Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach prezydenckich w USA

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

Już 5 listopada Amerykanie będą wybierać swojego prezydenta. Ale kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, wcale nie musi zostać głową państwa. Jak to możliwe? W naszym przewodniku wyborczym zebraliśmy to, co warto wiedzieć o amerykańskich wyborach prezydenckich.

Kandydatem do startu w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z amerykańską konstytucją, może zostać obywatel USA urodzony na terytorium tego kraju, który ukończył 35. rok życia i mieszka na terenie Stanów Zjednoczonych od co najmniej 14 lat.

Wybory prezydenckie w USA. Kandydaci

Oficjalnie kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich poznaliśmy w wakacje. Kamala Harris została kandydatką Partii Demokratycznej w sierpniu tego roku. Wcześniej z wyścigu wycofał się urzędujący prezydent Joe Biden, popierając kandydaturę obecnej wiceprezydent. Kandydatem na wiceprezydenta Harris jest Tim Walz, gubernator Minnesoty.

Donald Trump został ogłoszony kandydatem Partii Republikańskiej na konwencji wyborczej w Milwaukee w lipcu. Jego kandydatem na wiceprezydenta jest J.D. Vance, senator z Ohio i aktor bestsellerowej "Elegii dla bidoków".

Kamala Harris, Donald TrumpALLISON DINNER/EPA/PAP, WILL OLIVER/EPA/PAP

Trump i Harris nie są jednak jedynymi kandydatami w tych wyborach. Na kartach wyborczych znajdą się też nazwiska takich osób, jak Cornel West (niezależny), Jill Stein z Partii Zielonych oraz Chase Oliver z Partii Libertariańskiej. Nie mają oni jednak żadnych szans na walkę o prezydenturę. Najnowsze sondaże wskazują, że Kamala Harris i Donald Trump idą łeb w łeb.

Wybory prezydenckie w USA. Ważne daty - kiedy wyniki

W wyborach mogą głosować Amerykanie, którzy ukończyli 18. rok życia. W tym roku uprawnionych do głosowania jest ok. 244 mln obywateli. Wcześniej jednak we wszystkich stanach, za wyjątkiem Dakoty Północnej, musieli zarejestrować się do udziału w wyborach. Termin zakończenia rejestracji różni się w zależności od stanu - w niektórych przypadał nawet na 30 dni przed dniem wyborów, z kolei np. w Colorado osobiście można się zarejestrować w samym dniu głosowania.

Dzień wyborów prezydenckich w USA to zawsze wtorek następujący po pierwszym poniedziałku listopada, nazywany Election Day. W tym roku przypada 5 listopada. Tego dnia większość Amerykanów odda głos, choć duża część z nich zrobiła to wcześniej, w ramach możliwości wczesnego głosowania, albo głosowania korespondencyjnego. Jako pierwsi głosować mogli już od 11 września mieszkańcy Alabamy.

W wyborczy wtorek, oprócz wyborów prezydenckich będą się odbywać też wybory do Kongresu (Izby Reprezentantów i Senatu) oraz w niektórych stanach wybory lokalne.

Koniec głosowania. Głosowanie kończy się 5 listopada o różnych godzinach, w zależności od stanu między 18:00 a 20:00 czasu lokalnego. Godziny te mogą się znacznie różnić z powodu stref czasowych, np. między Nowym Jorkiem a Honolulu jest sześć godzin różnicy. Po zakończeniu głosowania rozpocznie się zliczanie głosów. W niektórych stanach wynik może być znany jeszcze w nocy (w Polsce rano), ale nim ogłoszone zostaną wyniki we wszystkich, może minąć kilka dni. Będą to jednak tylko przewidywane wyniki wyborów, ponieważ

Kolegium Elektorów, które formalnie zdecyduje o zwycięzcy, zbierze się dopiero 17 grudnia.

6 stycznia odbędzie się sesja Kongresu, podczas której zliczone zostaną głosy elektorskie (o nich więcej piszemy poniżej) i dopiero wtedy oficjalnie zostanie ogłoszony zwycięzca wyborów prezydenckich.

Inauguracja prezydentury przypada na 20 stycznia, kiedy to nowy prezydent zostanie zaprzysiężony na czteroletnią kadencję. Uroczystość ta odbywa się w Waszyngtonie na Kapitolu. Jako pierwszy zaprzysiężony zostaje nowy wiceprezydent, który odczytuje słowa przysięgi, a zaprzysiężenie prezydenta, również poprzez złożenie przysięgi, odbywa się w drugiej kolejności. Nowa głowa państwa wygłasza także przemówienie.

Wybory prezydenckie w USA. Kim są elektorzy

Wybory prezydenckie w USA mają charakter pośredni, a nie tak jak w Polsce - bezpośredni. Oznacza to, że to dopiero nominowani przez poszczególne partie elektorzy wybierają prezydenta. Elektorów jest dokładnie tylu, ilu łącznie członków Izby Reprezentantów i senatorów plus trzech z Dystryktu Kolumbii (ze stolicą USA - Waszyngtonem). Żeby zamieszkać w Białym Domu trzeba zgromadzić 270 głosów elektorskich spośród wszystkich 538

Każdy stan posiada określoną liczbę elektorów - tylu, ilu ma przedstawicieli w Kongresie (senatorów jest w nim zawsze po dwóch, a liczba przedstawicieli w Izbie Reprezentantów zależy od populacji stanu). Najwięcej elektorów ma zatem najbardziej zaludniona Kalifornia - 54 głosy elektorskie, a najmniej - po trzy - mają Alaska, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Dakota Północna, Dakota Południowa, Vermont i Wyoming.

Kolegium Elektorów Stanów ZjednoczonychPAP

Taki rozkład głosów elektorskich oznacza, że w najmniej zaludnionym stanie Wyoming jeden głos reprezentuje ok. 192 tys. ludzi, a jeden głos w Teksasie reprezentuje ok. 730 tys. ludzi. Liczby elektorów dla każdego stanu nie są jednak stałe i np. w porównaniu z poprzednimi wyborami zmieniły się w trzynastu stanach.

Jak głosują elektorzy w USA. "Zwycięzca bierze wszystko"

W wyborach prezydenckich w USA obowiązuje zasada: "zwycięzca bierze wszystko". W 48 stanach i Dystrykcie Kolumbii wystarczy jeden głos przewagi w głosowaniu wyborców, by wszystkie głosy elektorów z danego stanu trafiły do kandydata, który zwyciężył w głosowaniu. Np. jeśli w Kalifornii na jednego kandydata zagłosuje 50,1 proc., a na drugiego 49,9, to i tak wszystkie 54 stanowe głosy elektorskie trafią na konto zwycięzcy. Wyjątkiem są jedynie Maine i Nebraska, gdzie stosuje się tzw. system dystryktowy, w którym głosy elektorskie przydziela się w dwustopniowym procesie. 

Zwycięzcą wyborów prezydenckich nie jest więc ten, kto uzyska łącznie najwięcej głosów w skali całych Stanów Zjednoczonych, ale ten, kto przekroczy próg 270 głosów elektorskich. Na przykład w 2016 roku, gdyby wziąć pod uwagę wszystkie głosy oddane przez Amerykanów, to Hillary Clinton wygrałaby wybory prezydenckie z przewagą prawie trzech milionów głosów nad Donaldem Trumpem. Demokratka przegrała jednak z nim w starciu na głosy elektorskie i to on otrzymał klucze do Białego Domu.

Elektorzy spotykają się w stolicach poszczególnych stanów zawsze w pierwszy wtorek po drugiej środzie grudnia. Zazwyczaj głosy elektorskie przyznawane są temu kandydatowi, który wygrał w głosowaniu Amerykanów w danym stanie. Teoretycznie w niektórych stanach elektor może zagłosować na dowolnego kandydata, bez względu na to, jak zagłosowali obywatele w tym stanie. W kilkudziesięciu stanach istnieją przepisy mające przeciwdziałać takim posunięciom, w tym nawet możliwość nałożenia grzywny. W praktyce jednak niemal zawsze głosują tak, jak mieszkańcy danego stanu. W 2016 roku siedmiu elektorów się wyłamało, ale nie miało to wpływu na wynik głosowania.

Teoretycznie w głosowaniu elektorów może dojść do remisu 269 do 269. Wówczas nowego prezydenta wybiera Izba Reprezentantów.

ZOBACZ TEŻ: Skąd ci elektorzy i dlaczego już od dawna mogło ich nie być

Wybory prezydenckie w USA. Czym są stany wahające się

Większość stanów od dawna głosuje na kandydatów tej samej partii, dlatego niemal z góry można założyć, który kandydat zdobędzie tam przewagę. Stany te nazywane są "niebieskimi" lub "czerwonymi", od kolorów demokratów i republikanów. Jest jednak kilka stanów, nazywanych stanami wahającymi się (ang. swing states), w przypadku których nie ma pewności jak zagłosują ich wyborcy.

W obecnych wyborach za stany wahające uznaje się: Arizonę, Georgię, Michigan, Nevadę, Karolinę Północną, Pensylwania i Wisconsin. Sondaże potwierdzają, że to one mogą zdecydować o wyniku tegorocznych wyborów. ZOBACZ WIĘCEJ: Pola bitwy, na których rozstrzygnie się przyszłość Ameryki

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, BBC, Sky News, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Zapowiedział też ułaskawienie dużej liczby skazanych za udział w szturmie na Kapitol.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA, a J.D. Vance na wiceprezydenta. W czasie uroczystości inauguracyjnych Trump wygłosił przemówienie, wziął udział w lunchu i dokonał przeglądu wojsk. Później na arenie widowiskowej w Waszyngtonie zabrał głos przed swoimi zwolennikami, a następnie podpisał pierwsze prezydenckie rozporządzenia. Wreszcie pojawił się w Białym Domu, by złożyć podpisy pod kolejnymi dokumentami. Relacja na żywo w tvn24.pl.

