Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters
Wybory w USA za 2 tygodnie. Walka pozostaje zacięta
Wybory w USA za 2 tygodnie. Walka pozostaje zacięta 2024 Cable News Network All Rights Reserved
wideo 2/5
Wybory w USA za 2 tygodnie. Walka pozostaje zacięta 2024 Cable News Network All Rights Reserved

Już 5 listopada Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta. Ale kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wcale nie musi zostać głową państwa. Jak to możliwe? W naszym przewodniku wyborczym zebraliśmy to, co warto wiedzieć o amerykańskich wyborach prezydenckich.

Kandydatem do startu w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z amerykańską konstytucją, może zostać obywatel USA urodzony na terytorium tego kraju, który ukończył 35. rok życia i mieszka na terenie Stanów Zjednoczonych od co najmniej 14 lat.

Wybory prezydenckie w USA. Kandydaci

Oficjalnie kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich poznaliśmy w wakacje. Kamala Harris została kandydatką Partii Demokratycznej w sierpniu tego roku. Wcześniej z wyścigu wycofał się urzędujący prezydent Joe Biden, popierając kandydaturę obecnej wiceprezydent. Kandydatem na wiceprezydenta Harris jest Tim Walz, gubernator Minnesoty.

Donald Trump został ogłoszony kandydatem Partii Republikańskiej na konwencji wyborczej w Milwaukee w lipcu. Jego kandydatem na wiceprezydenta jest J.D. Vance, senator z Ohio i aktor bestsellerowej "Elegii dla bidoków".

Kamala Harris, Donald TrumpALLISON DINNER/EPA/PAP, WILL OLIVER/EPA/PAP

Trump i Harris nie są jednak jedynymi kandydatami w tych wyborach. Na kartach wyborczych znajdą się też nazwiska takich osób, jak Cornel West (niezależny), Jill Stein z Partii Zielonych oraz Chase Oliver z Partii Libertariańskiej. Nie mają oni jednak żadnych szans na walkę o prezydenturę. Najnowsze sondaże wskazują, że Kamala Harris i Donald Trump idą łeb w łeb.

Wybory prezydenckie w USA. Ważne daty - kiedy wyniki

W wyborach mogą głosować Amerykanie, którzy ukończyli 18. rok życia. W tym roku uprawnionych do głosowania jest ok. 244 mln obywateli. Wcześniej jednak we wszystkich stanach, za wyjątkiem Dakoty Północnej, musieli zarejestrować się do udziału w wyborach. Termin zakończenia rejestracji różni się w zależności od stanu - w niektórych przypadał nawet na 30 dni przed dniem wyborów, z kolei np. w Colorado osobiście można się zarejestrować w samym dniu głosowania.

Dzień wyborów prezydenckich w USA to zawsze wtorek następujący po pierwszym poniedziałku listopada, nazywany Election Day. W tym roku przypada 5 listopada. Tego dnia większość Amerykanów odda głos, choć duża część z nich zrobiła to wcześniej, w ramach możliwości wczesnego głosowania, albo głosowania korespondencyjnego. Jako pierwsi głosować mogli już od 11 września mieszkańcy Alabamy.

W wyborczy wtorek, oprócz wyborów prezydenckich będą się odbywać też wybory do Kongresu (Izby Reprezentantów i Senatu) oraz w niektórych stanach wybory lokalne.

Koniec głosowania. Głosowanie kończy się 5 listopada o różnych godzinach, w zależności od stanu między 18:00 a 20:00 czasu lokalnego. Godziny te mogą się znacznie różnić z powodu stref czasowych, np. między Nowym Jorkiem a Honolulu jest sześć godzin różnicy. Po zakończeniu głosowania rozpocznie się zliczanie głosów. W niektórych stanach wynik może być znany jeszcze w nocy (w Polsce rano), ale nim ogłoszone zostaną wyniki we wszystkich, może minąć kilka dni. Będą to jednak tylko przewidywane wyniki wyborów, ponieważ

Kolegium Elektorów, które formalnie zdecyduje o zwycięzcy, zbierze się dopiero 17 grudnia.

6 stycznia odbędzie się sesja Kongresu, podczas której zliczone zostaną głosy elektorskie (o nich więcej piszemy poniżej) i dopiero wtedy oficjalnie zostanie ogłoszony zwycięzca wyborów prezydenckich.

Inauguracja prezydentury przypada na 20 stycznia, kiedy to nowy prezydent zostanie zaprzysiężony na czteroletnią kadencję. Uroczystość ta odbywa się w Waszyngtonie na Kapitolu. Jako pierwszy zaprzysiężony zostaje nowy wiceprezydent, który odczytuje słowa przysięgi, a zaprzysiężenie prezydenta, również poprzez złożenie przysięgi, odbywa się w drugiej kolejności. Nowa głowa państwa wygłasza także przemówienie.

Wybory prezydenckie w USA. Kim są elektorzy

Wybory prezydenckie w USA mają charakter pośredni, a nie tak jak w Polsce - bezpośredni. Oznacza to, że to dopiero nominowani przez poszczególne partie elektorzy wybierają prezydenta. Elektorów jest dokładnie tylu, ilu łącznie członków Izby Reprezentantów i senatorów plus trzech z Dystryktu Kolumbii (ze stolicą USA - Waszyngtonem). Żeby zamieszkać w Białym Domu trzeba zgromadzić 270 głosów elektorskich spośród wszystkich 538

Każdy stan posiada określoną liczbę elektorów - tylu, ilu ma przedstawicieli w Kongresie (senatorów jest w nim zawsze po dwóch, a liczba przedstawicieli w Izbie Reprezentantów zależy od populacji stanu). Najwięcej elektorów ma zatem najbardziej zaludniona Kalifornia - 54 głosy elektorskie, a najmniej - po trzy - mają Alaska, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Dakota Północna, Dakota Południowa, Vermont i Wyoming.

Kolegium Elektorów Stanów ZjednoczonychPAP

Taki rozkład głosów elektorskich oznacza, że w najmniej zaludnionym stanie Wyoming jeden głos reprezentuje ok. 192 tys. ludzi, a jeden głos w Teksasie reprezentuje ok. 730 tys. ludzi. Liczby elektorów dla każdego stanu nie są jednak stałe i np. w porównaniu z poprzednimi wyborami zmieniły się w trzynastu stanach.

Jak głosują elektorzy w USA. "Zwycięzca bierze wszystko"

W wyborach prezydenckich w USA obowiązuje zasada: "zwycięzca bierze wszystko". W 48 stanach i Dystrykcie Kolumbii wystarczy jeden głos przewagi w głosowaniu wyborców, by wszystkie głosy elektorów z danego stanu trafiły do kandydata, który zwyciężył w głosowaniu. Np. jeśli w Kalifornii na jednego kandydata zagłosuje 50,1 proc., a na drugiego 49,9, to i tak wszystkie 54 stanowe głosy elektorskie trafią na konto zwycięzcy. Wyjątkiem są jedynie Maine i Nebraska, gdzie stosuje się tzw. system dystryktowy, w którym głosy elektorskie przydziela się w dwustopniowym procesie. 

Zwycięzcą wyborów prezydenckich nie jest więc ten, kto uzyska łącznie najwięcej głosów w skali całych Stanów Zjednoczonych, ale ten, kto przekroczy próg 270 głosów elektorskich. Na przykład w 2016 roku, gdyby wziąć pod uwagę wszystkie głosy oddane przez Amerykanów, to Hillary Clinton wygrałaby wybory prezydenckie z przewagą prawie trzech milionów głosów nad Donaldem Trumpem. Demokratka przegrała jednak z nim w starciu na głosy elektorskie i to on otrzymał klucze do Białego Domu.

Elektorzy spotykają się w stolicach poszczególnych stanów zawsze w pierwszy wtorek po drugiej środzie grudnia. Zazwyczaj głosy elektorskie przyznawane są temu kandydatowi, który wygrał w głosowaniu Amerykanów w danym stanie. Teoretycznie w niektórych stanach elektor może zagłosować na dowolnego kandydata, bez względu na to, jak zagłosowali obywatele w tym stanie. W kilkudziesięciu stanach istnieją przepisy mające przeciwdziałać takim posunięciom, w tym nawet możliwość nałożenia grzywny. W praktyce jednak niemal zawsze głosują tak, jak mieszkańcy danego stanu. W 2016 roku siedmiu elektorów się wyłamało, ale nie miało to wpływu na wynik głosowania.

Teoretycznie w głosowaniu elektorów może dojść do remisu 269 do 269. Wówczas nowego prezydenta wybiera Izba Reprezentantów.

ZOBACZ TEŻ: Skąd ci elektorzy i dlaczego już od dawna mogło ich nie być

Wybory prezydenckie w USA. Czym są stany wahające się

Większość stanów od dawna głosuje na kandydatów tej samej partii, dlatego niemal z góry można założyć, który kandydat zdobędzie tam przewagę. Stany te nazywane są "niebieskimi" lub "czerwonymi", od kolorów demokratów i republikanów. Jest jednak kilka stanów, nazywanych stanami wahającymi się (ang. swing states), w przypadku których nie ma pewności jak zagłosują ich wyborcy.

W obecnych wyborach za stany wahające uznaje się: Arizonę, Georgię, Michigan, Nevadę, Karolinę Północną, Pensylwania i Wisconsin. Sondaże potwierdzają, że to one mogą zdecydować o wyniku tegorocznych wyborów. ZOBACZ WIĘCEJ: Pola bitwy, na których rozstrzygnie się przyszłość Ameryki

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Pozostałe wiadomości

Mike Amesbury został zawieszony w prawach członka rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Pracy po tym, jak uderzył przechodnia. Poseł twierdzi, że mu grożono.

"Nigdy więcej nie będziesz groził posłowi, prawda?". Nocne nagranie, polityk zawieszony

"Nigdy więcej nie będziesz groził posłowi, prawda?". Nocne nagranie, polityk zawieszony

Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjscy okupanci przewożą żołnierzy z Korei Północnej na front ciężarówkami z cywilnymi tablicami rejestracyjnymi - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Służba powołuje się na przechwyconą rozmowę dwóch rosyjskich oficerów, którzy próbowali wyjaśnić, dlaczego policja wojskowa zatrzymała jedną z takich ciężarówek na trasie Kursk-Woroneż.

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

"Omega, odpowiedz". Przechwycona rozmowa i żołnierze Kima

Źródło:
UNIAN, tvn24.pl

Po osunięciu się ziemi część autostrady w mieście Bellingham w amerykańskim stanie Waszyngton została zablokowana. Dwa samochody utknęły na jezdni, ale nikomu nic się nie stało - poinformowały służby.

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Osunęła się ziemia, fragment autostrady zablokowany

Źródło:
The Bellingham Herald, tvnmeteo.pl

Dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN rozmawiali w programie "W kuluarach" o tym, kto może kandydatem poszczególnych ugrupowań w nadchodzących wyborach prezydenckich. Mówili o szansach Rafała Trzaskowskiego, Przemysława Czarnka, a także Radosława Sikorskiego. Dyskutowali też o tym, na ile publiczne spory toczone między politykami przekładają się na prywatne relacje między nimi.

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

"Panie kolego, może chciałby się pan zamienić"? Europosłowie i pechowe miejsce w samolocie

Źródło:
TVN24

Chińscy hakerzy przechwycili nagrania z rozmów telefonicznych amerykańskich osobistości politycznych, w tym anonimowego doradcy kampanii Donalda Trumpa - poinformował w niedzielę "Washington Post". To kolejny opisany przez amerykańskie media przypadek ataku hakerów powiązanych z Pekinem na urządzenia polityków z USA.

"Washington Post": chińscy hakerzy przechwycili rozmowy telefoniczne doradcy Trumpa

"Washington Post": chińscy hakerzy przechwycili rozmowy telefoniczne doradcy Trumpa

Źródło:
Washington Post, Guardian, PAP

Podróż po ratunek. Mama trojga dzieci, pielęgniarka, usłyszała, że ma czerniaka, z którym już nic nie da się zrobić. Chyba że w Izraelu. Pomogła zbiórka społeczna. Pacjentka ma już pieniądze na lot do szpitala i badania, ale potrzeba więcej.

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Całe życie pomagała innym, teraz ludzie zorganizowali pomoc dla niej. Chorująca na czerniaka pani Justyna jedzie do Izraela

Źródło:
Fakty TVN

Protestujący zakłócili transmitowane na żywo przemówienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu podczas ceremonii upamiętniającej ofiary ataku Hamasu z 7 października 2023 r. Obarczyli go odpowiedzialnością za trwającą od ponad roku wojnę - poinformowała w niedzielę agencja AP.

Przemówienie Netanjahu przerwane. "Wstydź się!"

Przemówienie Netanjahu przerwane. "Wstydź się!"

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt osób ucierpiało po tym, jak ciężarówka uderzyła w przystanek w Izraelu. Partia Razem wystąpiła z klubu Lewicy. Prezydent Gruzji nie uznała wyników wyborów parlamentarnych i wezwała do wyjścia na ulice po zwycięstwie prorosyjskiej partii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 28 października.

Protesty w Gruzji, zamach w Izraelu, rozłam w Lewicy

Protesty w Gruzji, zamach w Izraelu, rozłam w Lewicy

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w połowie tygodnia będzie wiał silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Porywisty wiatr. Mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia

Porywisty wiatr. Mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z premierą dokumentu o działalności brytyjskiego księcia Williama na rzecz walki z bezdomnością opublikowano nieznane dotąd zdjęcia z jego matką, księżną Dianą. Pochodzą z 1993 roku, kiedy to księżna Walii i jej starszy, wówczas 11-letni syn, odwiedzali jedno z londyńskich schronisk dla bezdomnych. Brytyjski następca tronu przyznał, że to właśnie matka pokazała mu jak wygląda życie "poza murami pałacu".

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Życie "poza murami pałacu". Niepublikowane wcześniej zdjęcia

Źródło:
Reuters, BBC, CNN

Kongres partii Razem zdecydował o opuszczeniu parlamentarnego klubu Lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie - poinformowała posłanka Razem Marta Stożek. Dodała, że wniosek o utworzenie koła zostanie złożony w nadchodzącym tygodniu. Do sprawy odniósł się między inymi premier Donald Tusk."'Prawo i Sprawiedliwość' i 'Razem' - te nazwy partii wymyślił ktoś obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Czarnego" - napisał w mediach społecznościowych.

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Partia Razem opuszcza klub Lewicy. Tusk o "czarnym humorze", Żukowska o "Razexicie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Początek tygodnia przynosi zmianę pogody. Na niebie w poniedziałek będą przeważać chmury, a w części kraju popada deszcz. Zrobi się nieco chłodniej niż w ostatnich dniach.

Pogoda na dziś - poniedziałek 28.10. Aura pogorszy się w całym kraju

Pogoda na dziś - poniedziałek 28.10. Aura pogorszy się w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na nabrzeżu T3 w Baltic Hub w Gdańsku mają być zamontowane cztery gigantyczne suwnice, dzięki którym zwiększy się przepustowość terminala. Transportowane są w całości. Przedstawiciele spółki Baltic Hub zapowiadają, że ich rozładunek będzie pierwszą tak spektakularną operacją w Polsce. 

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Statek z wielkimi suwnicami dotarł do Gdańska. "To pierwsza tak spektakularna operacja w Polsce"

Źródło:
TVN24, PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

Ostatnie dni października to jednocześnie ostatnie chwile przed dużym ochłodzeniem. Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Pogoda na 16 dni: początek listopada zmieni wszystko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziesiątki osób zostało rannych w niedzielę po tym, jak ciężarówka uderzyła w przystanek autobusowy na skrzyżowaniu w pobliżu Tel Awiwu - poinformowały izraelskie służby. Kierowca pojazdu został zabity przez uzbrojonych cywilów - podała policja.

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Ciężarówka uderzyła w przystanek w pobliżu Tel Awiwu. Uzbrojeni cywile zastrzelili kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Ranna 11-latka udawała martwą, gdy napastnik stał obok jej łóżka. Wcześniej zabił niemal całą jej rodzinę - wynika z zeznań dotyczących tragedii w Fall City w stanie Waszyngton, jakie dziecko przedstawiło śledczym. Dziewczynka mówiła, że rozpoznała zarówno napastnika, jak i broń. Miał być nim jej 15-letni brat, trzymający w dłoni srebrny pistolet ojca. Udało się jej uciec przez okno przeciwpożarowe, gdy nastolatek opuścił jej pokój, i dotrzeć do domu sąsiada. Ten wezwał służby, choć nie był pierwszym, który to zrobił.

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Nastolatek zabił niemal całą rodzinę. Ranna siostra udawała martwą

Źródło:
CNN
Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Uzależnione w tym mieście były nawet szczury. Jak zniszczono prawdziwe Gotham City

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jako pielęgniarka pracuje od 1970 roku, w szpitalu w Słupsku spędziła 45 lat. Przyznaje, że chociaż ma 74 lata, to "nadal jej się chce". Problemy zdrowotne i utrudnione dojazdy do pracy sprawiły jednak, że pani Jadwiga zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę. - Mam dwóch dorosłych synów i wnuki, męża. Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie - opowiada.

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

74-letnia pielęgniarka przechodzi na emeryturę. "Mówią, no nareszcie mamusiu odchodzisz, nareszcie"

Źródło:
TVN24
Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Do skazania nie trzeba czterech ciał. Nie trzeba nawet jednego

Źródło:
tvn24.pl
Premium