TVN24 | Polska

Sejm powołał doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

TVN24 | Polska

Autor:
js,
akw/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Sejm powołał Karola Nawrockiego na prezesa IPNTVN24
wideo 2/4
TVN24Sejm powołał Karola Nawrockiego na prezesa IPN

Sejm powołał doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomendowała Izbie wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. By mógł on objąć ten urząd, wybór Sejmu musi jeszcze zatwierdzić Senat.

W sejmowym głosowaniu kandydaturę dr. Karola Nawrockiego poparło 248 posłów. 198 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą opowiedziało się 228 posłów z klubu PiS (czworo posłów nie głosowało), trzech posłów z Koalicji Polskiej (Marek Sawicki, Jacek Tomczak i Piotr Zgorzelski), trzech posłów Kukiz'15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk), Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy, dwóch posłów niezależnych (Lech Kołakowski i Monika Pawłowska) oraz wszystkich jedenastu posłów koła Konfederacji.  

Przeciwko tej kandydaturze głosowało m.in. 126 posłów klubu Koalicji Obywatelskich (dwóch posłów nie głosowało), 45 posłów Lewicy (dwóch nie głosowało) oraz 18 z Koalicji Polskiej.

Głosowanie posłów w sprawie powołania prezesa Instytutu Pamięci Narodowejsejm.gov.pl

- W moim programie działania jest zdynamizowanie Instytutu Pamięci Narodowej, w którym jest zatrudnionych 2,5 tysiąca pracowników, nadania też mu nowego rozpędu w kontekście dyplomacji historycznej i stosunków międzynarodowych – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Karol Nawrocki.

- Natomiast wszystkie symbole, zarówno narodowego socjalizmu niemieckiego, nazizmu, jak i sowieckiego komunizmu powinny być wykluczone i z przestrzeni publicznej i z gestów i z takiej codzienności państwa niepodległego, suwerennego, jakim jest Rzeczpospolita – dodał.

Nawrocki: w moim programie działania jest zdynamizowanie Instytutu Pamięci Narodowej TVN24

Doktora Karola Nawrockiego - 38-letniego historyka po Uniwersytecie Gdańskim, także działacza społecznego, specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi, a od kwietnia 2017 r. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - jednomyślnie zarekomendowało parlamentowi Kolegium IPN. To złożony głównie z historyków organ opiniodawczo-doradczy działający przy prezesie IPN. Kolegium IPN kieruje profesor Wojciech Polak, który w piątek przedstawił posłom sylwetkę Karola Nawrockiego.

"Prawda nie obroni się sama"

Kandydat na szefa IPN przedstawił posłom swoją wizję kierowania Instytutem 14 maja podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Za wyborem dr. Nawrockiego opowiadali się m.in. posłowie PiS, natomiast przeciwko byli posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy głównie krytykowali prowadzoną w ostatnich latach przez polskie władze politykę historyczną, w tym IPN i dr. Nawrockiego jako szefa Muzeum II Wojny Światowej. Ostatecznie sejmowa komisja sprawiedliwości zdecydowała większością głosów, że przedstawi Izbie pozytywną opinię o kandydacie na szefa IPN.

Podczas spotkania z posłami dr Nawrocki podkreślił, że polska historia wymaga dzisiaj "narodowej zgody i współdziałania w imię prawdy o doświadczeniu Polaków w XX wieku". Przypomniał także słowa, które chciałby uczynić mottem swoich działań jako szefa IPN, że "prawda nie obroni się sama". "Pod moim kierownictwem IPN odzyska dynamikę, między innymi na polu międzynarodowym" – przekonywał Nawrocki, który w IPN chce poprawić m.in. działalność komunikacyjną.

- Instytut pod moim kierownictwem nie straci swojej dynamiki w badaniach naukowych, działalności archiwalnej czy w projektach poszukiwań polskich bohaterów, które pozostaną jego marką. Zyska zaś organizacyjną stabilność, odzyska dynamikę i zaangażuje się skutecznie w międzynarodowy wymiar działań i stanie się instytucją – choć nadal mocno misyjną - to odnajdującą się jednak w realiach XXI wieku – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Teraz zdecyduje Senat

Zgodnie z przepisami prezesa Instytutu Pamięci powołuje i odwołuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium Instytutu Pamięci, które zgłasza kandydata spoza swego grona. Jeżeli Senat nie zaakceptuje decyzji Sejmu w sprawie powołania nowego prezesa Instytutu, Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić kolejny konkurs w tej sprawie. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu; jeżeli do tego czasu parlament nie powoła nowego prezesa IPN, to Jarosław Szarek będzie pełnił funkcję p.o. prezesa IPN.

Autor:js, akw/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości