Senator Bierecki zawieszony. PiS chce wyjaśnień ws. medialnych doniesień

Polska

tvn24Bierecki był bohaterem artykułu "Afera w SKOK-ach. Senator PiS wyprowadził miliony?"

PiS zawiesił w prawach członka klubu senatora Grzegorza Biereckiego. Decyzja ma związek z ostatnimi publikacjami medialnymi, według których Bierecki miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem.

"Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Błaszczak w uzgodnieniu z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim podjął decyzję o zawieszeniu w prawach członka Klubu senatora Grzegorza Biereckiego. Jednocześnie Przewodniczący zwrócił się do senatora Biereckiego o wyjaśnienia w sprawach opisanych w ostatnich dniach przez media" - napisał w komunikacie rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

Jak dodał w rozmowie z PAP, Bierecki sam wnioskował o zawieszenie. - Przychyliliśmy się do tej prośby, spokojnie czekamy na wyjaśnienia - powiedział Mastalerek.

Wyprowadził kilkadziesiąt milionów?

W poniedziałek "Wprost" napisał, że senator PiS i "twórca SKOK-ów Grzegorz Bierecki wyprowadził kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem". Takie wnioski - napisał tygodnik - "płyną z pisma, które szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak wysłał do najważniejszych osób w państwie". "Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że list szefa KNF otrzymali: premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu oraz szefowie CBA i ABW. Pytana o tę sprawę premier powiedziała na konferencji prasowej, że zapoznała się z pismem Jakubiaka. Jak mówiła, otrzymała je do wiadomości, a kierowane było do szefów CBA - Pawła Wojtunika i ABW - płk. Dariusza Łuczaka. - Zarówno CBA, jak i ABW, które były adresatami tego pisma, pewnie zajmują się analizą formalno-prawną tego pisma i ewentualnie oceną tego pisma, ale sytuacja jest bardzo poważna. Uważam, że tę sytuację należy wyjaśnić - powiedziała Kopacz. Zapewniła, że zarówno CBA, jak i ABW "dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić sytuację dotyczącą SKOK-ów".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT W TVN24 BIZNES I ŚWIAT

Autor: kde/ja / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: