Zleceniodawca kradzieży napisu "Arbeit Macht Frei" z bramy obozu Auschwitz-Birkenau, Szwed Anders H. nie złożył odwołania od decyzji sądu o wydaniu go Polsce. W związku z tym trafi do naszego kraju - poinformował adwokat mężczyzny agencję prasową TT. Zgodnie z prawem, mężczyzna powinien zostać przekazany w ciągu 10 dni.
Zdaniem krakowskich śledczych, przekazanie mężczyzny znacznie przyspieszy śledztwo ws. kradzieży napisu. - Przesłuchanie podejrzanego przez polskiego prokuratora przyspieszy postępowanie i doprowadzi do wyjaśnienia sprawy - powiedział prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
"Chce uporządkować sprawy w Polsce"
H. zidentyfikowała krakowska prokuratura na podstawie informacji otrzymanych w połowie stycznia ze Szwecji i po rozpoznaniu go przez dwóch podejrzanych. Na tej podstawie wydała postanowienie o przedstawieniu mu zarzutu podżegania do kradzieży napisu, będącego zabytkiem i dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury. Polski sąd zdecydował o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania.
- Mój klient chce jak najszybciej uporządkować sprawy na miejscu w Polsce - powiedział agencji TT Bjoern Sandin, adwokat Hoegstroema. Choć przyznał, że nie wierzył w powodzenie odwołania.
Mój klient chce jak najszybciej uporządkować sprawy na miejscu w Polsce. Bjoern Sandin
Zuchwała kradzież
Tablica z historycznym napisem "Arbeit macht frei" znad bramy byłego niemieckiego obozu została skradziona 18 grudnia ub. roku nad ranem. Napis odnaleziono kilkadziesiąt godzin później we wsi koło Torunia. Przestępcy pocięli go na trzy części.
Kradzieży dokonało pięciu Polaków. Trzech z nich zostało już skazanych.
Historyczny napis
Brama główna w obozie Auschwitz I, jako jedyna w całym obozie, została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Zostali oni przywiezieni jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940-1941 roku. Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" ("Praca czyni wolnym") - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010).
Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowił sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu