Narodowe Czytanie "Trylogii" zakończone. Prezydent zapowiedział "Lalkę"

Prezydent zapowiedział Narodowe Czytanie "Lalki" w 2015 roku
Prezydent zapowiedział Narodowe Czytanie "Lalki" w 2015 roku
tvn24
tvn24Prezydent zamknął tegoroczną edycję Narodowego Czytania

W przyszłym roku Narodowe Czytanie poświęcone będzie "Lalce" Bolesława Prusa - ogłosił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski, zamykając tegoroczną edycję Narodowego Czytania. W ponad 1500 miejscach w całej Polsce czytano w sobotę "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

Prezydent Komorowski otworzył w sobotę w południe Narodowe Czytanie głośną lekturą pierwszych stron "Potopu", potem fragment książki przeczytała Anna Komorowska.

Czytaniu towarzyszyła muzyka

Następnie 12-częściową adaptację "Trylogii", przygotowaną przez Bronisława Maja, zaprezentowali w warszawskim Ogrodzie Saskim aktorzy, m.in.: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Anna Seniuk, Adam Woronowicz, Izabela Kuna.

Czytaniu towarzyszyła muzyka, specjalnie przygotowana na tę okazję przez kompozytorów młodego pokolenia: Bartosza Chajdeckiego, Marcina Maseckiego, Jacka Hałasa oraz zespół Pink Freud i duet The Dumplings. Para Prezydencka wróciła wieczorem do Ogrodu Saskiego, aby wysłuchać ostatnich akapitów "Potopu" w interpretacji Andrzeja Seweryna.

Para Prezydencka wysłuchała fragmentu, w którym Kmicic zostaje oczyszczony z wszelkich zarzutów przez samego króla, a w Wodoktach odbywają się jego zaręczyny z Oleńką. Nawiązując do toastu wzniesionego przez Zagłobę na cześć młodej pary i ich przyszłych dzieci prezydent zauważył, że słowa bohatera "Trylogii" o tym, że "nie ma takowych terminów z których wspólnymi siłami nie dałby się wydobyć" są nadal aktualne. W życzeniach potomstwa dla Kmicica i Oleńki, dostrzegł natomiast zachętę do przełamania obecnego kryzysu demograficznego.

Ogólnopolska akcja

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W sobotę "Trylogia" czytana była w bibliotekach, na rynkach miast, w szpitalach, szkołach siedzibach samorządów w niemal wszystkich większych miastach Polski. Jak poinformowało Biuro Kultury Kancelarii Prezydenta RP, ośrodki, w których odbywało się czytanie "Trylogii" najczęściej decydowały się na "Potop", mniej popularne okazały się "Ogniem i mieczem" i "Pan Wołodyjowski". Liczba ośrodków, które biorą udział w Narodowym Czytaniu, zwiększa się z roku na rok. Dwa lata temu, kiedy czytano "Pana Tadeusza", było ich zaledwie 60, w zeszłym roku "Zemsta" czytana już była w ponad 700 miejscach. Tegoroczna liczba zgłoszeń - 1532, oznacza ponad dwukrotny wzrost uczestników czytania w ciągu jednego roku.

Dodatkowe atrakcje

W wielu ośrodkach lekturze towarzyszyły dodatkowe atrakcje - we wrocławskich tramwajach i autobusach ubrani w stroje z epoki Sienkiewiczowskich bohaterów wolontariusze czytali fragmenty "Potopu". W Słupsku nagrane na nośnikach elektronicznych fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza odtwarzane były w autobusach linii dalekobieżnej i regionalnej PKS Słupsk. W Mińsku Mazowieckim odbyła się próba pobicia rekordu Guinnessa w maratonie czytelniczym dzieł Henryka Sienkiewicza.

Ciekawą ekspozycję związaną z ogólnopolską akcją "Narodowe Czytanie" przygotowała Biblioteka Śląska w Katowicach. W siedzibie książnicy oglądać można m.in. wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 r., ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX w. z portretami bohaterów powieści oraz powstałe ponad sto lat temu adaptacje teatralne oparte na fabule dzieła Sienkiewicza. Napisane na motywach "Trylogii" sztuki pochodzą z kolekcji z Biblioteki Teatru Lwowskiego, która na Śląsk trafiła w 1945 roku. Wśród nich są m.in. "Hajduczek", "Amory Pana Michała", "Mały rycerz". Biblioteka posiada również autograf, czyli odręcznie napisany przez Sienkiewicza fragment "Potopu". Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Nawet na Barbakanie

W Krakowie głównym punktem akcji było "Czytanie w Barbakanie". W ciekawej scenografii, w której uczestniczyła grupa rekonstrukcyjna "Podolski Regiment", dzieło Sienkiewicza czytali znani krakowscy aktorzy, m.in. Urszula Grabowska (Helena), Ewa Kaim (Oleńka), Jacek Romanowski (Zagłoba), Radosław Krzyżowski (Skrzetuski), Tomasz Schimscheiner (Pan Wołodyjowski) i Dorota Segda (Basia).

Przed Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu fragmenty sienkiewiczowskiej Trylogii czytali m.in. ubrani w stroje z epoki marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, członkini zarządu województwa Barbara Kamińska, poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz, dyrektor gabinetu wojewody opolskiego Szymon Ogłaza oraz muzycy Filharmonii Opolskiej. Ci ostatni nie tylko grali, ale też - z podziałem na role - odtworzyli scenę z karczmy z książki "Ogniem i mieczem" z dialogiem Podbipięty i Zagłoby. Sienkiewicza czytały też w Opolu dzieci i młodzież. Zorganizowano przy tym wystawę "Sienkiewicz znany i nieznany", która ukazywała noblistę jako autora aforyzmów i podróżnika po Ameryce czy Afryce, miłośnika myślistwa i rysunku oraz człowieka zaangażowanego w sprawy społeczne i narodowe.

Akcję Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz "Trylogia" w Warszawie organizuje Kancelaria Prezydenta RP wraz z Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą.

Autor: kris\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Turczyk

Pozostałe wiadomości