Rzecznik KE pytany o sprawę Romanowskiego. "Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania ENA"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rzecznik MSZ: ambasadorowi Węgier wręczono notę protestacyjną
Rzecznik MSZ: ambasadorowi Węgier wręczono notę protestacyjnąTVN24
wideo 2/13
Rzecznik MSZ: ambasadorowi Węgier wręczono notę protestacyjnąTVN24

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej pytany o sprawę Marcina Romanowskiego. Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości, którego taki nakaz dotyczy, otrzymał na Węgrzech azyl polityczny.

W czwartek wieczorem szef kancelarii premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas potwierdził, że Romanowski, były polski wiceminister sprawiedliwości, otrzymał na Węgrzech azyl polityczny. W rozmowie z dziennikarzami Gulyas argumentował, że decyzja ta wynika z przekonania władz węgierskich o tym, że w Polsce trwa kryzys praworządności.

Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu, który jako polityk Solidarnej Polski (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, popełnienie 11 przestępstw, między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu. W piątek prokurator krajowy zapowiedział, że zarzuty zostaną uzupełnione o siedem kolejnych.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 12:47

    Rzecznik Komisji Europejskiej pytany o sprawę Romanowskiego, powiedział: Po pierwsze, nie komentujemy konkretnych przypadków. Mogę powiedzieć, że państwa członkowskie mają obowiązek wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

    Dodał, że w tym przypadku sędzia na Węgrzech będzie musiał przeanalizować Europejski Nakaz Aresztowania, aby stwierdzić, czy wystąpiły pewne przesłanki, na podstawie których może odmówić jego wykonania.

    - Ta finalna decyzja, jeśli chodzi o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, będzie musiała zostać podjęta w ciągu 60 dni – przypomniał de Keersmaecker.

    Dodał, że azyl może być przyznawany "tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach".

  • 12:45

    Grabiec mówił, że "porównania dotyczące sytuacji na Białorusi czy w Rosji same się nasuwają". - Do tej pory skorumpowani politycy z Europy, z terenu Unii Europejskiej uciekali do jakichś egzotycznych państw, bądź właśnie na wschód. Może nie jest przypadkiem, że pan Romanowski był kolegą z ministerstwa pana Schmydta, jeden poprosił o azyl na Białorusi, drugi poprosił o azyl na Węgrzech - wskazał.

    - Zresztą analogie dotyczące wspierania przez Węgry Rosji nasuwają się same. Wczorajsza deklaracja pana Viktora Orbana, że zamierza blokować sankcje wobec Rosji, sankcje europejskie, że chce zniesienia tych sankcji, wskazuje na polityczną bliskość Węgier i Rosji - powiedział. 

    - Zresztą spodziewam się, że wypowiedzi pana Romanowskiego zostaną użyte przez propagandę moskiewską przeciwko Europie, przeciwko Polsce. Możemy się zapewne tego w najbliższym czasie spodziewać - ocenił szef KPRM.

  • 12:41

    Szef KPRM Jan Grabiec zapytany o sprawę Romanowskiego i słowa premiera Donalda Tuska, powiedział: jeśli te deklaracje znajdą potwierdzenie w dokumentach, jeśli rzeczywiście rząd węgierski zdecydował się na objęcie ochroną osoby poszukiwanej na mocy przepisów europejskich, podejrzewanej o ciężkie przestępstwa, poszukiwanej w celu postawieniu tych zarzutów, zresztą dzisiaj słyszeliśmy o nowych zarzutach, które udokumentowała prokuratura, to rzeczywiście sytuacja Węgier jest trudna, stawiają się poza nawiasem prawa europejskiego w tym zakresie.

  • 11:56

    Hołownia mówił, że "stała się rzecz bez precedensu". - Polski poseł uciekł przed wymiarem sprawiedliwości na Węgry, poprosił o azyl polityczny, w ten sposób zdradzając własne państwo - mówił.

    Jak powiedział, "widzi w tym jasną decyzję o trwałym uchylaniu się od wypełniania swojego poselskiego mandatu".

    - W tej uchwale zwracamy się do służb Sejmu, aby znalazły sposób, aby jak najszybciej wyciągnąć praktyczne konsekwencje z decyzji pana posła Romanowskiego, bo skoro nie chce wypełniać swojego mandatu poselskiego, oznacza, że nie powinien pobierać za to uposażenia - dodał. 

    - Zaproponuję też, ale to jest rzecz pewnie na styczeń, zmianę w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która tę sytuację ustawowo doprecyzuje - przekazał. Chodzi o dodanie art 5a o brzmieniu: "Poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności, albo względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nie wykonuje praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy".

    "Romanowski nie powinien pobierać uposażenia". Hołownia: zaproponuję zmianę w ustawie

  • 11:54

    Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział na piątkowej konferencji, że prezydium Sejmu podjęło uchwałę, w której wyraża opinię, iż Romanowski, poprzez swoje wystąpienie o azyl polityczny, jednoznacznie zadeklarował publicznie zamiar trwałego uchylania się od podstawowego obowiązku posła jakim jest obecność na posiedzeniu Sejmu.

    Marszałek Sejmu zaznaczył, że prezydium Izby w uchwale jednoznacznie potępia postępowanie Romanowskiego i wzywa wszelkie właściwe organy Sejmu i szefa kancelarii Sejmu do podjęcia działań mających na celu wyciągnięcie wobec posła Romanowskiego "wszelkich prawnych i finansowych konsekwencji".

  • 11:18

    Wroński odniósł się także do kwestii wezwania do Warszawy na konsultacje ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka. - Wezwanie na konsultacje do Polski ambasadora polskiego w Budapeszcie, oznacza, że nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie, gdyż będzie przebywał na bezterminowych konsultacjach w Warszawie - powiedział. 

  • 11:06

    Rzecznik MSZ Paweł Wroński na konferencji prasowej poinformował o sprawie wezwania ambasadora Węgier do MSZ. Jak powiedział, spotkał się on z minister Departamentu Polityki Europejskiej Agnieszką Kowalską. Wroński przekazał, że ambasadorowi Węgier została wręczona nota protestacyjna w związku z decyzją rządu węgierskiego w sprawie Romanowskiego. 

    Jak mówił, pani Agnieszka Kowalska poinformowała ambasadora, że "Polska została zaskoczona tą kwestią". 

    - Jesteśmy tą sprawą zbulwersowani, jest to działanie nieprzyjazne wobec państwa polskiego a także zasad Unii Europejskiej - dodał. 

    Rzecznik MSZ: ambasadorowi Węgier wręczono notę protestacyjną

  • 10:47

    Korneluk podkreślał, że "prokuratura odnośnie pana Romanowskiego i jego statusu wykonała wszystko". - W tej chwili to sąd węgierski będzie podejmował decyzje w zakresie ENA odnośnie pana Romanowskiego - dodał. 

  • 10:43

    Korneluk: jeszcze wiele osób jest zaplanowanych do zatrzymania i postawienia zarzutów

  • 10:25

    Korneluk w sprawie Romanowskiego: Prokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej związanej z wydatkowaniem przez niego w sposób przestępczy środków z Funduszu Sprawiedliwości. Najpierw zostanie skierowany wniosek o uchylenie mu immunitetu do polskiego parlamentu. 

    Korneluk: prokurator chce postawić Romanowskiemu kolejne siedem zarzutów

  • 10:25

    Prokurator krajowy Dariusz Korneluk: śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości będzie kontynuowane

  • 10:21

    Bodnar: sprawa traktowana jest z najwyższym priorytetem, dlatego szef MSZ Radosław Sikorski ogłosił dzisiaj, że wezwie ambasadora Węgier

  • 10:20

    Bodnar o Romanowskim: mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową. Nikt z nas zapytany w styczniu, w lutym, marcu nie powiedziałby, że pod koniec roku spotkamy się w takich okolicznościach, że osoba podejrzana będzie musiała uciekać na Węgry, żeby ochronić się przed wymiarem sprawiedliwości

  • 10:17

    Bodnar: śledztwo w sprawie FS ma cały czas charakter rozwojowy, już 23 osoby mają zarzuty, w tym kilku polityków

  • 10:14

    Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar na konferencji prasowej: nie przestanę i będę dalej kontynuował wysiłki dotyczące rozliczeń naruszeń prawa, które miały miejsce w ostatnich latach. Sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest traktowana priorytetowo. 

  • 10:03

    Wkrótce ma się rozpocząć konferencja prasowa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara i prokuratora krajowego Dariusza Korneluka. 

  • 9:51

    - Uciekali różni ludzie, ci, którzy czują się winni przestępstwom, czy drogowym zabójstwom, czy korupcji. Uciekają i będą uciekać. Jeden siedzi w Londynie, jeden szukał schronienia w Dominikanie. Jeden szuka schronienia w Emiratach, jeden uciekł do Łukaszenki wprost, sędzia Szmydt. Tak, będziemy się spotykali z takimi faktami - mówił Tusk.

    - Najważniejsze jest to, że my wiemy jak się tego typu sytuacje kończą. Czasami będziemy musieli dłużej poczekać ale one zawsze kończą się tak samo. Wszyscy, którzy wyobrażają sobie, że będą korzystać z tych trików, ucieczek i pozostaną bezkarni mylą się - powiedział premier.

