Odpowiedź Europy na działania władz białoruskich "słaba, miękka". Protestują na przejściu granicznym

Autor:
pp,
akw/dap
Źródło:
TVN24, PAP
"Wiec dla wolnej Białorusi! Europo czas działać" na polsko-białoruskim przejściu granicznym Bobrowniki - Bierestowica
"Wiec dla wolnej Białorusi! Europo czas działać" na polsko-białoruskim przejściu granicznym Bobrowniki - BierestowicaTVN24
wideo 2/7
TVN24"Wiec dla wolnej Białorusi! Europo czas działać" na polsko-białoruskim przejściu granicznym Bobrowniki - Bierestowica

Białorusini przebywający w Polsce rozpoczęli tygodniowy protest w Bobrownikach na Podlasiu, gdzie znajduje się polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne. - Chcemy powiedzieć: to nie może być tak, żeby odpowiedź Europy na ogromną skalę prześladowań, z którą mamy do czynienia na Białorusi, była tak słaba, tak miękka – tłumaczył Robert Tyszkiewicz, szef parlamentarnego zespołu do spraw Białorusi.

W ramach akcji pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" kilkaset metrów od granicy w Bobrownikach stanęło miasteczko namiotowe, w którym jest kilkadziesiąt osób, widać biało-czerwono-białe flagi, protestujący rozwiesili swoje transparenty. Tygodniowa akcja ma być też wyrazem solidarności z osobami przebywającymi w więzieniach na Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Dziś Białoruś staje się więzieniem Europy, z Białorusi nie można wyjechać. Mamy mnóstwo sygnałów o tym, że ludzie po prostu odbijają się od białoruskiej granicy, nie mogąc jej przekroczyć. Przeciwko temu chcemy zaprotestować – tłumaczył obecny na proteście Robert Tyszkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej i szef parlamentarnego zespołu do spraw Białorusi.

Wyjaśnił, że protestujący chcą też "wezwać Polską i Unię Europejską do stanowczych sankcji wobec reżimu Łukaszenki".

- Chcemy powiedzieć: to nie może być tak, żeby odpowiedź Europy na ogromną skalę prześladowań, z którą mamy do czynienia na Białorusi, była tak słaba, tak miękka. Potrzeba twardych, ekonomicznych sankcji. Tylko to może zatrzymać dyktaturę, przelew krwi, tortury i cierpienia – oświadczył Tyszkiewicz. 

>> Więcej informacji z Białorusi na tvn24.pl

Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), który jest organizatorem protestu w Bobrownikach, przekazał, że przez pierwsze trzy dni jego uczestnicy mają między innymi prowadzić akcję informacyjną skierowaną do kierowców o sytuacji na Białorusi. Zapowiadają, że jeśli w tym czasie nie zostaną przyjęte na "szeroką skalę" unijne sankcje wobec władz białoruskich, na kilka dni mogą zablokować dojazd do przejścia granicznego Bobrowniki-Bierestowica.

W sobotę do przejścia po polskiej stronie stała kilkukilometrowa kolejka ciężarówek.

"Europę prosimy o szybkie, efektywne sankcje"

- Chcemy, by Aleksandr Łukaszenka otworzył granice, żeby Białorusini mogli wyjeżdżać z kraju i zostały uwolnione osoby prześladowane, a Europę prosimy o szybkie, efektywne sankcje, które wpłyną na reżim – mówiła dziennikarzom koordynatorka NAU Elena Zhivoglod. Pytana o plany blokowania dojazdu do przejścia mówiła, że chodzi o blokadę ruchu towarów i obrotu gospodarczego z Białorusią.

Łatuszka: reżim musi czuć, że on będzie odpowiedzialny

Były białoruski minister i dyplomata, aktualnie członek prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka mówił na briefingu prasowym, że być może incydent z przymusowym lądowaniem w Mińsku samolotu linii Ryanair spowoduje, iż "nareszcie Unia Europejska od deklaracji, słów solidarności, będzie robiła konkretne kroki i podejmowała konkretne decyzje, wpływające na reżim".

- Reżim musi czuć, że on będzie odpowiedzialny, że odpowiedzialność nastąpi za te przestępstwa, które teraz robi w naszym kraju – powiedział dziennikarzom.

Łatuszka przekazał, że diaspora białoruska w Polsce jest wdzięczna polskim władzom za udzielaną im pomoc "w walce o demokrację" na Białorusi. - Przede wszystkim za słowa, za wsparcie na arenie międzynarodowej. Jesteśmy wdzięczni również polskim władzom za to, że pomagają uchodźcom z Białorusi, osobom represjonowanym. Liczymy, że taka pomoc będzie kontynuowana – powiedział.

Autor:pp, akw/dap

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości