uporządkować sytuację w trzecim sektorze.

Narodowy Instytut Wolności ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki. Nowa instytucja funkcjonująca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - dotychczas odpowiedzialnego za III sektor.

Komitet do spraw Pożytku Publicznego

Na mocy ustawy ma też powstać Komitet do spraw Pożytku Publicznego, który ma wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Komitet ma m.in. opiniować wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób dotyczą społeczeństwa obywatelskiego.

Przewodniczącym komitetu został Piotr Gliński. Na tę funkcję powołał go prezydent Andrzej Duda. W składzie Komitetu znajdą się reprezentanci poszczególnych ministerstw w randze sekretarzy stanu. Komitet powstał na mocy ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Reforma, którą wprowadzamy, ustawą o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, jest reformą, której głównym celem jest wsparcie dla organizacji pozarządowych w Polsce - stwierdził na konferencji prasowej Piotr Gliński.

Jak mówił, podstawowe zmiany, jakie zachodzą dzięki wprowadzeniu tej ustawy to przede wszystkim "podniesienie poziomu politycznego, jeżeli chodzi o możliwości wpływu organizacji pozarządowych na politykę państwa". - Dzięki temu, że powołaliśmy Komitet do spraw Pożytku Publicznego, będzie istniała instytucja poprzez, którą organizacje pozarządowe będą mogły formułować, artykułować swoje potrzeby, swoje interesy, swoje wartości, taka jest intencja i cel tej reformy - mówił.

- Drugim istotnym elementem jest rozwój programów w zakresie społeczeństwa obywatelskiego - dodał Gliński.

- Chcemy, żeby to wsparcie z środków publicznych, docierało do wszystkich organizacji w Polsce, także do tych małych, często w niewielkim stopniu sformalizowanych, do społeczności lokalnych, organizacji lokalnych, organizacji wiejskich - podkreślił minister kultury.

Ekspert i badacz trzeciego sektora w Polsce

Wojciech Kaczmarczyk jest ekspertem i badaczem trzeciego sektora w Polsce. W ciągu ponad 20 lat swojej działalności współpracował m.in. z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacją Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, Stowarzyszeniem na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Od stycznia do września 2016 r. sprawował urząd sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, był pełnomocnikiem rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i do spraw równego traktowania. Od września 2016 r. był dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM.

Autor: kb/sk / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com/ PiotrGlinski