Trump już w Białym Domu

Trump już w Białym Domu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Nowo zaprzysiężony prezydent Donald Trump nieoczekiwanie wygłosił na Kapitolu drugie przemówienie. Wystąpił przed zwolennikami, którzy zebrali się w Kongresie, ale nie mogli obserwować na żywo głównej ceremonii. - Jesteście młodszą, o wiele piękniejszą publicznością niż ta, przed którą przed chwilą występowałem - powiedział Trump. Przyznał, że celowo nie zdecydował się na większą krytykę administracji Joe Bidena, aby przemówienie inauguracyjne było "piękne i łączące". W drugim przemówieniu zdecydował się na wytknięcie błędów byłego prezydenta, ale także na anegdoty i żarty.

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

Źródło:
TVN24, CNN

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Strażacy gaszą pożar szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji bierze udział 60 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Źródło:
PAP

W niedzielę kilka osób awanturowało się w centrum Szczecina. Powodem miał być spór o pierwszeństwo przejazdu na jednej z uliczek. Zaczęło się od gróźb i wyzwisk, a skończyło się na bójce, w której ucierpiał taksówkarz. Nagranie, na który widać przebieg zdarzenia, pojawiło się w internecie. Na razie w sprawie zatrzymano jedną osobę. 29-latek wkrótce usłyszy zarzuty.

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Źródło:
TVN24

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Jest akt oskarżenia w sprawie Jakuba B. - byłego już policjanta złotoryjskiej policji. 37-latek usłyszał cztery zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień oraz działanie na szkodę interesu publicznego. "Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień" - informuje prokuratura.

Akt oskarżenia przeciwko policjantowi

Akt oskarżenia przeciwko policjantowi

Źródło:
tvn24.pl

Na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji Parlamentu Europejskiego wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej.

Europarlament zaczął procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi

Europarlament zaczął procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie reagował na polecenia wydawane przez strażników granicznych na lotnisku w Modlinie. Jednego z nich obrażał i popychał. Został obezwładniony, założyli mu kajdanki. 31-latek był pijany, grozi mu do trzech lat więzienia.

Incydent na lotnisku. Obezwładnili pijanego pasażera i zakuli go w kajdanki

Incydent na lotnisku. Obezwładnili pijanego pasażera i zakuli go w kajdanki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/NOSG

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Policja w Massachusetts (USA) poinformowała o śmierci poszukiwanej sześcioletniej dziewczynki. Znaleziono ją w lodowatej wodzie, w pobliżu domu. W poszukiwania dziecka, poza policją i strażą pożarną, zaangażowali się sąsiedzi.

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Irański sąd skazał gwiazdę muzyki pop Amira Hosseina Maghsoudloo na karę śmierci za bluźnierstwo - informują media. Kontrowersyjny muzyk, znany pod pseudonimem Tataloo, mieszkał w Turcji, jednak w 2023 roku został na wniosek Teheranu zatrzymany i sprowadzony do ojczyzny. Irański wymiar sprawiedliwości odniósł się do tych informacji, stwierdzając, że wobec 37-latka "nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok".

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Źródło:
Guardian, Iran International
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Nowa administracja Donalda Trumpa będzie o wiele lepiej przygotowana, niż była podczas pierwszej kadencji - uważa Heather Nauert, rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji w czasie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną przyznała zarazem, że zakończenie wojny w Ukrainie może nie udać się pierwszego dnia i "zajmie trochę czasu".

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

Źródło:
TVN24, PAP

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP

- Obawiam się tego, jak Donald Trump podejdzie do kwestii Ukrainy i jak spróbuje zakończyć tę wojnę - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Ian Brzezinski, amerykański analityk i ekspert do spraw międzynarodowych i wojskowych think tanku Atlantic Council. Według telewizji CNN Trump polecił swoim współpracownikom zorganizowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach po zaprzysiężeniu.

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

Źródło:
tvn24.pl, CNN
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na dzień przed inauguracją swojej prezydentury Donald Trump stanął na jednej scenie z zespołem Village People, by wspólnie zaśpiewać hit "YMCA". Jak to się stało, że przebojowy utwór stał się nieodłącznym elementem wieców Trumpa?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Źródło:
BBC, LGBTQ Nation, NPR

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei, premier Włoch Giorgia Meloni i wiceprezydent Chin Han Zheng.  

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl