Polska

Skończy się podwójne karanie kierowców? Dziś rozprawa przed TK

Polska

Trybunał Konstytucyjny zajmie się karaniem kierowców
tvn24Trybunał Konstytucyjny zajmie się karaniem kierowców

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dzisiaj wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym karania kierowców. TK zbada, czy ustawy, zgodnie z którymi za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, prowadzący traci prawo jazdy i jednocześnie dostaje mandat, są zgodne z konstytucją. Połączenie obu sankcji może być zdaniem wnioskodawcy niekonstytucyjne.

Przepisy obowiązują niecałe półtora roku i zdaniem policji przynoszą oczekiwane rezultaty. To, co budzi wątpliwość Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, to podwójne karanie kierowcy: mandatem karnym oraz zabraniem prawa jazdy za to samo przewinienie.

Składając wniosek, Bodnar mówił, że nie zakwestionował samego zabierania prawa jazdy, tylko faktu, że kierowca może być karany podwójnie: mandatem karnym oraz zabraniem dokumentu.

Dodawał, że można by zabierać prawo jazdy, natomiast może się to dokonywać na podstawie przepisów prawa o wykroczeniach i nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych sankcji administracyjnych.

Wniosek Prokuratora Generalnego

Wniosek w tej sprawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego także poprzedni prokurator generalny Andrzej Seremet, jednak przed kilkoma dniami obecny szef prokuratury Zbigniew Ziobro wycofał go.

Minister sprawiedliwości skazywał, że termin sprawy wyznaczono z naruszeniem wprowadzonej w lipcu br. przez PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Miesiąc później Trybunał niejednogłośnie uznał jednak, że jest ona w części niekonstytucyjna.

Dzisiejszej rozprawie ma przewodniczyć wybrana już przez obecny Sejm sędzia Julia Przyłębska.

We wtorek we "Wstajesz i wiesz" o sprawie karania kierowców mówiła mecenas Joanna Parafinowicz.

Mec. Parafinowicz o karaniu kierowców
Mec. Parafinowicz o karaniu kierowcówtvn24

Autor: mw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości