"Nieświeży koktajl Mołotowa-Ribbentropa"

 
Joachim von Ribbentrop - przypieczętował pakt ze Stalinem w imieniu HitleraArchiwum TVN24

- Koktajl Mołotowa-Ribbentropa wybucha w ludzkich głowach - pisze niezależny rosyjski publicysta Andriej Kolesnikow w "Wiedomostiach", a „Nowaja Gazeta" przypomina, że dzień rosyjsko-niemieckiej zmowy to jedna z najbardziej hańbiących i tragicznych dat w historii Rosji.

"Wiedomosti", gazeta adresowana do

Koktajl Mołotowa-Ribbentropa wybucha w ludzkich głowach. Najpierw spowodował koszmar pierwszych miesięcy wojny i podłożył minę przyszłego rozpadu ZSRR. Dzisiaj kaleczy świadomość narodu rosyjskiego "Wiedomosti"

- Za to na pole, na którym 'pasie się' masowa świadomość społeczna, wyrzucono kilka niezbyt świeżych idei - podkreśla Kolesnikow.

Wśród tych "niezbyt świeżych idei" dziennik wymienia m.in. tezy, że zawarcie paktu było zwycięstwem radzieckiej dyplomacji; że wszystkiemu winne są Wielka Brytania i Francja; że winna jest też Polska.

Koktajl Mołotowa-Ribbentropa wybucha w ludzkich głowach

- W tak kategoryczny sposób rzadko wypowiadano się nawet w radzieckiej historiografii i prozie wojennej - podkreślają "Wiedomosti", w ocenie których "pakt był dyplomatycznym zwycięstwem Adolfa Hitlera, którym ten zawrócił w głowie Stalinowi".

- Pakt był też jego ekonomicznym zwycięstwem, gdyż ZSRR zapewnił Niemcom brakujące surowce, a Armii Czerwonej przezbroić się nie udało - dodają "Wiedomosti". - Koktajl Mołotowa-Ribbentropa wybucha w ludzkich głowach. Najpierw spowodował koszmar pierwszych miesięcy wojny i podłożył minę przyszłego rozpadu ZSRR. Dzisiaj kaleczy świadomość narodu rosyjskiego - podkreślają "Wiedomosti".

Sowieci dobrze wiedzieli, co robią

„Nowaja Gazeta" stwierdza z kolei - mówił w TVN24 korespondent Polskiego Radia Włodzimierz Pac - że dzień podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow to jedna z najbardziej hańbiących i tragicznych dat w historii Rosji.

Gazeta pisze również, że komunistyczni przywódcy dobrze uświadamiali sobie „amoralny i przestępczy charakter swoich działań" i uporczywie skrywali istnienie tajnych protokołów do Paktu.

Niezależna rosyjska gazeta zauważa także, że dziś niektórzy politycy przedstawiają owe tajne protokoły niemal jako zwycięstwo, jednak porozumienie dwóch dyktatorów Stalina i Hitlera o podziale Europy Wschodniej „było ostatnim krokiem prowadzącym do drugiej wojny światowej".

CZYTAJ TEŻ:

"Diabelski dylemat" Tuska: pamięć, czy dobre relacje?

PiS: potrzebna reakcja na antyposką propagandę

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24