Manifestacje KOD w całym kraju. "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję"

"Obywatele dla demokracji"
"Obywatele dla demokracji"
tvn24
Manifestacja w Warszawie tvn24

W sobotę na ulicach wielu miast Polski odbyły się demonstracje zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji. W Warszawie około godziny 14 rozwiązana została pikieta przed Sejmem.

14:11

14:05

13:59

Warszawska manifestacja została rozwiązana przed czasem z powodu alarmu bombowego. Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji Mariusz Mrozek poinformował, że do Centrum Powiadomienia Ratunkowego zadzwonił ktoś anonimowo z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego. Policja poinformowała o tym organizatora. - Rekomendacja Centralnego Biura Śledczego była taka, że nie jest konieczne przeprowadzenie ewakuacji; decyzja należała do organizatorów - powiedział Mrozek.

Organizatorzy zdecydowali o rozwiązaniu zgromadzenia, które planowano pierwotnie do godz. 15. Rozchodząc się, uczestnicy manifestacji dzielili się opłatkiem. Śpiewano kolędy, odśpiewano też hymn narodowy.

13:51

W Warszawie oficjalna część pikiety już się zakończyła. Uczestnicy wciąż się jednak nie rozeszli, śpiewają kolędy.

13:50

Kończy się również pikieta w Łodzi, ludzie powoli się rozchodzą. Jak informuje reporterka TVN24, przemówienia wygłaszali lokalni politycy, ale nie informowali, z jakiej są partii.

13:46

LUBLIN:

13:38

Roman Giertych, który aktywnie uczestniczył w zeszłotygodniowym marszu, ocenia sobotnią pikietę przed Sejmem: manifestacja super, ale przeszkadzał mi brak wypowiedzi PO, Nowoczesnej i PSL. Zaproszenie jedynie kandydatki SLD- prof. Płatek to błąd - pisze na Twitterze.

13:33

W Brukseli przed Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Manifestanci mieli ze sobą flagi Polski i UE, a także transparenty po polsku, angielsku i francusku z hasłami przeciw niszczeniu demokracji. Mimo deszczu na sobotni protest w sercu dzielnicy europejskiej przybyło więcej osób niż w poprzednim tygodniu, gdy odbywała się pierwsza demonstracja Komitetu Obrony Demokracji. - Nie negujemy wyników wyborów, w których większość zdobyło PiS, ale chcemy pokazać, że nie godzimy się na to, co robi ta partia, bo to powolne niszczenie demokracji - mówił dziennikarzom Marcin Mycielski, koordynator unijnej sekcji KOD.

13:31

Demonstracja w Poznaniu została już uznana za zakończoną. Wzięły w niej udział 4 tys. osób - taką liczbę podał reporterowi TVN24 rzecznik policji.

13:29

"Ręce precz od Trybunału" - słychać okrzyki w Gdańsku.

13:29

Warszawska manifestacja powoli się rozchodzi.

13:26

"W życiu warto być przyzwoitym" - skandują demonstranci.

13:23

Przemówienie Henryka Wujca:

"Od stanu wojennego do wolności minęło 8 lat"
"Od stanu wojennego do wolności minęło 8 lat"tvn24
13:20

Takie dane o frekwencji przedstawia wiceprezydent Warszawy Jarosław Joźwiak:

13:12

Relacje naszych internautów z manifestacji:

13:05

Przemawia Krzysztof Materna: z szacunkiem oddaliśmy władzę Jarosława Kaczyńskiego, ale nie po to, żeby nas wyzywał. My nie wyzywamy jego najbliższych. Szanujemy tych, którzy manifestowali w niedzielę. Współczujemy im, ale ich kochamy, bo to są Polacy. Pamiętajcie, że to politycy nas dzielą, ale my nie dzielimy się na biednych i bogatych, na tych z poczuciem humoru i tych, którzy mają złość na twarzy. Nie miejcie zła na twarzy, szanujemy was. Szanowny panie prezesie, jest pan przecież z inteligenckiej rodziny. Niech pan wróci do swoich korzeni. Dziękujemy, panie prezesie, dzięki panu tu jesteśmy, ale wolelibyśmy żyć w spokoju.

13:01

W Warszawie przemówienia wygłosili m.in. Monika Płatek, Henryk Wujec i Maja Komorowska.

12:49

Szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann uczestniczy w manifestacji w Gdańsku:

12:48

W Warszawie przemówień ciąg dalszy: - Nie chcemy, żeby marionetki znieważały najwyższe urzędy państwowe. Chcemy, żeby urząd prezydenta był sprawowany przez prezydenta wszystkich Polaków.

12:46

12:46

12:45

W Warszawie przed Sejmem przemawiają aktorzy Włodzimierz Matuszak i Karolina Nolbrzak.

12:43

Demonstracje odbywają się nie tylko w Polsce:

12:40

12:35

We Wrocławiu na demonstracji przemawia Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej i dyrektor Teatru Polskiego. "Wolność twórcza" - słychać okrzyki. - W Polsce mało osób czyta. Proponuję, żebyśmy wrócili do dobrej tradycji i zaczęli od konstytucji RP - mówi. - Nie uprawiajmy demokracji od święta, to jest codzienny obowiązek. Inaczej nam ją zabiorą. Demokracja, konstytucja, wolność - dodaje.

12:32

12:24

Agnieszka Holland: miejmy świadomość, że dwoma czy trzema weekendowymi spotkaniami nie zdołamy zmienić polityki rządzących. Dlatego musimy być wytrwali. Musimy wspierać opozycję sejmową, nawet jeśli nie ze wszystkimi jest nam po drodze. Oni liczą na to, że się zmęczymy, wypalimy, że każdy będzie się zamykał w swoim domu.

12:22

W Warszawie głos zabiera Agnieszka Holland: dzień jest dobry, bo jesteśmy razem. Nie jest dobry z powodu, dla którego tu jesteśmy. Nie myślałam, że przyjdzie nam zbierać się jeszcze raz po to, żeby bronić podstawowych wartości demokracji. PiS obiecywał coś zupełnie innego. Oczywiście nie głosowałam na PiS i nie miałam specjalnie złudzeń co do ich wartości, ale nawet moją wyobraźnię przekroczyło to, co robią. Myślę, że nawet tych, którzy na nich głosowali, oszukali.

12:18

Gadżety na manifestacji:

12:16

Na demonstracji w Warszawie wielu polityków PO:

12:15

W Warszawie przed Sejmem trwają przemówienia.

12:13

12:12

Olga Bierut z Wrocławia: jest kilkaset osób, ale cały czas przychodzą kolejne. Przyszli ludzie nie tylko z Wrocławia, ale np. z Nysy.

Olga Bierut z Wrocławia
Olga Bierut z Wrocławia tvn24
12:11

W Łodzi na Pl. Dąbrowskiego jest już około tysiąca osób. Jednocześnie odbywa się demonstracja Młodzieży Wszechpolskiej, jednak pikiety są od siebie oddzielone.

Demonstracje w całym kraju. Relacja z Łodzi
Demonstracje w całym kraju. Relacja z Łodzitvn24
12:10

Sytuację w Katowicach relacjonuje reporterka TVN24 Marta Kupiec. - Na pewno jest około 500 osób, ale cały czas pojawiają się nowe. Są osoby w każdym wieku, rodziny z dziećmi - opowiada. Uczestnikom mają być rozdawane biało-czerwone goździki, odczytany ma zostać fragment "Pana Tadeusza".

Relacja z Katowic
Relacja z Katowic tvn24
12:07

W Gdańsku jest reporter TVN24 Adam Krajewski. - Trudno ocenić dokładnie, ale jest na pewno kilkaset osób - relacjonuje. Manifestujący zebrali się na Długim Targu. Część ma ze sobą czerwone kartki. Do kogo są skierowane? - Do pana prezesa Kaczyńskiego, żeby wreszcie dał sobie spokój - wyjaśniają.

Relacja z Gdańska
Relacja z Gdańska tvn24
12:06

Kijowski: dlaczego niezawisłość Trybunału jest tak ważna? Bo wolny sędzia to wolna Polska.

12:04

"Obronimy demokrację, obronimy demokrację" - wśród takich okrzyków przemówienie rozpoczyna Mateusz Kijowski, lider KOD. - W tej chwili najbardziej zagrożonym elementem demokracji jest niezawisłość Trybunału - mówi. "Niezawisłość Trybunału, niezawisłość Trybunału" - podchwycili hasło demonstranci.

12:04

12:03

Plac przed Sejmem zapełnił się ludźmi. Pikieta już się rozpoczęła. "Damy radę, damy radę" - słychać okrzyki.

- Sprowadza mnie tu obrona prawa i konstytucji. Chyba widzimy do czego to wszystko zmierza: do zamachu stanu - wyjaśniała w rozmowie z reporterką TVN24 jedna z kobiet obecnych przed Sejmem.

"Obywatele dla demokracji"
"Obywatele dla demokracji" tvn24
12:00

W Gdańsku demonstranci mają flagi UE. Przygotowania do manifestacji podglądał reporter TVN24:

Przygotowania do manifestacji w Gdańsku
Przygotowania do manifestacji w Gdańsku tvn24
11:57

"Brak zgody na demolowanie Polski", "Chodźcie z nami, póki można" - takie transparenty można zobaczyć wśród manifestujących w Katowicach.

11:54

11:51

Kijowski: będziemy musieli się zorganizować, bo nie będziemy mogli demonstrować codziennie, ani pewnie nawet co tydzień. Na razie dynamika jest bardzo duża. Struktury powstają, chcą się wykazać, pokazać, że umieją się zorganizować. To taka próba, ale też przebudzenie.

11:49

Mateusz Kijowski, lider KOD: będziemy dzisiaj używali nowego hasła, którego wcześniej nie było: cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję.

- Rzeczywiście zaczynamy mieć nadzieję, bo zobaczyliśmy, że jest nas wielu, zależy nam na demokracji, wolności; że jesteśmy uśmiechnięci, otwarci i nie chcemy z nikim walczyć, tylko chcemy wspólnie dbać o nasze państwo, społeczeństwo, żebyśmy się mogli wszyscy razem dobrze czuć - mówił Kijowski.

11:44

11:44

Przed rozpoczęciem marszu z reporterką TVN24 rozmawiał Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji. Poinformował, że manifestacje odbędą się w 21 miastach i wyraził nadzieję, że pojawi się więcej osób niż tydzień temu. Dzisiaj bowiem demonstrować można nie tylko w Warszawie, ale i w innych miejscach.

"Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję"
"Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję" tvn24

Sobotnia manifestacja w stolicy ma potrwać do godz. 15. - Spotkamy się w południe w Warszawie, pod Sejmem i w miastach polskich w centralnych miejscach, żeby wyrazić swój głęboki i jednoznaczny sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny - zapowiadał na swojej stronie internetowej organizator.

Manifestacje pod hasłem "Obywatele dla demokracji" odbędą się w wielu miastach Polski. Marsze przejdą ulicami m.in. Łodzi, Poznania, Częstochowy, Lublina, a także w kilku zagranicznych stolicach.

Autor: kg / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Wiemy, że straty są bardzo duże, chociaż nie znamy jeszcze dokładnej liczby, więc myślę, że kwota 5 miliardów euro dla Polski jest kwotą adekwatną, ale nie oznacza, że wystarczającą na pokrycie wszystkich strat - mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Fala kulminacyjna drugi dzień przepływa przez Wrocław. Podczas piątkowego, porannego, powodziowego sztabu kryzysowego dyrektor IMGW przekazał, że woda w mieście opada. Jak poinformowały służby, system miejski zdołał ją przyjąć. W nocy doszło do przesiąku na wale Janówek-Pracze, ale sytuację udało się opanować.

Drugi dzień fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Są dobre informacje

Drugi dzień fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Są dobre informacje

Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce trwa. W czasie piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska poinformowała o możliwych podtopieniach w województwie zachodniopomorskim, wymieniła sześć miejscowości. Jak przekazał premier, jeszcze dziś poznamy nazwisko pełnomocnika rządu do spraw odbudowy po powodzi. W nocy z czwartku na piątek fala powodziowa dotarła do Dolnego Brzegu (Dolnośląskie), stan wody na godzinę 8 wynosi 944 cm - przekazało IMGW.

Szefowa Wód Polskich o Zachodniopomorskiem: sześć miejscowości zagrożonych

Szefowa Wód Polskich o Zachodniopomorskiem: sześć miejscowości zagrożonych

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się obecnie w Brzegu Dolnym. Czoło wezbrania dotarło tam około godziny 5 rano w piątek. Według prognoz kulminacja potrwa przez cały dzień, a maksymalny poziom wody może osiągnąć 945 cm.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy przepływ

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Powódź w Polsce trwa. Do Brzegu Dolnego (woj. dolnośląskie) dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Woda nie wdarła się do miasta. Mieszkańcy pomagali w podniesieniu wałów na brzegu Odry. Jak podało IMGW, stan wody osiągnął tam 944 cm. O godzinie 2 w nocy zwołano posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego w tym mieście. 

Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym. Udało się podnieść wał do poziomu wody z 1997 r.

Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym. Udało się podnieść wał do poziomu wody z 1997 r.

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk na porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego przekazał, że jeszcze w piątek przedstawi pełnomocnika rządu do spraw odbudowy po powodzi. - To ogrom zadań, przekraczający możliwości poszczególnych resortów, wymagający koordynacji na bardzo wielu poziomach - wyjaśniał.

Premier: dziś przedstawię pełnomocnika rządu do spraw odbudowy

Premier: dziś przedstawię pełnomocnika rządu do spraw odbudowy

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Dziennik "New York Times" podał, że ładunki wybuchowe w urządzeniach dostarczanych Hezbollahowi, zostały zainstalowane przez firmę, która w rzeczywistości była prowadzona przez izraelski wywiad. W dwóch falach skoordynowanych wybuchów urządzeń elektronicznych zginęło w Libanie 37 osób, a ponad 3,5 tysiąca zostało rannych.

Firma była przykrywką. Tak dostarczyli sprzęt, który eksplodował w Libanie

Firma była przykrywką. Tak dostarczyli sprzęt, który eksplodował w Libanie

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times donosi, że z rosyjskiej bazy sprzętu wojskowego Dacznoje w pobliżu Jużno-Sachalińska usunięto 40 procent pojazdów opancerzonych. Baza należy do korpusu, do którego głównych zadań należy obrona Dalekiego Wschodu i Kuryli.

Z rosyjskiej bazy niedaleko Japonii zniknęło 40 procent sprzętu

Z rosyjskiej bazy niedaleko Japonii zniknęło 40 procent sprzętu

Źródło:
PAP

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nysa jest jednym z miejsc, które dotknęła powódź. Zalany jest między innymi szpital powiatowy. Woda wdarła się na oddział ratunkowy i do laboratorium oraz doszczętnie zniszczyła tomografy, rezonans oraz jedyną w województwie pracownię terapii hiperbarycznej. Fundacja TVN rozpoczęła akcję pomocową, by placówka jak najszybciej mogła zacząć działać. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Straty są potężne". Wstępne szacunki zniszczeń szpitala w Nysie

"Straty są potężne". Wstępne szacunki zniszczeń szpitala w Nysie

Źródło:
TVN24

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Źródło:
IMGW, PAP

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział w czwartek wieczorem, że na rzekach przepływających przez miasto sytuacja jest stabilna i nigdzie woda nie przelewa się przez koronę wałów. W województwie zachodniopomorskim trwa montaż zapór przeciwpowodziowych na Odrze, między innymi w Piasku (powiat gryfiński) i w Chlewicach (powiat myśliborski).

Fala idzie przez Dolny Śląsk, budują zapory w województwie zachodniopomorskim. Gdzie jest najtrudniej

Fala idzie przez Dolny Śląsk, budują zapory w województwie zachodniopomorskim. Gdzie jest najtrudniej

Źródło:
PAP, TVN24

ABW przeprowadziła akcję wobec osób, które miały siać fake newsy związane z działaniem antypowodziowym. Premier Donald Tusk przekazał na wieczornym sztabie kryzysowym, że "zatrzymani używali munduru" Służby Kontrwywiadu Wojskowego i "siali dezinformację". - Uznali, badamy dlaczego, że ich celem jest sianie paniki głównie w odniesieniu do wysadzania wałów - mówił.

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

Służby z niepokojem obserwują sytuację w Brzegu Dolnym, gdzie stan Odry wciąż się podnosi i dochodzi do przecieków na wałach. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie 10 miliardów euro z Funduszu Spójności dla krajów walczących ze skutkami powodzi. Z kolei polska policja, we współpracy z niemiecką, namierzyła i ujęła sprawcę tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 20 września.

Spektakularna akcja, miliardy dla Polski, seria wybuchów

Spektakularna akcja, miliardy dla Polski, seria wybuchów

Źródło:
PAP, TVN24

Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska informuje, że jej pracownicy otrzymują groźby karalne. Premier Donald Tusk zapewnił, że w takich przypadkach podjęte zostaną zdecydowane działania. Zaapelował też o solidarność. - Pomagajmy sobie nawzajem - dodał.

Pracownicy Wód Polskich dostają groźby. Sprawa "przekazana służbom"

Pracownicy Wód Polskich dostają groźby. Sprawa "przekazana służbom"

Źródło:
PAP

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Wrocław. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump nie spotka się w niedzielę z prezydentem Andrzejem Dudą w Doylestown w stanie Pensylwania - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona. Według jego informacji zdecydować o tym miały względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo na razie, czy planowane jest spotkanie z polskim prezydentem w innym miejscu. Donald Trump najprawdopodobniej nie spotka się też z Andrzejem Gołotą, z którym wcześniej planował zagrać w golfa.

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters

Od wielu dni na budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej pojawiają się pojedynczy pracownicy. Nie ma ciężkiego sprzętu. Nie widać postępów, można wręcz odnieść wrażenie, że inwestycja została wstrzymana. Jak dowiadujemy się w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, konieczny jest nowy projekt, który pozwoli na kontynuowanie prac.

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP
"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybuchy należących do bojowników Hezbollahu urządzeń elektronicznych zostały zarejestrowane na nagraniu. Według libańskich władz, we wtorkowych i środowych wybuchach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Policjanci z warszawskiego Bemowa prowadzili nocny pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna w trakcie ucieczki staranował radiowóz. Po jego zatrzymaniu okazało się, że 41-latek był wcześniej notowany za jazdę po alkoholu.

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu po tym, jak pojazd typu SAM uderzył w drzewo i spłonął w Słuchowie (woj. pomorskie). Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W samolocie amerykańskich linii Delta Air Lines w czasie lotu doszło do awarii, w wyniku której wystąpiły problemy z ciśnieniem. Okazały się one na tyle poważne, że części pasażerów zaczęła lecieć krew z uszu i nosa. Samolot bezpiecznie wylądował, według przewoźnika nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Źródło:
CNN, Washington Post

Gdy 75-latka z Białegostoku podniosła słuchawkę, usłyszała płacz mężczyzny, który podawał się za jej syna. Powiedział, że potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje 150 tys. zł, aby nie pójść do więzienia. Kiedy do seniorki przyszedł 45-letni "policjant" po odbiór pieniędzy, 75-latka razem ze swoim 80-letnim mężem zamknęła go w mieszkaniu i zadzwoniła na policję. 45-latek wyszedł w kajdankach.

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Źródło:
tvn24.pl

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nowy przekaz w sprawie ściganego listem gończym byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Ma być ścigany za... stosowanie obowiązującego w sytuacjach nadzwyczajnych prawa i procedur. Sprawdzamy, jakie zarzuty ma w rzeczywistości.

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Horała: prezes RARS jest ścigany za przestrzeganie procedur. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w czwartek odwołano zajęcia w ponad 430 placówkach edukacyjnych w kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło też specjalną linię telefoniczną, gdzie uczniom, nauczycielom i rodzicom oferowane jest wsparcie. Działań pomocowych jest więcej.  

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

W czwartkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka o wartości dwóch milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 19 września 2024 roku.

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP