Wybierasz się na domówkę? Do klubu? Po prostu idziesz spać? Niezależnie jakie masz plany na dzisiejszą noc, to na wszystko masz dodatkową godzinę. W nocy z soboty na niedzielę przejdziemy z czasu letniego na zimowy, o 3 przesuwamy wskazówki zegarów z powrotem na godzinę 2.
Zmiana czasu na czas letni jest podyktowana oszczędnością, wynikającą z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego. Kolejna zmiana czasu, tym razem na czas letni nastąpi 28 marca 2010 r. Choć wraz ze zmianą czasu płyną głównie korzyści ekonomiczne to zdrowotnie zmiana taka nie jest dla nas dobra.
Jak udowodnili naukowcy zmiana czasu ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także może powodować poważne problemy zdrowotne takie jak: bezsenność, zaburzenia trawienia oraz ciśnienia tętniczego.
Najgorzej skutki cofania wskazówek odczuwają osoby o ustabilizowanym trybie życia. W wielu przypadkach potrzebują nawet kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych godzin.
Tylko to zdrowie...
Doktor Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie w rozmowie z portalem mediweb.pl mówi, że zaraz po zmianie czasu możemy spodziewać się dolegliwości podobnych do tych, które odczuwają ludzie przekraczający podczas podróży strefy czasowe.
Będą to z całą pewnością zaburzenia snu, niemożność skupienia uwagi, dezorientacja, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, również kłopoty z apetytem i problemy żołądkowo-jelitowe. Przyczyną występowania takich objawów jest rozregulowanie homeostazy organizmu. Przejawia się to właśnie zaburzeniami procesów fizjologicznych zależnych od rytmu okołodobowego oraz tych, które zależą od zmiany dobowego rytmu wydzielania hormonów .
Unijna zmiana
W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 r., które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011 (Dziennik Ustaw z 31 grudnia 2008 Nr 236 poz. 1627).
Zmiany w 70 krajach na całym świecie
Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.
Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi im. Arego Sternfelda, rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii). W USA, Kanadzie i Meksyku jest stosowane z wyjątkiem niektórych regionów. W Ameryce Południowej podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, Chile i na Falklandach. Większość krajów na tym kontynencie, choć wprowadziła kiedyś czas letni, to obecnie z niego nie korzysta.
Rozróżnienia czasu nie wprowadziła nigdy większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Czas letni stosowany jest w Egipcie, Tunezji i Namibii. Zmianę czasu wprowadziły, ale nie korzystają z niej obecnie: RPA, Botswana, Ghana, Sierra Leone, Sudan, Czad, Libia, Algieria i Maroko. Podobnie jest w większości krajów azjatyckich (w tym Japonii, Indiach i Chinach). Czasu zimowego nie wprowadziły dotąd kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz m.in. Nepal i Afganistan.
Źródło: tvn24.pl, PAP, mediweb.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu