Prokuratura mogła złamać prawo, nakazując przeszukanie w pomieszczeniach należących do posła Jana Burego bez uchylenia mu immunitetu - wynika z ekspertyz prawnych, którymi dysponuje klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Poseł PO Witold Pahl powiedział w rozmowie z tvn24.pl, że z opinii niemal jednoznacznie wynika konieczność uchylenia posłowi immunitetu. - Prokuratura generalna odmawia na razie komentarza w tej sprawie, prokurator generalny odniesie się do wszystkich wątpliwości w trakcie debaty sejmowej – powiedział portalowi tvn24.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratury generalnej.
Biuro poselskie i pokój poselski Jana Burego CBA na zlecenie prokuratury przeszukało dwa tygodnie temu. Przeszukania dokonano w ramach śledztwa dot. powoływania się na wpływy m.in. w resorcie infrastruktury i rozwoju.
Sejm wysłucha dziś informacji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o działaniach prowadzonych wobec szefa klubu PSL.
Prokuratura złamała prawo?
Portal tvn24.pl rozmawiał z Witoldem Pahlem, który z ramienia PO wystąpi w piątek w Sejmie. Powiedział, że klub dysponuje ekspertyzami ws. działania prokuratury.
- Z tych opinii w sposób niemal jednoznaczny, bo poza jedną opinią, która warunkowo wskazuje na niedopuszczalność takiego trybu bez uchylenia immunitetu wynika, że jest konieczne uchylenie immunitetu - powiedział Witold Pahl.
- W skrajnych opiniach stanowi to o naruszeniu ustawy o prokuraturze, a nawet o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy prokuratury. Pahl stwierdził, że naruszony mógł zostać art. 2 ustawy o prokuraturze, czyli - jak wyjaśnił - "zasada legalizmu i praworządności". - Jeśli chodzi o kodeks karny to jest art. 231 - dodał.
Poseł PO powiedział, że także Twój Ruch dysponuje opinią prawną w tej sprawie. Wnioski są podobne do tych, które wynikają z ekspertyz zleconych przez PO.
Immunitet
Według opinii, poseł Bury powinien najpierw zostać pozbawiony immunitetu.
- Tutaj również orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i opinie osób, które w Trybunale obecnie sprawują funkcje sędziowskie wskazują, że postępowanie w sprawie, jeżeli miałoby dotyczyć przeszukania mieszkania, wymaga uchylenia immunitetu - powiedział Pahl. - Tutaj uzasadnieniem jest przede wszystkim ochrona autonomii parlamentu.
Prokuratura generalna odmawia na razie komentarza w tej sprawie – prokurator generalny odniesie się do wszystkich wątpliwości w trakcie debaty sejmowej – powiedział portalowi tvn24.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratury generalnej.
Autor: Maciej Duda, pk/tr / Źródło: tvn24.pl