Kuczmierowski o "krytycznym momencie". Dworczyk: pisemne informacje otrzymaliśmy dopiero wczoraj

Źródło:
PAP
Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy
Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcyTVN24
wideo 2/25
Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcyTVN24

Do godziny 14 w poniedziałek pierwszą dawką szczepionki na COVID-19 zaszczepionych zostało 475 264 pacjentów, od niedzieli trwają szczepienia drugą dawką – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Poinformował, że w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy. Zapewnił, że szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się planowo 25 stycznia. Dodał, że nieco wydłuży się czas szczepień grupy zero.

JAK I GDZIRE ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE? SPRAWDŹ

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk przypomniał na konferencji prasowej, że 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia – tych, którzy się zarejestrowali. - Na ten moment udało się uruchomić rejestrację terminów w 5593 punktach, mamy ponad 2 miliony terminów, które zostały umieszczone w centralnym kalendarzu szczepień – zaznaczył Dworczyk.

- Jeśli chodzi o zgłoszenia gotowości do szczepienia, to na godzinę 14.00 to było 1 milion 470 tysięcy zgłoszeń wysłanych przez formularz "szczepimy się" i stronę pacjent.gov.pl – poinformował szef KRPM.

Przypomniał, że każda osoba między 18. a 69. rokiem życia, która się zgłasza, dostaje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia na adres mailowy. - Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień – powiedział Dworczyk.

Dworczyk: zaszczepionych przeciwko COVID-19 zostało w Polsce ponad 475 tysięcy osób
Dworczyk: zaszczepionych przeciwko COVID-19 zostało w Polsce ponad 475 tysięcy osóbTVN24

"Polska została zaskoczona"

Na popołudniowej konferencji prasowej w poniedziałek Dworczyk wskazywał, że Polska, podobnie jak cała Unia Europejska, została pod koniec ubiegłego tygodnia zaskoczona informacją, że koncern Pfizer "praktycznie z dnia na dzień, a właściwie z tygodnia na tydzień zamierza w sposób znaczący obniżyć dostawy szczepionek do wszystkich krajów UE". - Informacje pisemne na temat nowego harmonogramu otrzymaliśmy wczoraj wieczorem dopiero – dodał.

Jak tłumaczył, w związku z tym w poniedziałek w Agencji Rezerw Materiałowych, w Ministerstwie Zdrowia oraz w Narodowym Funduszu Zdrowia trwało "przeliczanie" harmonogramu tak, by dostosować go do nowej sytuacji.

- Dziś do godziny 14.00 475 264 pacjentów zostało zaszczepionych pierwszą dawką, od wczoraj też trwają szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19 – powiedział Dworczyk.

Dworczyk: Polska została zaskoczona informacją, że Pfizer z tygodnia na tydzień zamierza obniżyć dostawy szczepionek do krajów UE
Dworczyk: Polska została zaskoczona informacją, że Pfizer z tygodnia na tydzień zamierza obniżyć dostawy szczepionek do krajów UETVN24

"W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby tych szczepionek"

Dworczyk poinformował, że w poniedziałek do Polski zamiast 360 tysięcy przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki. - W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tysięcy, a 296 tysięcy (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby tych szczepionek – powiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

Zaznaczył jednocześnie, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie, więc - podkreślił - te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia.

Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy
Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcyTVN24

Zapewnił też, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy zero, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer – powiedział Dworczyk.

Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw zamiast 330 tysięcy osób z grupy zero, do której należy m.in. personel medyczny, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu "będziemy mogli zaszczepić około 130 tysięcy".

- Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy zero zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu – mówił Dworczyk.

"W lepszej sytuacji jesteśmy my oraz inne kraje"

Podkreślił, że decyzje firmy Pfizer - o tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów europejskich - "wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, podobnie jak w innych krajach".

- W lepszej sytuacji nieco jesteśmy my oraz inne kraje, które zdecydowały się odkładać szczepionki na drugą dawkę. W gorszej sytuacji są kraje, które wykorzystywały wszystkie szczepionki od razu. Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawie – powiedział Dworczyk.

Dodał, że "według informacji na razie nieoficjalnych, jest duża szansa, żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana do końca tego miesiąca". - Wtedy możemy liczyć, że jej dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym – powiedział minister.

- Mamy w magazynach 609, prawie 610 tysięcy szczepionek, natomiast liczba szczepionek dostarczonych już do punktów szczepień to 647 tysięcy sztuk. Cały czas mamy na szczęście niewielką ilość niepożądanych odczynów szczepiennych – to jest 133 takie odczyny na właśnie ponad 475 tysięcy wykonanych szczepień – poinformował.

Dworczyk: trzymaliśmy się dokumentu, którego jesteśmy stroną

Dworczyk był pytany na konferencji prasowej, czy rząd powróci do kwestii zakupu szczepionek firmy Moderna, których - jak sugerował dziennikarz - kupiliśmy znacznie mniej niż nam oferowano.

- Naprawdę jestem zdumiony, bo to już kolejny raz, kiedy publicznie tłumaczymy, jak ta sytuacja się przedstawia i jakie są fakty. Otóż mogliśmy dokonać zakupu dodatkowej partii szczepionki Moderny, ale problem polegał na tym, że jej dostawa była przewidziana na koniec 2021 roku. Tymczasem zgodnie z podpisaną (przez Komisję Europejską – red.) umową, której stroną jest również Polska, nam przysługuje i mamy deklarację od producentów dostarczenia do naszego kraju do końca tego roku 60 milionów dawek szczepionki – powiedział Dworczyk.

- Gdyby jakikolwiek producent zaproponowałby nam wówczas zakup i dostarczenie tej szczepionki w pierwszym kwartale, ewentualnie w drugim kwartale, tobyśmy to zrobili na 100 procent. Natomiast takiej propozycji nie było – powiedział.

Dworczyk został również zapytany o ewentualne negocjacje Polski poza Unią Europejską dotyczące pozyskania szczepionki na COVID-19. - Jeśli chodzi o potencjalne negocjacje bilateralne z producentami, to przypomnę, że w ramach umowy zawartej przez Komisję Europejską, kraje, które biorą udział w tym porozumieniu, zobowiązały się do niedokonywania zakupów szczepionek u producentów – odpowiedział. Dodał, że wszystko wskazuje na to, iż Niemcy rzeczywiście złamały te zapisy.

- My do tej pory trzymaliśmy się dokumentu, którego jesteśmy stroną – zaznaczył Dworczyk. Dodał, że Polska "poważnie analizuje tę sytuację".

- Zmiany zaistniałe w ciągu ostatnich dni są dowodem na to, że umowa podpisana przez Komisję Europejską jest daleka od doskonałości, jeśli chodzi o relacje pomiędzy krajami unijnymi a producentami szczepionek – ocenił Dworczyk.

Kuczmierowski: musimy bardzo poważnie zrewidować nasze plany

Jak powiedział w czasie konferencji prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, jesteśmy w "krytycznej sytuacji" i "musimy zrewidować nasze dotychczasowe plany".

- To jest dla nas krytyczny moment, kiedy z jednej strony chcieliśmy dokończyć szczepienia grupy zero, czyli szczepienia medyków, i moment, w którym chcieliśmy rozpoczynać szczepienia populacyjne, w tym szczepienia w DPS. To jest moment, kiedy bardzo mocno odczuliśmy to w dostawach - 176 tysięcy wobec 360 tysięcy oznacza, że musimy bardzo poważnie zrewidować nasze plany – powiedział szef ARM.

Kuczmierowski: To jest dla nas krytyczny moment. Musimy bardzo poważnie zrewidować nasze plany
Kuczmierowski: To jest dla nas krytyczny moment. Musimy bardzo poważnie zrewidować nasze planyTVN24

"Około 260-280 tysięcy w najbliższym tygodniu"

- Nasz plan na najbliższe tygodnie, jeśli chodzi o szczepienia - przy użyciu łącznie dawek Moderny i Pfizera - to jest około 260-280 tysięcy w najbliższym tygodniu. Czyli po odjęciu 120 tysięcy na DPS, oznacza, że około 140 tysięcy medyków będziemy mogli zaszczepić pierwszą dawką w tym tygodniu. Jednocześnie wszystkie drugie dawki planujemy dostarczać w tym harmonogramie cotygodniowym, tak żeby nie było żadnych obsunięć i wszyscy pacjenci pod tym względem mogą czuć się bezpieczni. Każdy zaszczepiony pierwszą dawką na pewno otrzyma dawkę drugą – powiedział.

- W przyszłych tygodniach po rozpoczęciu szczepień populacyjnych liczba personelu medycznego, który będziemy planować wyszczepić, będzie wynosiła około 120-140 tysięcy. W kolejnych tygodniach będzie niestety maleć wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na drugie dawki do około 80 tysięcy tygodniowo – wyjaśnił.

Dodał, że od połowy lutego spodziewany jest wzrost dostaw, być może będzie również możliwość szczepienia produktem firmy AstraZeneca.

- W tym tygodniu rozdysponujemy do szpitali dawki na drugie szczepienie w liczbie około 60 tysięcy. Rozdysponujemy również szczepionki dla szczepień w DPS-ach w liczbie około 120-140 tysięcy – powiedział. Zaznaczył, że zamówienia na te dawki cały czas są składane i ostateczna liczba będzie znana około czwartku. - Natomiast pozostałe dawki, które mamy w dyspozycji, zostaną przekazane do szpitali i dzisiaj wyjdzie komunikat, że każdy szpital powinien złożyć do nas zamówienie na 180 dawek po to, żeby właśnie kontynuować szczepienia grupy zero – poinformował.

"Prosimy o wyrozumiałość"

- Prosimy o wyrozumiałość. Są to zmiany niezależne od nas. Jesteśmy mocno związani harmonogramem, który otrzymujemy od firmy Pfizer. Musimy jednocześnie dbać o bezpieczeństwo pacjentów i zabezpieczenie drugiej dawki. W związku z tym o tych szczegółowych już instrukcjach dla zamawiania dawek przez szpitale będziemy informować bezpośrednio – powiedział szef ARM.

Kuczmierowski: Prosimy o wyrozumiałość. Są to zmiany niezależne od nas. Jesteśmy mocno związani harmonogramem, który otrzymujemy od firmy Pfizer
Kuczmierowski: Prosimy o wyrozumiałość. Są to zmiany niezależne od nas. Jesteśmy mocno związani harmonogramem, który otrzymujemy od firmy PfizerTVN24

"Padają deklaracje rzędu dwukrotnie wyższych lub nawet czterokrotnie wyższych dostaw"

Kuczmierowski dodał, że firma Pfizer deklaruje, iż dostawy od połowy lutego powinny bardzo istotnie wzrosnąć i padają deklaracje rzędu dwukrotnie wyższych lub nawet czterokrotnie wyższych dostaw. - Nie wiemy, na ile są to fakty, nie chcielibyśmy niepotrzebnie rozbudzać wyobraźni – zaznaczył.

- Natomiast jesteśmy przygotowani nawet na pięciokrotne wzrosty tych dostaw, bo ten system, który w tej chwili jest przygotowany spokojnie obsłuży takie ilości dawek, które mogłyby trafiać do Polski, ale odpowiedzialnie możemy mówić tylko o horyzoncie do połowy lutego i dzisiaj wiemy, że jest to 360 tysięcy mniej niż było to deklarowane – mówił Kuczmierowski.

W piątek firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Autorka/Autor:kb/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24