Opozycja o próbach odzyskania tupolewa. PiS "pokazał bezsilność i nieudolność"

Opozycja krytykuje MSZ za skargę do Trybunału w Hadze
Opozycja krytykuje MSZ za skargę do Trybunału w Hadze
tvn24
tvn24Wrak Tu-154M nadal znajduje się na terytorium Rosji

PiS zwracając się do instytucji międzynarodowych ws. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, pokazuje swoją bezsilność i nieudolność ws. zwrotu wraku Tu-154M - oceniła w czwartek rzeczniczka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. - To działanie ma na celu zyskanie czasie i próby wyjaśnienia, co rząd PiS zrobił przez ten rok - powiedział z kolei Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej.

W środę szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że w najbliższym czasie planowane jest złożenie skargi w sprawie rosyjskiego śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ z siedzibą w Hadze.

"Mieliśmy huczne obietnice PiS"

Do sprawy tej odniosła się w czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka Nowoczesnej. - Niewątpliwie Polska powinna zrobić wszystko, aby wrak znalazł się w Polsce - podkreśliła Lubnauer. Przypomniała "mieliśmy huczne obietnice PiS", że odzyskają wrak. - Tymczasem efektów brak, pokazali swoją bezsilność i nieudolność - oceniła. - Minister Waszczykowski próbuje teraz różnych gestów, aby pokazać, że cokolwiek robią - dodała Lubnauer. W jej ocenie tak długo, jak długo prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi będzie się opłacać mieć wrak w Rosji, tak długo on tam będzie. - Nie mam żadnych wątpliwości, że PiS obiecując odzyskanie wraku, nie miał do tego żadnych podstaw. Były to czcze obietnice, podobnie jak większość ich obietnic wyborczych. Są nieudolni i tę nieudolność jeszcze raz pokazują - podkreśliła posłanka.

Siemoniak: gra na czas

O próbach odzyskania wraku Tu-154M mówił również były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak z PO.

- Rosja wykazuje złą wolę (...), że nie oddaje Polsce wraku, który jest własnością Polski, więc to działanie oceniałbym w takich kategoriach. Nie mówię tutaj, że to jest złe działanie - skomentował zapowiedź szefa MSZ były minister obrony.

- Być może trzeba sięgać do instytucji międzynarodowych wobec takiego stanowiska Rosji. Przede wszystkim sądzę, że to działanie ma na celu zyskanie czasie i próby wyjaśnienia, co rząd PiS zrobił przez ten rok, nie uzyskując żadnych efektów - dodał równocześnie Siemoniak.

Mazurek: działania słuszne

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek broniła na czwartkowej konferencji prasowej decyzji ministra Waszczykowskiego.

- Każde działania, które będą nas przybliżały do prawdy, w naszej ocenie są słuszne - oceniła Mazurek.

- Wszelkie decyzje, które podejmuje MSZ w zakresie powrotu wraku do Polski czy to, co robi (szef MON - red.) Antoni Macierewicz w zakresie odpowiedzi na pytanie, jak doszło do katastrofy smoleńskiej, jest słuszne - dodała.

Autor: mw/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości