Schetyna: Zieliński do dymisji albo wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA

Polska

Grzegorz Schetyna o Jarosławie Zielińskimtvn24
wideo 2/48

- Jeśli do końca tygodnia nie zostanie odwołany wiceminister Jarosław Zieliński, złożony zostanie wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka - zapowiedział w środę we Wrocławiu szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Według Schetyny wiceminister Zieliński ponosi polityczną odpowiedzialność za to co się stało we Wrocławiu w komisariacie na Trzemeskiej, gdzie zmarł Igor Stachowiak.

- Chcemy wyjaśnienia sprawy śmierci Igora Stachowiaka, nie możemy zostawić tej sprawy, chcemy komisji śledczej i dymisji ministra Zielińskiego, który nadzoruje policję - mówił Schetyna na konferencji prasowej. Poseł PO Andrzej Halicki zapowiedział, że Platforma w tym tygodniu zgłosi projekt ustawę, która "zablokuje możliwość stosowania tortur bez konsekwencji". - Odpowiednio znowelizowany Kodeks karny będzie implementował konwencję przeciwko torturom ONZ i zalecenia Rady Europy. Będziemy jako PO wnosić o przywrócenie pracy stałego zespołu monitorującego te kwestie - powiedział Halicki.

Tragiczna śmierć Igora Stachowiaka

Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze", gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Śledczy nie wykluczają postawienia zarzutów znęcania się tym policjantom, którzy zatrzymali Igora Stachowiaka i używali wobec niego paralizatora na komisariacie.

Autor: bpm/sk / Źródło: tvn24

Raporty: