Polska

Na stronach sejmowych opublikowano informacje o lotach marszałka Kuchcińskiego

Polska

[object Object]
Grzegrzółka: komplet dokumentów ws. lotów Kuchcińskiego jest dostępny w kancelarii Sejmutvn24
wideo 2/22

W poniedziałek późnym wieczorem na stronach sejmowych opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". To tabela, w której podano daty lotów, ich trasę, liczbę pasażerów i cel podróży. Z 85 pozycji ujętych w wykazie, około 70 dotyczy trasy Warszawa-Rzeszów, Rzeszów-Warszawa lub Warszawa-Rzeszów-Warszawa.

OŚWIADCZENIE MARSZAŁKA SEJMU MARKA KUCHCIŃSKIEGO > W poniedziałek po południu dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia opublikuje informacje na temat lotów rządowymi samolotami marszałka Kuchcińskiego w tej kadencji Sejmu.

Zapewnił, że informacja będzie "kompletna" i "szczegółowa".

Trasa Warszawa-Rzeszów najpopularniejsza

O godzinie 21.47 na stronie internetowej Sejmu zamieszczono dziewięciostronicową tabelę, w której znajduje się 85 pozycji.

W tabeli wyszczególniono daty lotów, ich trasę (czasem obejmuje ona kilka etapów, np. Warszawa-Rzeszów-Warszawa lub Rzeszów-Warszawa-Szczecin-Warszawa-Rzeszów), liczbę pasażerów i cel podróży. Za każdym razem na pokładzie znajdowało się od 1 do 33 pasażerów. W dwóch pozycjach nie podano liczby pasażerów. Nie podano żadnych danych osób, z którymi marszałek podróżował ani rodzaju statku powietrznego, którym lot był wykonywany.

Wśród wypisanych w wykazie celów lotów znalazły się między innymi prowadzenie obrad Sejmu, spotkania w Sejmie, Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie, spotkania z samorządowcami i władzami województwa, Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej z udziałem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, XXXV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej oraz Dożynki Powiatu Jarosławskiego, spotkania z mieszkańcami i spotkania z ambasadorami

Wykaz obejmuje krajowe podróże Kuchcińskiego w okresie od 17 marca 2016 roku do 20 lipca 2019 roku.

Z 85 pozycji ujętych w wykazie, około 70 dotyczy trasy Warszawa-Rzeszów, Rzeszów-Warszawa lub Warszawa-Rzeszów-Warszawa.

ZOBACZ TABELĘ: Wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji

Loty marszałka Sejmu

Sprawa związaną z lotami marszałka Kuchcińskiego ujrzała światło dzienne pod koniec lipca. Wówczas to Radio ZET podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Szczegóły na ten temat ujawnił również poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras.

Nitras: marszałek Kuchciński każdego tygodnia korzysta z rządowego samolotu do celów prywatnych
Nitras: marszałek Kuchciński każdego tygodnia korzysta z rządowego samolotu do celów prywatnychtvn24

26 lipca przedstawiciele klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska poinformowali o złożeniu wniosku o odwołanie marszałka ze stanowiska. Sejmowa debata i głosowanie nad tym wnioskiem zostało zaplanowane na 9 sierpnia.

Z kolei 29 lipca dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powiedział, że Kuchciński wpłacił 15 tysięcy złotych na organizacje charytatywne w zamian za 23 loty samolotem rządowym. W lotach tych - jak wynika z informacji przekazanych przez szefa CIS - uczestniczyli członkowie rodziny marszałka Sejmu.

Grzegrzółka: mamy do czynienia z 23 połączeniami w ciągu tej kadencji Sejmu
Grzegrzółka: mamy do czynienia z 23 połączeniami w ciągu tej kadencji Sejmu tvn24

Posłowie klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili w zeszłym tygodniu kontrole poselskie w czterech instytucjach, uzyskując dokumenty i informacje w sprawie lotów marszałka.

Z kolei z dokumentów, do których dostęp uzyskał portal tvn24.pl, wynika, że Kancelaria Sejmu zamówiła dla marszałka co najmniej 109 lotów w 16 miesięcy, najczęściej między Warszawą a Rzeszowem, samolotami Gulfstream, CASA i śmigłowcem Sokół.

"Model pracy marszałka"

W poniedziałek marszałek Kuchciński przeprosił w oświadczeniu "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" jego postępowaniem w związku z przelotami rządowymi samolotami wraz z rodziną. Poinformował jednocześnie, iż raz zdarzyła się sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę kwoty 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za wspominany lot swojej żony.

Wyjaśniał także, że "przyjął model pracy marszałka, który działa nie tylko na forum izby poselskiej w budynku Sejmu w Warszawie, ale także pracuje aktywnie w kraju i za granicą". Przekonywał, że stąd bierze się duża liczba spotkań i wyjazdów na uroczystości. - Takich spotkań od początku kadencji odbyło się ponad 900. Niejednokrotnie kilka dziennie, w tym w soboty i w niedziele. Uczestnictwo w wielu z nich wymagało korzystania ze specjalnego transportu lotniczego - tłumaczył.

OŚWIADCZENIE MARSZAŁKA SEJMU MARKA KUCHCIŃSKIEGO >

Marszałek od listopada 2015 roku

Marek Kuchciński został marszałkiem Sejmu w listopadzie 2015 roku, po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 2001 roku.

Kuchciński przed objęciem funkcji marszałka, w latach 2010-2015, był wicemarszałkiem Sejmu. W przeszłości pełnił także m.in. funkcję przewodniczącego klubu PiS.

Autor: tmw//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości