W piątek rusza zakrojony na szeroką skalę Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa. Cel? Zero ofiar w weekend. Jak piszą organizatorzy, chcą sprawdzić ile istnień ludzkich uda się uratować, jeśli do bezpiecznych zachowań na drodze uda się zachęcić tysiące kierowców, rowerzystów i pieszych.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest organizatorem akcji, chciałaby, żeby polskie drogi stały się bardziej bezpieczne. Jednym ze sposobów jest przekonanie Polaków, żeby jeździli bezpiecznie.
- Chcemy zbudować wielką narodową koalicję dla bezpieczeństwa drogowego! Są już w niej instytucje publiczne oraz ogólnopolskie i regionalne media, teraz czas, by dołączyli do niej również Polacy, którzy na drodze zachowują się bezpiecznie i nie zgadzają się, by inni użytkownicy drogi byli dla nich zagrożeniem - zachęcają organizatorzy na stronie www.weekendbezofiar.pl. Jak zapewniają, razem uda się ograniczyć liczbę wypadków i ofiar śmiertelnych.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa startuje w piątek 6 sierpnia i potrwa do niedzieli 8 sierpnia.
Przede wszystkim edukacja
GDDKiA na stronie "Weekend bez ofiar" uczy kierowców dobrych nawyków. Oprócz podstawowych informacji o tym, jak prawidłowo zapinać pasy czy jak widzieć lepiej, znajdują się tam nietypowe porady i ostrzeżenia. Na przykład przed niesfornymi włosami: - Ponad połowa kobiet-kierowców nosi fryzury, które ograniczają pole widzenia podczas prowadzenie samochodu - czytamy na stronie akcji.
Organizatorzy ostrzegają też przed poślizgiem, w jaki samochód może wpaść także latem albo przed bagażami, które, gdy leżą na tylnej półce, zamieniają się w śmiercionośne pociski. - Jeśli jadąc z prędkością 50 km/h zderzymy się z nieruchomą przeszkodą, telefon komórkowy może uderzyć w nas z siłą równą 6-kilogramowemu odważnikowi. A ile w tej samej sytuacji waży litrowa butelka z wodą mineralną - pytają kierowców.
Okazuje się, że niebezpieczna może też być zwykła guma do żucia, którą można się udławić podczas awaryjnego hamowania.
Pikniki z alkogoglami
W ramach "Weekendu bez Ofiar" zorganizowane też zostaną trzy pikniki edukacyjne - w Kołobrzegu 6 sierpnia (plac przy Latarni Morskiej), w Łodzi (Rynek Manufaktury) i w Warszawie (Agrykola).
Dla odwiedzających przygotowano m.in. symulatory - w tym takie, na których można się przekonać, jak prowadzi się TIR-a. Będzie też można pościgać się na torze gokartowym i sprawdzić swoje umiejętności drogowe w mobilnym miasteczku komunikacyjnym.
Podczas pikników na własnej skórze będzie można się przekonać, jak funkcjonuje organizm pod wpływem alkoholu. Z alkogoglami - okularami symulującymi postrzeganie po spożyciu alkoholu - trzeba będzie pokonać specjalnie przygotowany tor przeszkód.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: "Weeekend bez ofiar"