Platforma Obywatelska przedstawiła swoją kandydatkę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w piątek szef klubu PO Grzegorz Schetyna. To prof. Irena Lipowicz - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, była posłanka Unii Demokratycznej i Unii Wolności, a także była ambasador Polski w Wiedniu.
Lipowicz opublikowała ponad 50 prac naukowych, prowadziła wykłady na uniwersytetach w Kolonii, Atenach, Grazu, Dreźnie i Tybindze.
Polsko-niemiecka współpraca
Pracę naukową łączyła z pracą poselską. W latach 1991–2000 sprawowała mandat posła I, II oraz III kadencji. Wybierana była w Katowicach, jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W trakcie zasiadania w parlamencie, kilkakrotnie wymieniano ją w rankingach tygodnika "Polityka" wśród najlepszych posłów. W Sejmie III kadencji przewodniczyła Komisji Samorządu Terytorialnego. Uczestniczyła m.in. w pracach nad reformą administracyjną w 1999, która przywróciła powiaty i ustanowiła samorząd wojewódzki.
Mandat poselski złożyła w 2000 r., gdy objęła funkcję ambasadora i ministra pełnomocnego RP w Austrii. Cztery lata później została mianowana przedstawicielem MSZ do spraw stosunków polsko-niemieckich. W czasie swojej półtorarocznej pracy (z resortu odeszła w maju 2006 razem ze Stefanem Mellerem po wejściu do rządu Andrzeja Leppera), powołała m.in. Zespół ds. Niemieckich w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.
W 2008 została dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, razem z profesor Gesine Schwan jest współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego. W roku 1980 przystąpiła do NSZZ "Solidarność".
Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm. Kluby mają czas na zgłaszanie kandydatów na to stanowisko do 11 maja. Wybór nowego RPO jest konieczny po śmierci Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: msz.gov.pl