Polska

Partia Kluzik "w interesie Kaczyńskiego"

Polska

Aktualizacja:
Śpiewak: druga partia w interesie Kaczyńskiego
TVN24Śpiewak: druga partia w interesie Kaczyńskiego

- W interesie Jarosława Kaczyńskiego, a nie PO jest powstanie drugiej partii prawicowej – uważa Paweł Śpiewak. Zdaniem socjologa taka partia przemawiałaby do części elektoratu, który prezes PiS odebrał Bronisławowi Komorowskiemu podczas drugiej tury wyborów prezydenckich.

Według Śpiewaka stworzenie przez posłów PiS – tych już wyrzuconych i tych, którzy planują odejście – jest prawdopodobne. - Politykom jest trudno powiedzieć, że kończą tę grę, bo ciągle mają nadzieję, że może jeszcze coś uda im się zmienić w tej partii i nie odchodzą – przekonywał. Jednak, jak dodał, jeśli uda się utworzyć jakąś partie polityczną, to Paweł Poncyliusz na pewno do niej odejdzie.

"14 proc. osób rozczarowanych PO"

Według niego taka partia najbardziej zaszkodzi Platformie. - Wydaje mi się, że gdyby taka formacja powstała byłaby większym kłopotem dla PO niż PiS, bo szukałaby głosów wśród tych 14 proc., które przybyło Kaczyńskiemu między jedną a drugą turą wyborów prezydenckich. Te 14 proc. osób jest rozczarowanych PO, ale też nie utożsamia się automatycznie z Kaczyńskim – powiedział socjolog.

Jak dodał, w interesie prezesa PiS jest powstanie drugiej partii, ale nie konkurencyjnej. - A nigdy nie słyszałem od żadnego posła, który wyszedł z PiS, złego zdania o Kaczyńskim. W tym sensie, że kwestionowaliby sens i sposób istnienia partii – przypomniał.

Sankcje za spotkanie z posłankami

Pytania dotyczące przyszłości w PiS padają ostatnio pod adresem m.in. europosłów Michała Kamińskiego i Adama Bielana oraz Poncyljusza, którzy spotkali się niedawno z wykluczonymi z partii Joanną Kluzik-Rostkowską i Elżbietą Jakubiak. Kierownictwo PiS w sobotę i niedzielę nie podjęło decyzji w sprawie tzw. grupy liberalnej w partii. Nie wiadomo też, czy Komitet Polityczny PiS zbierze się w najbliższych dniach. Jest prawdopodobne, że posiedzenie Komitetu odbędzie się tuż po wyborach samorządowych.

Komitet Polityczny PiS wykluczył Elżbietę Jakubiak i Joannę Kluzik-Rostkowską z partii na początku listopada. Jako powód podano działanie na szkodę partii i łamanie statutu PiS.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości