Polska

Sondaż: Polacy nie chcą polexitu i doceniają korzyści z członkostwa w Unii

Polska

Rekordowa prounijność. Zdecydowana większość nie chce polexitu [materiał "Faktów" TVN z 17.09]Fakty TVN
wideo 2/24

Aż 87 procent polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski - wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej Eurobarometr przeprowadzonego we wrześniu 2018. 71 procent ankietowanych opowiedziało się również za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej.

Według najnowszego badania Eurobarometru, sprawdzającego stosunek obywateli państw członkowskich do Unii Europejskiej, rośnie poparcie obywateli dla Unii Europejskiej. W 28 państwach członkowskich o korzyściach z przynależności do UE przekonanych jest 68 procent ankietowanych - jest to najwyższy wynik od 1983 roku.

Według badanych z Polski, członkostwo w UE korzystnie wpływa przede wszystkim na polski wzrost gospodarczy (46 procent, wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu z badaniem z września 2017 roku) oraz jakość życia w Polsce (36 procent). Unia otwiera ponadto przed polskimi obywatelami nowe możliwości zawodowe (42 procent).

Badanie: stosunek Polaków do Unii Europejskiej- 1aEurobarometr

Nie bez znaczenia dla Polaków jest także unijna rola w utrzymywaniu pokoju i wzmacnianiu bezpieczeństwa oraz pozytywny wpływ przynależności do Unii Europejskiej na bilateralne stosunki Polski z innymi państwami członkowskimi.

Z Eurobarometru wynika, że gdyby w Polsce odbyło się referendum na temat pozostania lub wyjścia z UE, 71 procent ankietowanych zagłosowałoby za pozostaniem, a 11 procent za opuszczeniem Unii. Średnia unijna to 66 procent za pozostaniem w Unii Europejskiej i 17 procent przeciwko.

Badanie: na co wpływa członkostwo w Uniii EUropejskiej?- 2Eurobarometr

Co ciekawe, 51 procent badanych z Wielkiej Brytanii zadeklarowało, że w referendum zagłosowałoby za pozostaniem w UE. Za opuszczeniem Unii Europejskiej oddałoby swój głos 34 procent ankietowanych Brytyjczyków.

Przeważająca część polskich respondentów jest zadowolona z działania demokracji na poziomie unijnym (62 procent), a niewiele ponad połowa uważa, że ich głos liczy się w UE (54 procent).

Badanie: referendum ws. wyjścia z unii - 3Eurobarometr

Wizerunek Parlamentu Europejskiego

Według wyników badania 42 procent polskich badanych ma pozytywny obraz Parlamentu Europejskiego, 42 procent neutralny, a tylko 13 procent deklaruje posiadanie negatywnego zdania na temat PE. Dla porównania, w 28 krajach UE pozytywnie o Parlamencie myśli 32 procent badanych, 21 procent negatywnie, a większość (43 procent) neutralnie.

38 procent respondentów z Polski chciałoby, aby rola Parlamentu Europejskiego wzrosła, a 28 procent, aby była mniejsza (unijna średnia to odpowiednio 48 procent i 27 procent). Wartości, na rzecz których powinien działać Parlament Europejski, to według polskich ankietowanych przede wszystkim prawa człowieka na świecie, wolność słowa, solidarność pomiędzy państwami członkowskimi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2019

Respondenci byli także pytani o stosunek do wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019 roku. 52 procent Polaków i 51 procent obywateli UE deklaruje zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego. Polacy są coraz lepiej poinformowani o dacie wyborów. 41 procent ankietowanych prawidłowo odpowiedziało na pytanie, kiedy odbędą się najbliższe wybory do PE - jest to wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z kwietniem 2018 roku.

Tematy kampanii wyborczej, które budzą największe zainteresowanie w Polsce to gospodarka i wzrost gospodarczy (wzrost aż o 13 punktów procentowych w porównaniu z kwietniem 2018 roku), walka z terroryzmem, migracja (wzrost o 7 punktów procentowych), bezpieczeństwo i obronność, zmniejszanie bezrobocia wśród młodych.

"Współpraca i solidarność na szczeblu unijnym jest niezbędna"

Rezultaty sondażu skomentował przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani. - W czasie, gdy finalizowane są szczegóły wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, te wyniki pozwalają nam zobaczyć szerszy obraz: obywatele coraz bardziej doceniają korzyści płynące z członkostwa w UE. Niemniej jednak, dużo pracy jeszcze przed nami - podkreślił Tajani. - Współpraca i solidarność na szczeblu unijnym jest niezbędna, by odpowiedzieć na problemy Europejczyków - mówił szef europarlamentu.

Do wyników sondażu, zwłaszcza dotyczących poparcia Brytyjczyków dla Unii Europejskiej odniósł się także Guy Verhofstadt, przewodniczący Grupy Sterującej Parlamentu Europejskiego do spraw Brexitu.

- Fakt, że 51 procent ankietowanych obywateli brytyjskich chce pozostać w UE, jest wyraźnym przypomnieniem o głębokich podziałach wynikających z decyzji o brexicie. Musimy osiągnąć trwałą, bliską i długoterminową relację z Wielką Brytanią w formie szerokiej i pogłębionej umowy stowarzyszeniowej. Chociaż przygotowujemy się na wszelkie ewentualności, to wydaje się, że ani w Wielkiej Brytanii, ani w UE nie ma zbyt dużego apetytu na tak zwany hard brexit lub kosztowny scenariusz braku umowy. Mam nadzieję, że wynik negocjacji ostatecznie to odzwierciedli - stwierdził Verhofstadt.

W dniach 10-21 września firma Kantar Public przeprowadziła w Polsce 1034 wywiadów bezpośrednich. W całej Unii Europejskiej w dniach 8-26 września przebadano 27 474 respondentów.

Autor: mjz//now / Źródło: Eurobarometr