Kto stanie do walki z Dudą? Debata Kidawy-Błońskiej z Jaśkowiakiem

[object Object]
Kto wygra prawybory w Platformie Obywatelskiej?tvn24
wideo 2/35

W prawyborczej debacie Platformy Obywatelskiej zmierzyli się w Warszawie Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Decyzja o tym, kto zostanie kandydatem PO na prezydenta Polski ma zapaść 14 grudnia.

12:20

Zakończyła się debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka. Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.

12:18

Kidawa-Błońska: Głęboko wierzę, że wygramy w maju. Polacy chcą zmiany w Pałacu Prezydenckim. Jest nadzieja i chęć współpracy. Dziękuje, że mi zaufaliście. Będę reprezentowała każdego Polaka. Będę prezydentem bardzo samodzielnym. Będę prezydentem aktywnym. Jacku, jestem kobietą, nie biegam długich dystansów, ale wiem, co to jest codzienna, ciężka praca, wiem, co to jest myślenie o sprawach bardzo ważnych i tych przyziemnych. Mam dużo siły i dystansu.

Zakończyła się debata prawyborcza w Platformie Obywatelskiej
Zakończyła się debata prawyborcza w Platformie Obywatelskiej tvn24
12:15

Jaśkowiak: Mam plan jak wygrać w maju. Nie będę czekał na przemówienia, na to aż ktoś mi napisze, co mam powiedzieć. To kilka miesięcy ciężkiej pracy. Wiem, że gramy o wielką stawkę i rządzący nie cofną się przed niczym. Wiem, że mam zespół, na który mogę liczyć. Wiem, jak wygrać z Dudą.

12:13

Jaśkowiak: Musimy dać lekarzom poczucie, jak ważną częścią społeczeństwa są. Może zredukujemy emigrację lekarzy. Nie tylko zarobki na to wpływają, ale także brak szacunku dla lekarzy. Za 10 lat będzie potężny problem z pielęgniarkami.

12:12

Kidawa-Błońska problemie ochrony zdrowia: To jest problem którego nie da rady rozwiązać tylko jedna opcja polityczna. Nie wykształcimy lekarzy od razu. Ten proces trwa. Trzeba na poważnie rozmawiać. Prezydent powinien zaprosić przedstawicieli różnych środowisk. Jest miejsce dla prezydenta do przygotowania ustaw.

12:08

Kidawa-Błońska: to, co się dzieje w internecie to nowy rodzaj wojny, trzeba poszukiwać rozwiązań na poziomie międzynarodowym

12:07

Kidawa-Błońska o hejcie w internecie: na szczęście nie wszystkie debaty odbywają się w internecie

12:05

Jaśkowiak: Jestem zwolennikiem rozdziału państwa od Kościoła. Od księży otrzymuję sygnały, że byłoby lepiej, gdyby religia odzyskała powagę i wróciła do salek katechetycznych

12:03

Kidawa-Błońska o rozdziale Kościoła od państwa: W konstytucji zapisano, że państwo jest neutralne wobec Kościoła. To jest gwarant naszej wolności

12:01

Pytanie: Liberalizacja aborcji - tak czy nie?

Kidawa-Błońska: Obowiązująca ustawa powinna być przestrzegana. Musimy postawić na edukację seksualną, antykoncepcję awaryjną.

Jaśkowiak: jeżeli liberalizacja, to tylko, jeśli będzie przyzwolenie społeczne i wola parlamentu

11:57

Jaśkowiak: Dla mnie przede wszystkim ważna jest godna emerytura. Kwestię wieku emerytalnego należy zróżnicować w stosunku do różnych zawodów.

11:55

Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym: Podniesienie wieku emerytalnego było dobrym rozwiązaniem. My zrobiliśmy błąd, bo nie przekonaliśmy Polaków, że lepsza jest dłuższa praca i wyższa emerytura.

11:52

Jaśkowiak: Musimy przywrócić prawdziwą apolityczność dla armii. Armia ma nas bronić niezależnie od tego, czy rządzi taka, czy inna formacja. Nasze bezpieczeństwo to sprawny kontrwywiad i wywiad. To sprawna obrona przeciwlotnicza. Musimy mieć dobre, zawodowe wojsko. Najważniejsze jest to, żebyśmy mieli dobre kadry. Antoni Macierewicz poprzez czystki pozbawił zawodowych żołnierzy godności.

11:50

Pytanie: Od czego kandydaci rozpoczęliby reformę sił zbrojnych?

Kidawa- Błońska: Prezydent musi stać się naprawdę zwierzchnikiem sił zbrojnych, stać się strażnikiem godności polskich żołnierzy i oficerów. Musi wykorzystać i wznowić działanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodała, że chciałaby zaproponować narodowy pakt dla obronności.

- Może czas na kobietę, żeby to uporządkować. Spojrzeć z perspektywy kobiety a nie wojskowego - mówiła.

11:47

Jaśkowiak: Polska musi dbać o swój interes, nie możemy oddawać pola w tym obszarze

11:46

Jacek Jaśkowiak: Nasze bezpieczeństwo to jest osadzenie w Europie Zachodniej, ale to są też dobre relacje z Rosją, z Ukrainą. Musimy się zmierzyć także z prawdą historyczną.

11:44

Pytanie: Gdzie trzeba najpierw pojechać, żeby odbudowywać reputację Polski na arenie międzynarodowej?

Małgorzata Kidawa-Błońska: Chciałabym zaprosić przedstawicieli najważniejszych krajów europejskich. W krajach UE czekają na dialog z nami. Powinniśmy odbudować współpracę z Niemcami i Francją, musimy wrócić do pracy Trójkąta Weimarskiego, wrócić do pracy w Grupie Wyszehradzkiej. Musimy być znowu ambasadorami spraw na Ukrainie. My zamknęliśmy się w Warszawie.

11:38

Jaśkowiak: Ekologia to bardzo szeroki obszar. To nie tylko dbałość o zieleń, ale także dbałość o to, co pozostawili nam przodkowie. Z węgla nie zrezygnujemy w ciągu 10 lat, ale musimy już teraz szukać alternatywnych rozwiązań. Perspektywa odchodzenia od węgla to nie wcześniej niż 20,30 lat.

11:36
Jaśkowiak i Kidawa-Błońska o energii odnawialnej
Jaśkowiak i Kidawa-Błońska o energii odnawialnej tvn24
11:35

Pytanie od internauty: energia atomowa, czy odnawialne źródła energii?

- Jeszcze trzy lata temu nie było spotkań, na których ludzie rozmawiali o klimacie i zagrożeniach. Energia odnawialna jest podstawą. Musimy to robić na poważnie. To wymaga czasu. Do 2035 roku musimy korzystać z czystych źródeł energii - mówiła Kidawa-Błońska. - Jestem bardziej zwolenniczką odnawialnych źródeł energii. - dodała.

11:34

Jaśkowiak: musimy przywrócić godność temu urzędowi

11:33

Jaśkowiak: Prezydent Duda ośmieszył ten urząd. Podporządkował się prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

11:32
Kidawa-Błońska: każda osoba, która łamie konstytucję powinna być osądzona
Kidawa-Błońska: każda osoba, która łamie konstytucję powinna być osądzona tvn24
11:30

Kidawa-Błońska: Pan prezydent Duda bardzo dużo opowiada, jakie były cele jego prezydentury. Nie ma żadnego przykładu z czterech lat, w którym obywatele mogliby powiedzieć, że "jesteśmy dumni z naszego prezydenta".

- Mamy przygotowane rozwiązania, które pomogą przywrócić praworządność w Polsce. Wyroki TSUE dają nam szansę. Wiemy, w jakim mamy iść kierunku - zapowiedziała Kidawa-Błońska.

11:27
Jaśkowiak: należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudę
Jaśkowiak: należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudętvn24
11:27

Jacek Jaśkowiak: Nie mam żadnych wątpliwości, że należy postawić przed Trybunałem Stanu prezydenta Dudę za łamanie konstytucji, a także pociągnąć do odpowiedzialności karnej tych wszystkich, którzy łamali prawo. Należy też przedstawić akt oskarżenia Marianowi Banasiowi, szefowi NIK.

11:26

Kidawa-Błońska: wiem, że dla prezydenta Dudy nie ma znaczenia, czy ktoś jest skazany, bo on ułaskawia te osoby zawczasu

11:25

Pytanie: czy i jak rozliczyć prezydenta, Zjednoczoną Prawicę z tego, co zrobili?

Małgorzata Kidawa-Błońska: Każda osoba, która łamie prawo, konstytucję powinna być za to osądzona. Ale też musimy przekonać te osoby, które głosowały na Prawo i Sprawiedliwość, że mają wybór.

11:22

Prezydent Poznania: trzeba wsłuchiwać się w głos ludzi i ja to robię

11:21

Jaśkowiak: Nie uciekam od trudnych pytań. Najlepszym przykładem na to, że prawda najlepiej się broni, jest to, że głosowało na mnie 30 procent wyborców PiS-u w grupie seniorów.

11:20

Jacek Jaśkowiak: My się będziemy różnić poglądami. Rozmawiam z różnymi środowiskami. Różnimy się, ale musimy się szanować i rozmawiać.

11:18

Kidawa-Błońska: Można było zrobić dyskusję między innymi o problemach w ochronie zdrowia. Ten wygra, kto znajdzie język z Polakami. Obiecanki, oszustwa - to nic nie da. Prawda i autentyzm. Jeśli mówimy prawdę, ludzie wiedzą, że ich szanujemy

11:17
Kidawa-Błońska: sam anty-PiS nie wstarczy, trzeba z ludźmi rozmawiać
Kidawa-Błońska: sam anty-PiS nie wstarczy, trzeba z ludźmi rozmawiać tvn24
11:17

Kandydaci odpowiadają na pytanie, w jaki sposób chcą przekonać do siebie zwolenników Andrzeja Dudy.

Kidawa-Błońska: Mówiłam - sam anty-PiS nie wystarczy. Trzeba z ludźmi rozmawiać wszędzie, o różnych sprawach. Ludzie oczekują tego, że będzie im się mówiło prawdę.

11:16
Jaśkowiak: prezydent nie musi chować się za urzędem
Jaśkowiak: prezydent nie musi chować się za urzędem tvn24
11:15

Jaśkowiak: Kierujmy się tym, co jest ważne dla Polski. Niech wygra ten, który ma większe szanse wygrania z prezydentem Andrzejem Dudą

11:14

Prezydent Poznania: silna Polska, to Polska w Europie

11:13

Jaśkowiak: prawdziwy prezydent to prezydent wśród ludzi, w tramwaju, na ulicy, potrafiący rozmawiać z Kościołem w wyprostowanej pozycji, który nie zakłamuje historii

11:12

Jaśkowiak: obiecuję, że będę z obywatelami, że będę stał zawsze po stronie wykluczanych, słabszych

11:10

Jacek Jaśkowiak: pokazaliśmy przez cztery lata jak można zarządzać miastem wspólnie z obywatelami, że prezydent nie musi chować się za urzędem, może iść z obywatelami w obronie konstytucji, w obronie niezależnych mediów, trójpodziału władzy i wtedy, gdy rządzący robią nagonkę na nauczycieli, na mniejszości

11:09
Kidawa-Błońska: zdecydowałam się kandydować, bo chcę lepszej przyszłości dla Polski
Kidawa-Błońska: zdecydowałam się kandydować, bo chcę lepszej przyszłości dla Polski tvn24
11:09

Kidawa-Błońska: wiem, że wygramy te wybory

11:07

Kidawa-Błońska: chcemy, żeby każdy czuł się w Polsce dobrze, prezydent ma być prezydentem wszystkich Polaków

11:05

Kidawa-Błońska: ostatnie cztery lata mnie oburzyły, zaczęto niszczyć podstawy naszego państwa, dlatego zdecydowałam się kandydować

11:04

Głos zabrała Kidawa-Błońska. - Polska to jest wielkie marzenie, to jest wielka rzecz (...) Mam to szczęście, że połowę swojego życia żyję w wolnej Polsce - powiedziała.

11:03
Rozpoczęła się debata prawyborcza w PO
Rozpoczęła się debata prawyborcza w POtvn24
11:03

Przy swoich stanowiskach na sali pojawili się już kandydaci Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak. Ich nazwiska skandują ich zwolennicy.

Debata Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka potrwa około godziny. Wśród tematów mają pojawić się kwestie dotyczące polityki zagranicznej, służby zdrowia, spraw społecznych i gospodarczych. Kandydaci będą odpowiadać także na pytania internautów.

"Wiem, jakie są ich oczekiwania"

- Mam nadzieję, że debata będzie ciekawa dla tych, którzy będą oglądać i słuchać i ciekawa także dla nas, bo to kolejne doświadczenie, zderzenie mojej wizji prezydentury i wizji Jacka Jaśkowiaka - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zastrzegła, że wbrew licznym deklaracjom poparcia, które płyną pod jej adresem ze strony polityków Platformy Obywatelskiej, nie czuje się faworytką prawyborów.

- Zdecydowany faworyt jest wtedy, kiedy zostaje ogłoszony wynik głosowania. Do dnia głosowania jesteśmy na takich samach prawach, tak samo walczymy o każdy głos. Tak naprawdę, to w dniu głosowania ludzie najczęściej podejmują decyzję i 14 grudnia nastąpi ten moment, kiedy będę wiedziała, czy moi koledzy i koleżanki mi zaufali, czy wybrali Jacka - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

- Do tej debaty przygotowałam się, rozmawiając z członkami Platformy Obywatelskiej, rozmawiając z ludźmi w Polsce przez ostatnie miesiące. Wiem, jakie są ich oczekiwania – dodała.

"Dzięki szczerości, energii i woli walki wypadnie lepiej”

- Nie mam żadnych asów w rękawie. Będę chciał powiedzieć, co zamierzam zrobić, jak zamierzam zrobić. Chcę się odnieść do pytań, które będą mi zadane i mam nadzieję, że taki sposób działania przekona do mnie elektorów – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Nadziei na sukces w prawyborach nie tracą współpracownicy Jaśkowiaka. - Myślę, że z każdym dniem i każdym spotkaniem w Polsce prezydent Jaśkowiak zyskuje i ma już dużo więcej zwolenników, niż miał w dniu ogłoszenia swego startu. A pozostał jeszcze cały tydzień i wiele spotkań – podkreślił szef sztabu Jaśkowiaka, Marcin Gołek.

- Debata nie musi być momentem zwrotnym, ale zdecydowanie może takowym się stać. Osobiście jestem przekonany, że prezydent Jaśkowiak dzięki swojej szczerości, zdecydowaniu, energii i woli walki wypadnie w niej lepiej - dodał Gołek.

Część pytań ma pochodzić od internautów. Platforma zbiera je od środy w mediach społecznościowych.

"Masz pytanie do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka? Napisz je w komentarzu pod tym postem. Najciekawsze pytania padną podczas sobotniej debaty kandydatów!" - zachęcają organizatorzy na Twitterze.

Delegaci zdecydują 14 grudnia

Kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta wskaże 14 grudnia kilkuset delegatów partii z całego kraju. Do tego czasu wicemarszałek Sejmu i prezydent Poznania mają kontynuować spotkania z działaczami w całym kraju.

Prawyborcze tournée po Polsce rozpoczęli w zeszły czwartek wspólnym spotkaniem z działaczami Platformy Obywatelskiej w Olsztynie.

Kidawa-Błońska "do zaakceptowania dla szerszego elektoratu"

Była śląska posłanka PO Danuta Pietraszewska zadeklarowała, że w prawyborach będzie głosować na wicemarszałek Sejmu. - Całym sercem jestem za Małgosią Kidawą-Błońską, bardzo bym chciała, żeby wygrała też wybory prezydenckie, byłaby to całkiem inna prezydentura - powiedziała.

- Szanuję pana Jaśkowiaka, ale Kidawa-Błońska jest do zaakceptowania dla szerszego elektoratu niż on - dodała była posłanka. Jej zdaniem Kidawa-Błońska ma większe szanse zdobyć zwolenników w różnych środowiskach, nawet wśród stronników PiS.

Pietraszewska jest też zdania, że Kidawa-Błońska ma szanse zdobyć dużo głosów kobiet. - Kobiety z natury popierają osoby, które dążą do jakiegoś konsensusu - oceniła.

Posłanka Krystyna Sibińska z regionu lubuskiego przyznała, że podczas spotkania w Zielonej Górze oboje kandydaci zaprezentowali się bardzo dobrze i każde z nich przedstawiło swoją wizję prezydentury. - Ja jednak z różnych względów jestem zwolenniczką pani marszałek. Uważam, że jest czas na kobietę prezydenta - podkreśliła. Przyznała jednocześnie, że Jaśkowiak jest bardzo dobrym samorządowcem i o jego działalności jako prezydenta Poznania można powiedzieć "same dobre rzeczy".

Jaśkowiak "miałby większe szanse wygrać z Dudą"

Lider kujawsko-pomorskiej Platformy Tomasz Lenz też gościł u siebie oboje kandydatów, choć spotkanie z Kidawą-Błońską było w Bydgoszczy, a z Jaśkowiakiem w Toruniu. Lenz zauważył, że spotkania te miały trochę inny charakter. Podczas spotkania z wicemarszałek Sejmu atmosfera była bardziej rodzinna.

Spotkanie z Jaśkowiakiem natomiast trwało długo, ponad dwie godziny, a uczestnicy mieli do kandydata bardzo dużo pytań.

- To było bardzo merytoryczne spotkanie, padało dużo pytań politycznych, widać było, że ludzie chcą poznać kandydata - mówi Lenz.

Pytany o swoje preferencje, odpowiedział: - Gdybym miał dzisiaj podejmować decyzję, to osobą, która moim zdaniem miałaby większe szanse wygrać z Andrzejem Dudą, byłby Jacek Jaśkowiak.

Zapewnił jednocześnie, że obie kandydatury są mocne, stwarzające zagrożenie dla Dudy, a po 14 grudnia cała partia będzie pracować na pewno na rzecz tego kandydata, który zostanie wybrany.

Politycy Platformy w nieoficjalnych wypowiedziach dla PAP oceniają, że Kidawa-Błońska ma na dziś większe szanse na zwycięstwo w prawyborach, przede wszystkim z uwagi na swoją rozpoznawalność w PO. Jaśkowiak jest w partii stosunkowo mało znany, choć gdyby prawybory potrwały dłużej, to mógłby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Autor: asty,js / Źródło: PAP TVN24

Pozostałe wiadomości

Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim. Opublikował nagranie, na którym wystąpił ze ślązaczką i aktorką Grażyną Bułką.

"To sie biere dugopis i sie tak szkryflo". Apel do prezydenta

"To sie biere dugopis i sie tak szkryflo". Apel do prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w poniedziałek myśliwce z bazy w Malborku przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej Ił-20, który wystartował z lotniska w obwodzie królewieckim.

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Źródło:
PAP

Hinduska oskarżyła swojego męża o wielokrotne zmuszenie jej do "nienaturalnego seksu". Choć - jak wynika z sądowych dokumentów - mąż groził jej rozwodem, jeśli komukolwiek o tym powie. Sąd uznał jednak, że gwałt w małżeństwie nie jest przestępstwem. Wyrok ten na nowo rozgrzał dyskusję na temat luki w indyjskim prawie, przez którą nie zapewnia ono należytej ochrony kobietom.

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

Źródło:
CNN

Portal Onet napisał, powołując się na swoje źródła, że sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś i zawnioskował o azyl, "był w ścisłym zainteresowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co najmniej od kilku miesięcy". Rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński zdementował te informacje.

Onet pisze, że Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW". Rzecznik koordynatora służb komentuje

Onet pisze, że Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW". Rzecznik koordynatora służb komentuje

Źródło:
Onet, TVN24

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Książę Harry nie spotka się z królem Karolem III w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii - przekazał rzecznik księcia Sussex. Uciął tym samym spekulacje na temat możliwości spotkania ojca z synem w czasie jednej z rzadkich w ostatnich latach wizyt księcia w Londynie. Jak wyjaśnił rzecznik, Karol ma zbyt napięty kalendarz.

Książę Harry nie spotka się z królem Karolem III

Książę Harry nie spotka się z królem Karolem III

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

- Niezależność mediów na Słowacji jest zagrożona - twierdzą politycy tamtejszej opozycji, eksperci i dziennikarze. Ostatni ruch populistyczno-nacjonalistycznego rządu Roberta Fico - zapowiedź gruntownych zmian w publicznych mediach - wzbudza kontrowersje. Słowacy masowo wyszli na ulice.

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Źródło:
Deutsche Welle, Reuters, TVN24

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Zakończył się pierwszy tegoroczny egzamin maturalny - język polski na poziomie podstawowym. Już wiadomo, z czym musieli się mierzyć maturzyści. Poniżej publikujemy arkusze z zadaniami z języka polskiego - poziom podstawowy. 

Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego 

Matura 2024. Mamy arkusze z języka polskiego 

Źródło:
TVN24.pl

Trzesięnie ziemi na Podlasiu, gdzie PiS traci nie tylko władzę, ale i radnych oraz próba sił i niemal pewna zmiana w Łódzkiem. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie wybrał natomiast ani marszałka, ani przewodniczącego. Obrady przerwano. To najciekawsze wtorkowe rozgrywki w nowych sejmikach wojewódzkich.

PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

PiS traci Podlasie, próba sił przed zmianą w Łodzi. Nowe rozdania w sejmikach wojewódzkich

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zeszyty należące najprawdopodobniej do pisarki Magdaleny Samozwaniec z domu Kossak znaleziono podczas remontu w stropie klatki schodowej Kossakówki - willi tej rodziny w centrum Krakowa. Choć konserwatorzy chcieliby umieścić ręczne zapiski literatki na wystawie, nie zgadza się na to spadkobierca artystki.

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Źródło:
SKOZK, krakow.pl

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pasjonaci historii zajrzeli pod podłogę domu Goeringa na terenie Wilczego Szańca (woj. warmińsko-mazurskie) i znaleźli tam ludzkie szczątki. Zbadali je biegli, wyniki już są.

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Met Gala - bal charytatywny, określany najważniejszym wydarzeniem świata mody - tradycyjnie przyciągnął tłumy gwiazd. Tegoroczny temat przewodni wieczoru "The Garden of Time" ("ogród czasu") zaczerpnięty został z jednego z opowiadań J.G. Ballarda o tym samym tytule. Na czerwonym dywanie królowały motywy roślinne w najróżniejszych odsłonach. A wszystko to w związku z wystawą "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion".

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Met Gala 2024. Elfy, księżniczki, leśne stwory i mroczne królowe. Tłum gwiazd w morzu kwiatów

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Vogue

- Przeprowadzenie wyborów w pełni korespondencyjnych było rozwiązaniem najlepszym, żeby nie powiedzieć najmniej złym - mówił Adam Bielan, europoseł PiS, przed komisją śledczą badającą okoliczności przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych w czasie pandemii COVID-19. Przyznał, że w tej sprawie, w jego partii, w 2020 roku był podział. Opowiadał też o swojej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której chciał przekonać go, by "rozważyć" możliwość zorganizowania wyborów na wzór Bawarii.

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Źródło:
TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24