Lipiński: brak zgody na małżeństwa homoseksualne trudno nazwać homofobią

TVN24

www.law.ox.ac.ukSędzia TK Lech Morawski na Uniwersytecie w Oksfordzie w kontrowersyjnych słowach odniósł się do sytuacji homoseksualistów w Polsce (Materiał z 11.05.2017)

- Polacy są bardzo tolerancyjni w porównaniu z innymi nacjami - uważa pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Adam Lipiński. - Brak zgody na małżeństwa homoseksualne trudno nazwać homofobią - wyjaśniał w Dniu Przeciwko Homofobii.

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Adam Lipiński był pytany w rozmowie z RMF FM o sytuację osób LGBT w Polsce.

Na pytanie, jak reaguje na badania, według których Polska plasuje się w "homofobicznej czołówce Europy", odpowiedział: "Reaguję, gdy dostaję skargę od kogoś, ale skarg dotyczących homoseksualistów jest minimalna liczba. Z tego wyciągam wniosek, że nie ma większych problemów".

"Dzieci powinny mieć mamę i tatę"

Zdaniem Lipińskiego Polska nie ma problemu z nietolerancją czy homofobią.

- W ogóle Polacy są bardzo tolerancyjni w porównaniu z innymi nacjami. Tutaj łatwo bronić swoich praw, oczywiście w ramach tego, na co pozwala konstytucja i polskie prawo. Brak zgody na małżeństwa homoseksualne trudno nazwać homofobią. To głównie o to chodzi: o adopcję dzieci przez pary homoseksualne i małżeństwa jednopłciowe. Na to nie ma zgody, bo nie pozwala na to polskie prawo. Poza tym uważam, że to jest słuszne - stwierdził.

- Polska jest krajem katolickim, w dominującej większości, to ma wpływ na myślenie Polaków. Ale jesteśmy też narodem tolerancyjnym. To łagodzi te wszystkie homofobiczne fobie - dodał.

Lipiński przedstawił również swój pogląd na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

- To jest długa sprawa, żeby wytłumaczyć, dlaczego małżeństwa homoseksualne nie powinny adoptować dzieci. Między innymi dlatego, że dzieci powinny mieć mamę i tatę - stwierdził pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Autor: azb/sk / Źródło: RMF FM