    Dodał, że może zapewnić, że "nasze państwo jest wystarczająco silne i sprawne, żeby tego typu sytuacje miały swoje dobre zakończenie, dobre dla państwa polskiego". 

  • 9:49

    Do sprawy Romanowskiego odniósł się w Brukseli premier Donald Tusk. - Nie spodziewałem się, że ci, którzy uciekają przed sprawiedliwością, skorumpowani urzędnicy, będą mogli już wybierać między Łukaszenką a Orbanem szukając schronienia przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział. 

  • 9:30

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapytany na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita, czy "to nie powód do jakiegoś wstydu, że były wiceminister sprawiedliwości zbiega przed wymiarem sprawiedliwości", odpowiedział, że "przed wymiarem sprawiedliwości nie zbiega (…) tylko po prostu chce uniknąć nie wymiaru sprawiedliwości, tylko działań ludzi, którzy są w miejscach, gdzie być nie powinni, nie mają prawa do tego, to wszystko jest nielegalne". 

    - Poza tym, to na co się powołuje, to znaczy te zmiany prezesów sądów, zmiany składów orzekających, inne zabiegi, to wszystko wskazuje na to, że uczciwego procesu tutaj, w tych warunkach politycznych być nie może i są wszelkie podstawy do tego, żeby się od tego uchylić - dodał.

    Kaczyński o Romanowskim: chce uniknąć nie wymiaru sprawiedliwości, tylko działań ludzi, którzy są w miejscach, gdzie być nie powinni

  • 9:01

    "Zwracamy uwagę, że przyznanie ochrony międzynarodowej w którymkolwiek z państw członkowskich UE nie zwalnia tego kraju z obowiązku wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Decyzję w tym zakresie może podjąć jedynie niezależny i niezawisły sąd, gdyż ma ona wyłącznie wymiar prawny, a nie polityczny" - napisało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

    "Jeśli Węgry uchybią europejskim zobowiązaniom, Polska wystąpi także do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania w sprawie Węgier zgodnie z art. 259 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - dodało. 

  • 8:51

    Komunikat w sprawie Romanowskiego wydało polskie MSZ.

    "Decyzję rządu premiera Viktora Orbana o przyznaniu azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu, poszukiwanemu Europejskim Nakazem Aresztowania, uznajemy za akt nieprzyjazny wobec Rzeczypospolitej Polskiej i sprzeczny z elementarnymi zasadami obowiązującymi państwa członkowskie Unii Europejskiej" - przekazał resort. 

    "W szczególności jest to działanie sprzeczne z fundamentalną zasadą lojalnej współpracy w rozumieniu art. 4 ust 3 Traktatu o Unii Europejskiej. Uzasadnienie tej decyzji rzekomymi prześladowaniami politycznymi jest obraźliwe dla obywateli i polskich władz" - dodał.

    Jak poinformowano w komunikacie, "w reakcji na takie działanie zostanie dziś do MSZ wezwany Ambasador Węgier w Polsce, który otrzyma formalny protest strony polskiej w powyższej sprawie".

    "Równocześnie Minister Spraw Zagranicznych zdecydował o wezwaniu do Warszawy na konsultacje Ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka" - czytamy.

  • 8:40

    Prokurator generalny, minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział w radiu TOK FM, że "prokuratura będzie podejmowała wszelkie możliwe działania, które są wynikiem zastosowania Europejskiego Nakazu Aresztowania, czyli ta procedura będzie dalej kontynuowana". Szef MS podkreślił, że eksperci, prawnicy dość wyraźnie wskazują, że "sprawa zaczyna mieć naturę bardziej polityczno-dyplomatyczną".

    - Zakładam, że nasza dyplomacja będzie wykorzystywała wszystkie dostępne środki, aby wskazać, że tego typu działania ze strony jednego państwa członkowskiego w stosunku do drugiego narusza głęboko, nie tylko nasze relacje bilateralne, ale także narusza zasady lojalności wewnątrz Unii Europejskiej - powiedział Bodnar.

    Dodał, że organy i instytucje UE również "powinny mieć to na względzie", zwłaszcza KE.

  • 8:38

    W ocenie Szymańskiego, "procedura w zakresie Europejskiego Nakazu Aresztowania powinna mieć nadany bieg". 

    - Powinno odbyć się przesłuchanie przed sądem pana Romanowskiego. Natomiast zakładam, że w trakcie tego postępowania obrona, jak i pan Romanowski pierwsze, co podniosą, to okoliczność udzielenia azylu, czyli wydanie tej decyzji o tej ochronie międzynarodowej. I w mojej ocenie ta decyzja ma zasadniczy wpływ na podejmowane dalej przez sąd węgierski kroki, ponieważ w polskim ustawodawstwie, a te ustawodawstwa są zasadniczo tożsame co do treści, jest tak, że jeżeli komuś udzielono azylu, to w przypadku braku jego zgody na wydanie jest to okoliczność do niewykonywania Europejskiego Nakazu Aresztowania - mówił adwokat 

    Dopytywany, czy azyl na Węgrzech bardzo skutecznie wiąże ręce polskiej prokuraturze w sprawie Romanowskiego, odpowiedział: Dokładnie tak. Z perspektywy pana Romanowskiego i jego interesów subiektywnych, zakładam, to był doskonały ruch". 

    Marcin Romanowski

  • 8:36

    Arkadiusz Szymański, adwokat z kancelarii Zemła Szymański, komentując w TVN24 sprawę Romanowskiego, powiedział, że "mamy sytuację bezprecedensową, ponieważ w Unii Europejskiej wobec państw członkowskich, które są związane z umowami międzynarodowymi i mają się wspierać w wykonywaniu orzeczeń i w sprawach karnych, takiej sytuacji jeszcze nie było". 

    Tłumaczył, że "azyl to decyzja wynikająca z ustawodawstwa krajowego". - Ma charakter administracyjny i tutaj należy sobie postawić znak zapytania, czy jakieś wpływy polityczne mogą mieć przełożenie na decyzję co do udzielenia azylu, który kolokwialnie określa się ochroną międzynarodową. Europejski Nakaz Aresztowania natomiast wynika z członkostwa w Unii Europejskiej. Jest to instytucja, która zakładała odpolitycznienie procesu decyzyjnego i miała być samą współpracą pomiędzy organami sądowymi - mówił.

  • 8:09

    Według Daniela Hegedusa czwartkowa decyzja w sprawie Romanowskiego wpisuje się szerszą strategię węgierskiego rządu, który "zapewnia azyl swoim nieliberalnym sojusznikom politycznym, borykającym się z kłopotami prawnymi w swoich krajach". Przykładem tej strategii było udzielenie schronienia Nikole Gruewskiemu, premierowi obecnej Macedonii Północnej w latach 2006-16, skazanemu na dwa lata za korupcję.

    - Dla Orbana takie przypadki są inwestycjami w przyszłe relacje i sojusze, ponieważ - (w jego ocenie) - kładą podwaliny pod wzajemne przysługi w przyszłości – zauważył węgierski analityk z German Marshall Fund (GMF).

    Zdaniem eksperta azyl dla Romanowskiego można również interpretować jako wiadomość dla Donalda Tuska, że węgierska polityka zagraniczna wobec Polski "będzie w przyszłości kierować się czysto partyzancką logiką, przedkładając relacje z PiS nad oficjalne polsko-węgierskie stosunki dyplomatyczne".

    Podobna logika kierowała stosunkami Budapesztu z Waszyngtonem za administracji Joe Bidena, kiedy Orban otwarcie popierał Donalda Trumpa kosztem chłodnych relacji oficjalnych z USA – dodał analityk GMF.

  • 8:02

    Byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu nie grozi ekstradycja nawet w przypadku ewentualnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) – ocenił w rozmowie z PAP Daniel Hegedus, węgierski analityk z German Marshall Fund (GMF).

    - Ostateczna decyzja w tej sprawie może należeć do TSUE. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe lekceważenie przez (premiera Węgier) Viktora Orbana orzeczeń sądu, byłoby prawdziwym zaskoczeniem, gdyby Romanowski został poddany ekstradycji z Budapesztu, nawet jeśli Trybunał orzeknie na korzyść Polski – uważa Hegedus.

  • 7:57

    Boroń pytany, jak teraz polska policja będzie działała, powiedział: Ustaliliśmy miejsce pobytu pana posła. Wszystkie informacje przekazujemy policji węgierskiej i tutaj nasze działania kontynuujemy. Dalej idziemy w kierunku czerwonej noty Interpolu. Praca policji jest nadal wykonywana. Co do działań Węgier jako państwa, to są decyzje polityczne, prawne i to już nie jest rolą policji. 

  • 7:48

    Szef KGP: wystąpiliśmy do prokuratury o wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania z uwagi na to, że wiedzieliśmy podczas naszej pracy operacyjnej, że pan poseł jest już poza granicami kraju. 

  • 7:37

    Boroń pytany, od kiedy Marcin Romanowski był na Węgrzech, powiedział, że "na pewno był już na Wegrzech przed decyzją sądu" o tymczasowym areszcie. 

    Szef policji o ucieczce Romanowskiego

  • 7:34

    Komendant główny policji nadinspektor Marek Boroń w "Jeden na jeden" w TVN24 zapytany, czy można było zrobić więcej, żeby Romanowski nie zdążył wyjechać na Węgry, odparł: Zrobiliśmy wszystko, co do nas należało. Kiedy sąd podjął decyzję o areszcie, mogliśmy podjąć czynności. 

  • 7:30

    Viktor Orban do polskich dziennikarzy o azylu dla Marcina Romanowskiego: o co wam chodzi?

  • 7:17

    - Narracja rządu skupia się na tym, że Węgrzy nie wiedzą, czy Romanowski jest przestępcą, czy nie, ani nie oceniają sprawy Funduszu Sprawiedliwości. Oni jedynie stwierdzają, że od czasu przejęcia władzy przez obecną koalicję w Polsce mamy do czynienia z kryzysem praworządności – tłumaczył Gabor.

    - To nie jest tak, że Orban nagle zaczął troszczyć się o Polskę. Te działania są skierowane przede wszystkim do jego wyborców. Teraz będzie mógł pokazać Węgrom, że to on jest liderem praworządności, zaś Bruksela, Tusk i liberałowie są przeciwko prawu - podkreślił Gabor.

    Zdaniem dziennikarza głównym powodem takiego zachowania premiera jest obecna sytuacja gospodarcza na Węgrzech. - Orban ma w tej chwili sporo problemów i musi pokazać, że ich główną przyczyną nie są jego złe rządy, ale działania Brukseli i Warszawy - wyjaśnił dziennikarz.

    Przypomina też, że w ostatnich dniach stało się jasne, iż Węgry nie dostaną 1 mld euro z budżetu Unii, a większość węgierskich uczelni zostanie wykluczona z programów Erasmus Plus i Horyzont Europa. To oznacza, że "w relacjach z Europą Viktor Orban ma już niewiele do stracenia" – podsumował Gabor.

  • 7:17

    Węgierski dziennikarz Miklosz Gabor, redaktor gazety "Nepszava", powiedział w rozmowie z PAP, że Viktor Orban chciał pokazać Brukseli i Donaldowi Tuskowi, że praworządność można interpretować inaczej, niż robią to oni. Ocenił, że "azyl dla (Marcina) Romanowskiego to działanie skierowane do wyborców Fideszu".

  • 7:14

    Dzień dobry. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia związane ze sprawą Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości. 

Autorka/Autor:js/kab, ads

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: roibu / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Adam Bodnar udzielił wywiadu portalowi Politico, w którym mówił między innymi o "niezwykle trudnym" procesie przywracania praworządności na Węgrzech. Węgierski premier Viktor Orban stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że polski minister sprawiedliwości dopuścił się "brutalnego ataku" na rząd w Budapeszcie. Co powiedział Bodnar w rozmowie z Politico?

Viktor Orban o "brutalnym ataku" Adama Bodnara. Co rzeczywiście powiedział minister sprawiedliwości

Viktor Orban o "brutalnym ataku" Adama Bodnara. Co rzeczywiście powiedział minister sprawiedliwości

Źródło:
Politico, PAP

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki do 17 grudnia "spędził co najmniej dziewięć dni w oficjalnych delegacjach" - ustalił Onet. Portal podaje, że "jego delegacje pokrywają się z aktywnością kampanijną". - To nie powinno tak wyglądać - ocenił marszałek Sejmu i jeden z kandydatów na prezydenta Szymon Hołownia. - Nie warto przy takich rzeczach kombinować, bo to zawsze później się obraca przeciwko człowiekowi - dodał.

Kampanijne aktywności "w ramach delegacji" z IPN. "Nie warto przy takich rzeczach kombinować"

Kampanijne aktywności "w ramach delegacji" z IPN. "Nie warto przy takich rzeczach kombinować"

Źródło:
Onet, TVN24

W uchwale Prezydium Sejmu zwracamy się do służb izby, aby znalazły sposób, by jak najszybciej wyciągnąć praktyczne konsekwencje z decyzji posła PiS Marcina Romanowskiego. Skoro nie chce wypełniać swojego mandatu poselskiego, to oznacza, że nie powinien pobierać za to uposażenia - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapowiedział też, że najprawdopodobniej w styczniu zaproponuje zmianę w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która doprecyzowałaby tego typu sytuacje.

Uposażenie Marcina Romanowskiego. Hołownia: zaproponuję zmianę w ustawie

Uposażenie Marcina Romanowskiego. Hołownia: zaproponuję zmianę w ustawie

Źródło:
PAP, TVN24

Nie żyje były komendant miejski policji w Toruniu Maciej Lewandowski. Ciało znaleziono w lesie. Miał 53 lata.

Nie żyje były komendant policji w Toruniu. Ciało znaleziono w lesie

Nie żyje były komendant policji w Toruniu. Ciało znaleziono w lesie

Źródło:
tvn24.pl

Agresywny rottweiler wydostał się z posesji w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) i zaatakował psa spacerującego ze swoją właścicielką. Zdarzenie nagrał przypadkowy przechodzień. Na nagraniu widać, jak starsza kobieta stara się obronić swojego pupila. Kiedy policja przyjechała na miejsce, psy były już rozdzielone. Funkcjonariusze ukarali mandatem właściciela rottweilera.

Wydostał się z posesji i zaatakował innego psa

Wydostał się z posesji i zaatakował innego psa

Źródło:
kociewiak.pl/TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w piątek po południu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przedstawić mu swój projekt ustawy, dotyczący stwierdzania przez Sąd Najwyższy ważności wyborów. 

"Ryzyko chaosu jest za duże". Hołownia spotka się z prezydentem, przedstawi mu swój projekt

"Ryzyko chaosu jest za duże". Hołownia spotka się z prezydentem, przedstawi mu swój projekt

Źródło:
TVN24

Czy fakt, że Marcin Romanowski ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, wskazuje na jego winę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości? O opinie Polaków w tej sprawie zapytała agencja badawcza SW Research na zlecenie portalu rp.pl.

Co Polacy myślą o ukrywaniu się posła Romanowskiego?

Co Polacy myślą o ukrywaniu się posła Romanowskiego?

Źródło:
rp.pl, tvn24.pl

Marcin Romanowski przebywa na Węgrzech, dostał azyl. W związku z tym do polskiego MSZ został w piątek wezwany ambasador Węgier. Spotkanie trwało zaledwie 10 minut. Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że ambasadorowi wręczono notę protestacyjną. Dodał, że ambasador RP na Węgrzech Sebastiana Kęciek został wezwany do kraju na "bezterminowe konsultacje". - Wezwanie na konsultacje do Polski ambasadora polskiego w Budapeszcie, oznacza, że nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie - powiedział.

Rzecznik MSZ: nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie

Rzecznik MSZ: nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wszystko wskazuje na to, że uczciwego procesu tutaj, w tych warunkach politycznych, być nie może - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany w piątek przez dziennikarza TVN24 Radomira Wita o sprawę byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. W czwartek węgierski rząd udzielił Romanowskiemu azylu politycznego, jednak według Kaczyńskiego poseł PiS "przed wymiarem sprawiedliwości nie zbiega".

Kaczyński komentuje ucieczkę Romanowskiego

Kaczyński komentuje ucieczkę Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Amerykański miliarder Elon Musk, członek przyszłego gabinetu Donalda Trumpa, na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech opowiedział się za prawicowo-populistyczną partią Alternatywa dla Niemiec. "Tylko AfD może uratować Niemcy" - napisał na portalu X, którego jest właścicielem.

"Tylko AfD może uratować Niemcy". Musk wspiera skrajną prawicę

"Tylko AfD może uratować Niemcy". Musk wspiera skrajną prawicę

Źródło:
PAP

Premier Libii Abd al-Hamid ad-Dubajba oświadczył, że nie zgadza się na wprowadzenie do swojego kraju rosyjskiego sprzętu wojskowego lub rosyjskich oddziałów pochodzących z Syrii. - Każda strona, która wkroczy do Libii bez pozwolenia lub porozumienia, będzie zwalczana - zapowiedział.

Rosjanie ewakuują się do Libii. Premier ostrzega: każdy, kto wkroczy bez pozwolenia, będzie zwalczany

Rosjanie ewakuują się do Libii. Premier ostrzega: każdy, kto wkroczy bez pozwolenia, będzie zwalczany

Źródło:
PAP

Co najmniej 35 dzieci zginęło, a sześcioro zostało rannych w wyniku paniki, która wybuchła w południowej Nigerii, podała w czwartek agencja AFP, powołując się na policję. Do tragedii doszło na terenie jarmarku bożonarodzeniowego. Wcześniej organizatorzy kusili, że będą rozdawać pieniądze i jedzenie.

Tragedia na jarmarku bożonarodzeniowym. Co najmniej 35 dzieci nie żyje

Tragedia na jarmarku bożonarodzeniowym. Co najmniej 35 dzieci nie żyje

Źródło:
Reuters, BBC

Uniewinniono 11 portugalskich marynarzy okrętu wojennego NRP Mondego, którzy w marcu ubiegłego roku odmówili wypłynięcia z archipelagu Madery w rejs obserwacyjny za jednostką rosyjskiej floty wojennej. Mężczyźni będą mogli dochodzić odszkodowań.

Odmówili popłynięcia za Rosjanami. Jest wyrok

Odmówili popłynięcia za Rosjanami. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W czwartek wieczorem w centrum Krakowa przechodzień zauważył mężczyznę z bronią palną, siedzącego w samochodzie w towarzystwie innych. Poinformował o tym służby. Na miejscu pojawili się policjanci, padły strzały. Po wielogodzinnej obławie do sprawy zatrzymano dwie osoby. W aucie policja znalazła ślady krwi.

Strzały i obława w centrum Krakowa. Ślady krwi w porzuconym aucie, dwie osoby zatrzymane

Strzały i obława w centrum Krakowa. Ślady krwi w porzuconym aucie, dwie osoby zatrzymane

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, RMF

Strażacy oraz strażnicy miejscy z Ożarowa Mazowieckiego zostali wezwani do wystających z chodnika i zaostrzonych prętów zbrojeniowych. Służby podejrzewają, że to radykalna metoda walki z parkowaniem, bardzo niebezpieczna dla pieszych.

Ktoś powbijał zaostrzone pręty w chodnik

Ktoś powbijał zaostrzone pręty w chodnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każdego traktujemy tak samo, pana posła potraktowaliśmy jak każdego innego obywatela - powiedział w "Jeden na Jeden" TVN24 szef polskiej policji nadinspektor Marek Boroń o sprawie posła Antoniego Macierewicza, który mając 31 punktów karnych na koncie prowadził auto (według przepisów traci się je po zdobyciu 24).

"W tym przypadku policja zrobiła wszystko, co mogła zrobić"

"W tym przypadku policja zrobiła wszystko, co mogła zrobić"

Źródło:
TVN24

12-latek znalazł w okolicy sklepu foliową torbę, w środku było siedem tysięcy złotych. Wszystko przekazał pracownikom marketu i poczekał na przyjazd policji. Dzięki uczciwości Dominika właściciel pieniędzy odzyskał swoje oszczędności. 

12-latek znalazł torbę z pieniędzmi. Wszystko oddał. "Jestem z niego bardzo dumna"

12-latek znalazł torbę z pieniędzmi. Wszystko oddał. "Jestem z niego bardzo dumna"

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny skutek miał wypadek na drodze powiatowej pod Płońskiem (Mazowieckie). Zginął 24-letni mężczyzna, jego auto rozpadło się na pół. 22-latek, który również podróżował samochodem, nie odniósł poważniejszych obrażeń. Policja wyjaśnia, który z nich prowadził.

Potężne uderzenie rozerwało samochód na dwie części. 24-latek nie przeżył

Potężne uderzenie rozerwało samochód na dwie części. 24-latek nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Marcina Romanowskiego o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej - przekazał prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Adam Bodnar zapewniał, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest "traktowana absolutnie priorytetowo".

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Nie spodziewałem się, że ci, którzy uciekają przed sprawiedliwością, będą mogli wybierać między Łukaszenką a Orbanem - powiedział w piątek w Brukseli premier Donald Tusk, komentując sprawę ucieczki byłego wiceministra sprawiedliwości na Węgry.

Tusk: nie spodziewałem się, że będą mogli wybierać między Łukaszenką a Orbanem

Tusk: nie spodziewałem się, że będą mogli wybierać między Łukaszenką a Orbanem

Źródło:
TVN24, PAP

Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na pewno był już na Węgrzech przed decyzją sądu o tymczasowym areszcie - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 komendant główny policji nadinspektor Marek Boroń. - Ja żadnych nacisków politycznych w tej sprawie nie miałem - zapewnił.

Szef policji o ucieczce Marcina Romanowskiego

Szef policji o ucieczce Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Węgry stają się "bezpiecznym schronieniem" dla polityków poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości w innych krajach - powiedziała węgierska politolożka i socjolożka Edit Zgut-Przybylska, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Rząd premiera Węgier Viktora Orbana kilkukrotnie w ostatnich latach dawał schronienie politykom ściganym w ich krajach. Były prezydent Brazylii krył się w ambasadzie, a były premier Macedonii Północnej w Budapeszcie.

Węgry "bezpiecznym schronieniem" dla poszukiwanych. Romanowski nie jest pierwszy

Węgry "bezpiecznym schronieniem" dla poszukiwanych. Romanowski nie jest pierwszy

Źródło:
PAP

Upłynęło naprawdę niewiele czasu. Tego rodzaju procedury na świecie trwają od kilku do kilkudziesięciu miesięcy - zwróciła uwagę wicedziekanka Okręgowej Rady Adwokackiej doktor Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska w sprawie azylu Marcina Romanowskiego. - Ludzie, którzy mają coś za uszami, uciekają na Białoruś, do Rosji, na Węgry - komentował tę sprawę Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej".

"Upłynęło naprawdę niewiele czasu". Co "budzi wątpliwości" w sprawie Romanowskiego

"Upłynęło naprawdę niewiele czasu". Co "budzi wątpliwości" w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Węgier Viktor Orban odpowiedział na pytania polskich dziennikarzy w sprawie udzielenia ochrony prawnej Marcinowi Romanowskiemu przez jego rząd. Powiedział, że ta formuła to "proces prawny", w który on się nie miesza, jednocześnie stwierdzając, że "relacje między Polską a Węgrami nie są dobre, zwłaszcza z powodu brutalnego ataku polskiego ministra sprawiedliwości na węgierski rząd".

Orban o Romanowskim: O co wam chodzi? Wiem tylko, że relacje między Polską a Węgrami nie są dobre

Orban o Romanowskim: O co wam chodzi? Wiem tylko, że relacje między Polską a Węgrami nie są dobre

Źródło:
TVN24, PAP

Prawo i Sprawiedliwość będzie zbierać podpisy pod wnioskiem do marszałka Sejmu, aby ten zwrócił się do prezydenta o odwołanie pięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek. Zapowiedział, że pismo jeszcze w piątek ma trafić do Szymona Hołowni.

Bochenek o "uporczywym łamaniu prawa". PiS zbiera podpisy

Bochenek o "uporczywym łamaniu prawa". PiS zbiera podpisy

Źródło:
PAP

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło na przejściu dla pieszych w Sanoku (Podkarpackie). Przechodzącą przez jednię kobietę potrącił 44-latek kierujący autem. Zmarła na miejscu. Policja ustala jej tożsamość.

Tragedia na pasach, zginęła kobieta

Tragedia na pasach, zginęła kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

Gdy wysiadła na Dworcu Centralnym, była już spóźniona na nagrania związane z pracą. Aplikacje taksówkowe pokazywały zbyt długi czas oczekiwania. Wtedy przed dworcem zaczepił ją taksówkarz i zaproponował transport "za cenę zgodną z taryfą". Tyle że za przejazd na Mokotów ostatecznie policzył 360 złotych. - Musiałam zapłacić, inaczej nie wypuściłby mnie z auta - twierdzi zrozpaczona kobieta. Sprawę zgłosiła policji.

Zapłaciła 360 złotych za taksówkę z Dworca Centralnego na Mokotów. Sprawę zgłosiła policji

Zapłaciła 360 złotych za taksówkę z Dworca Centralnego na Mokotów. Sprawę zgłosiła policji

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Od czwartku na północy Hiszpanii bardzo silnie wieje. Na samym wybrzeżu odnotowano porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Źródło:
ENEX, eldiarioalerta.com, wetteronline.de

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski uciekł na Węgry przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Wcześniej zapewniał, że nie opuści kraju, podobnie twierdzili też jego partyjni koledzy. "Nie zamierzam destabilizować żadnego postępowania czy uciekać. Ani mdleć" - zapewniał w lipcu były wiceminister sprawiedliwości.

Nie zamierzał "uciekać, destabilizować, ani mdleć". Co wcześniej mówił Romanowski?

Nie zamierzał "uciekać, destabilizować, ani mdleć". Co wcześniej mówił Romanowski?

Źródło:
TVN24

Zaufany współpracownik Zbigniewa Ziobry, w Ministerstwie Sprawiedliwości najpierw jego asystent, później zastępca. Tam nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. 19 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego Europejski Nakaz Aresztowania. Co wiemy o polityku?

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

To on nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co wiemy o Marcinie Romanowskim

Źródło:
Konkret24
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Mija właśnie 25 lat od powrotu Makau pod władzę Chin. Podobnie jak znajdujący się obok Hongkong, Makau jest dawną europejską kolonią, której powrót pod kontrolę Pekinu był dla chińskich władz krokiem ku "zjednoczeniu chińskich ziem" i odzyskaniu dawnej świetności. Jednak bilans tych 25 lat pod chińską zwierzchnością jest w Makau zupełnie inny.

Chiny przejęły ten region 25 lat temu. Bilans? Zarobiono duże pieniądze, wszyscy są zadowoleni

Chiny przejęły ten region 25 lat temu. Bilans? Zarobiono duże pieniądze, wszyscy są zadowoleni

Źródło:
tvn24.pl