Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Polska

Sejm w nocy wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnegotvn24
wideo 2/35

W nocy z czwartku na piątek posłowie wybrali sędziego Wojciecha Sycha na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce kończącej kadencję sędzi TK Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz.

Za wyborem sędziego Wojciecha Sycha do Trybunału Konstytucyjnego głosowało 228 posłów, 118 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.Wcześniej pozytywnie kandydaturę sędziego Sycha na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego zaopiniowała komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Kandydatura sędziego Sycha do TK została zgłoszona przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Będzie musiał zrezygnować z funkcji w Sądzie Najwyższym

Wojciech Sych jest doktorem prawa. Był sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu i sędzią penitencjarnym. 10 października 2018 roku prezydent Andrzej Duda powołał go na urząd sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej.

Obowiązujące przepisy zabraniają łączenia funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego i sędziego Sądu Najwyższego. Oznacza to, że aby objąć stanowisko w Trybunale, sędzia Sych będzie musiał zrezygnować z funkcji w Sądzie Najwyższym.

6 maja kończy się dzewięcioletnia kadencja sędzi Trybunału Konstytucyjnego Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz. Wybrano ją do Trybunału 6 maja 2010 roku. Kadencja trzech kolejnych (Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika) mija 3 grudnia 2019 roku, a czwartego (Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej) - 5 stycznia 2020 roku. W Trybunale Konstytucyjnym zasiada 15 sędziów.

Wojciech Sych (w pierwszym rządzie, w środku) znalazł się wśród powołanych przez prezydenta na sędziów Sądu Najwyższegoprezydent.pl/Krzysztof Sitkowski/KPRP

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: