"Premier tak często występuje i tak dużo mówi, że obawiam się, że może być mało słyszalny"

Źródło:
TVN24
"Premier tak często występuje i tak dużo mówi, że obawiam się, że może być mało słyszalny"
"Premier tak często występuje i tak dużo mówi, że obawiam się, że może być mało słyszalny"TVN24
wideo 2/6
"Premier tak często występuje i tak dużo mówi, że obawiam się, że może być mało słyszalny"TVN24

Wystąpienie premiera byłoby jeszcze bardziej poważne, gdyby było całkowicie spójne z tym wszystkim, co zdarzało się mu mówić wcześniej - powiedział w "Faktach po Faktach" dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk profesor Andrzej Rychard, który komentował przedświąteczne orędzie Mateusza Morawieckiego. Doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego zauważyła, że "premier tak często występuje i tak dużo mówi, że może być mało słyszalny".

Premier Mateusz Morawiecki w przeddzień wigilii świąt Bożego Narodzenia wygłosił orędzie. - Nikogo z nas nie trzeba przekonywać, że święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i najbardziej wspólnotowe ze wszystkich świąt. Tęsknimy za nimi w zasadzie cały rok, bo są pełne miłości, bliskości i uśmiechu - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Szef rządu zwrócił także uwagę, że "jest bardzo realna nadzieja na lepsze jutro" w postaci szczepionki. - Wspólnie nie dopuśćmy do sytuacji, w której ktoś, komu szczepionka może uratować życie w lutym czy marcu, nie doczeka się jej w ogóle, bo w grudniu albo styczniu stanie się ofiarą rozluźnienia dyscypliny społecznej - apelował.

Z tego powodu - jak mówił premier - rząd podjął decyzje, które "mają ograniczyć zachorowania w najbliższych kilku tygodniach". - Przepraszam za niedogodności, ale wszystkim nam, szanowni państwo, powinno zależeć na tym, żeby były to jedyne, a nie pierwsze takie święta - oświadczył.

Przedświąteczne orędzie premiera Mateusza Morawieckiego
Przedświąteczne orędzie premiera Mateusza MorawieckiegoKPRM

Dr Materska-Sosnowska: zdarzyło mu się już parę razy stan pandemii odwołać

W środowym wydaniu "Faktów po Faktach" przedświąteczne orędzie premiera Mateusza Morawieckiego komentowali doktor Anna Materska-Sosnowska (Uniwersytet Warszawski) oraz profesor Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i członek zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Politolog zwróciła uwagę, że "padło słowo 'przepraszam', które nie jest częste wśród polityków", a "premier apeluje do nas, do obywateli o rozsądek". - Ale powiem szczerze, że pan premier tak często występuje i tak dużo mówi, że obawiam się, że może być mało słyszalny - oceniła.

- Poza tym zdarzyło mu się już parę razy stan pandemii odwołać w Polsce, (...) więc nie wiem, na ile słyszymy to, co dzisiaj mówi, nawet jeśli mówi słusznie - dodała doktor Materska-Sosnowska.

Dr Anna Materska-Sosnowska i prof. Andrzej Rychard byli gośćmi środowego wydania "Faktów po Faktach"TVN24

Prof. Rychard: zabrakło przeprosin za brak konsekwencji

Profesor Andrzej Rychard ocenił, że "to było wystąpienie poważne". - Ale ono byłoby jeszcze bardziej poważne, gdyby było całkowicie spójne z tym wszystkim, co zdarzało się premierowi mówić wcześniej - dodał.

- Słowo 'przepraszam' padło, rzeczywiście ono jest rzadkie, ale to, czego zabrakło, to powiedzenie czegoś takiego: przepraszam za to, że nie zawsze byliśmy spójni i konsekwentni, przepraszam za to, że ustalaliśmy pewne kryteria, które potem zmienialiśmy, jeśli chodzi o obostrzenia - komentował socjolog.

Profesor Andrzej Rychard o przedświątecznym orędziu premiera Mateusza Morawieckiego
Profesor Andrzej Rychard o przedświątecznym orędziu premiera Mateusza MorawieckiegoTVN24

W ocenie prof. Rycharda "wtedy byłby to komunikat jeszcze silniejszy".

- To, co w tym komunikacie zasługuje na uwagę, to to, że premier zwraca się do ludzi, mówiąc, że to w ich rękach jest bardzo wiele, jeśli chodzi o zachowania, wystrzeganie się nadmiernych kontaktów społecznych - komentował.

Autorka/Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W niedzielę po południu na terenie zakładu usług komunalnych przy ulicy Żelaznej w Piotrkowie Trybunalskim doszło do pożaru. Objął od pięciu do sześciu tysięcy metrów kwadratowych. Płoną głównie składowiska odpadów i hale, na których przebiegał proces segregacji. Zajęte ogniem są tworzywa sztuczne i papier. Po godzinie 21 strażacy przekazali, że pożar jest opanowany i nie rozprzestrzenia się.

Wielki pożar w Piotrkowie Trybunalskim

Wielki pożar w Piotrkowie Trybunalskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt24

Były prezydent Czech Milosz Zeman zorganizował w sobotę swoje 80. urodziny. Na imprezie pojawiło się wielu zagranicznych gości, w tym między innymi premierzy Węgier i Słowacji Viktor Orban i Robert Fico, a także prezydent Polski Andrzej Duda. Obecność głowy polskiego państwa na tym wydarzeniu wywołała wśród polityków dyskusję w mediach społecznościowych. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza przekazał, że skierował w tej sprawie "pilną interwencję" do prezydenta.

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

Źródło:
TVN24, PAP

13-letnia dziewczynka, pasażerka motocykla, zginęła w wypadku, do którego doszło w niedzielę w Gaju Wielkim (woj. wielkopolskie). Z miejsca zdarzenia uciekł kierujący jednym z dwóch aut biorących udział w zdarzeniu. Mężczyzna został już zatrzymany przez policję.

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Źródło:
tvn24.pl

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24

Armia Izraela poinformowała, że kilkadziesiąt jej samolotów, w tym myśliwce, w niedzielę zaatakowały kontrolowane przez szyicki ruch Huti elektrownie i port morski w Ras Isa i Al-Hudajdzie w odwecie za ataki na Izrael.

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Źródło:
PAP

Władze Wysp Kanaryjskich poinformowały w niedzielę, że nadzieje na odnalezienie któregokolwiek z blisko 50 zaginionych migrantów, których łódź zatonęła w pobliżu wyspy El Hierro, są "nikłe". Katastrofa może okazać się najbardziej tragicznym tego typu wypadkiem od 30 lat.

Trwają poszukiwania blisko 50 zaginionych. "Niestety zakładamy najgorsze"

Trwają poszukiwania blisko 50 zaginionych. "Niestety zakładamy najgorsze"

Źródło:
Reuters, PAP

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W Austrii odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, wybierano przedstawicieli do izby niższej parlamentu (Rady Narodowej). Pierwsze miejsce zajęła prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe). Do parlamentu wejdzie pięć ugrupowań. Kanclerz Austrii i lider konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Karl Nehammer po wynikach sondażu exit poll oficjalnie uznał porażkę swojej partii.

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu - przekazała Prokuratura Krajowa.

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Źródło:
PAP

Policjanci próbowali wejść do domu 39-latka, wtedy ten popełnił samobójstwo - przekazała policja i prokuratura. Mężczyzna był poszukiwany po zdarzeniu, do którego doszło w sobotę w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Kierowca mercedesa doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę i go zastrzelił. W toyocie była również kobieta z dziećmi, im udało się uciec. Jak informuje prokuratura, poszukiwany mężczyzna był wcześniej prawdopodobnie związany z kobietą podróżującą toyotą. Ofiara była aktualnym partnerem kobiety. Jedno z dzieci jest dzieckiem sprawcy.

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Prezydent Andrzej Duda stanie przed sądem w związku z jego wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland o działaniach straży granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o słowa z września 2023 roku. Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, potwierdziła że rozprawa odbędzie się 24 października 2025 roku.

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Źródło:
PAP

Zmarła jedna z turystek z Litwy, które zostały znalezione przez ratowników TOPR w rejonie Świnicy w Tatrach. Kiedy pomoc dotarła do kobiety, była ona nieprzytomna, w stanie głębokiej hipotermii. Została przewieziona do szpitala w Krakowie, jednak nie udało się jej uratować.

Turystki z Litwy zgubiły się w Tatrach, jednej z nich nie udało się uratować

Źródło:
PAP/ RMF FM / TVN24

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził podział podbiałostockiej gminy Supraśl i wydzielenie z niej gminy Grabówka. Ma to nastąpić 1 stycznia przyszłego roku. Potrzebny jest tylko podpis premiera. Podziałowi sprzeciwia się burmistrz Supraśla, który twierdzi, że nowa gmina będzie bogata, a stara biedna. Zapowiada składanie skarg m.in. do Trybunału Konstytucyjnego. Skarżył już podział do Komisji Europejskiej. Spór trwa od 20 lat.

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prac archeologicznych na gdańskim Westerplatte, w jednym ze schronów odnaleziono szczątki trzech ciał. Jak przekazał Instytut Pamięci Narodowej, na co najmniej jednym z tych szkieletów ujawniono prawdopodobnie ranę postrzałową. Jak dodaje IPN, osoby te zostały zamordowane w schronie jesienią 1939 lub 1940 roku.

Szczątki trzech ciał na Westerplatte. "Osoby te zostały zamordowane w schronie"

Szczątki trzech ciał na Westerplatte. "Osoby te zostały zamordowane w schronie"

Źródło:
PAP/TVN24
Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Źródło:
Tvn24.pl
Premium

Projekt Kino, czyli dotychczasowy operator znanego i lubianego wśród warszawiaków kina Luna oficjalnie zakończył działalność. Jego przedstawiciele przyznali, że nie podpisali nowej umowy na prowadzenie kina ze względu na zawarte w niej restrykcyjne zapisy. - Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji - poinformowali w oświadczeniu.

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, IMGW

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl